زمینه فعالیت موسسات غیرمجازازبین برود | اتاق خبر
کد خبر: 315962
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 02:06
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه لازم است زمینه فعالیت موسسات غیر مجاز را از بین ببریم، گفت: هر اقدامی خارج از دستورالعمل بانک مرکزی مورد تأیید نیست.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر ، دکتر ولی الله سیف در حاشیه نشست تخصصی مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا ویژه روسای ادارات مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی سراسر کشور در جمع خبرنگاران درباره اعلام نرخ ارز در فضای مجازی، گفت: هر اقدامی خارج از دستورالعمل بانک مرکزی که بیشتر از یکسال در رابطه با نظارت بر فعالیت خرید و فروش ارز در صرافی ها نوشته شده، مورد تأیید نیست.

 وی ادامه داد: به صرافی هایی که مجوز فعالیت ندارند، فرصت داده ایم برای درخواست مجوز از بانک اقدام کنند، ما نیز به تمامی صرافی های درخواست کننده، مجوز می دهیم.

رئیس بانک مرکزی درباره اعلام نرخ ارز، تصریح کرد: با توجه به سامانه ای که در بانک مرکزی وجود دارد به صورت خودکار نرخ متوسط کل خرید و فروش ارز استخراج می شود ضمن اینکه تمامی صرافی ها می توانند نرخ ارز را اعلام کنند که این مدل بین المللی است .

دکتر سیف بیان داشت: نیروی انتظامی در رابطه با شناسایی افرادی که روند طبیعی اقتصادی را ( نرخ ها) از مسیر خارج می کنند، همکاری های خوبی داشته است؛ افراد نمی توانند در خیابان ها معاملات کاغذی کاذب انجام دهند چرا که این امر اخلال در بازار ارز ایجاد می کنند.

 وی درباره شناسایی سایت های غیرمجاز، بیان داشت: تاکنون آماری از این سایت ها در دست نداریم اما می دانیم که سایت های غیرمجاز نرخ خود را از بازار دریافت می کنند.

 دکتر سیف ادامه داد: وزارت تعاون مجوزهایی را به موسسات مالی غیرمجاز ارائه داده بود، این موسسات به شکل هسته ای و بدون اطلاع بانک مرکزی شکل می گرفت که متأسفانه از چارچوب مجاز فراتر رفت و به تدریج به موسساتی در حجم گسترده تر شکل گرفت و منابع مردمی را در معرض خطر قرار داد.

رئیس بانک مرکزی درباره جابجایی پول برای تبلیغات انتخابات، تصریح کرد: بانک مرکزی به دلیل برخورداری از سامانه ردیابی می تواند هر گونه جابجایی پولی را متوجه شود و پس از بررسی موارد، در صورت لزوم نتایج آن را اعلام کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید