۵۰۰۰ شی تاریخی در موزه‌های زنجان نیازمند مرمت است | اتاق خبر
کد خبر: 315996
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 05:31
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان :
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: پنج هزارشی تاریخی موجود در مخازن موزه‌های این استان نیازمند مرمت هستند.

اتاق خبر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: پنج هزارشی تاریخی موجود در مخازن موزه‌های این استان نیازمند مرمت هستند.

بنابراین گزارش یحیی رحمتی ظهر یکشنبه در مراسم رونمایی از ۲۰۴ شی تاریخی منتقل‌شده از موزه ملی ایران افزود: در راستای غنی‌سازی اشیا تاریخی ۲۰۴ قلم شی تاریخی بسیار ارزشمند به استان منتقل‌شده است.

وی ادامه داد: ۸۰ قلم از این آثار از جنس طلا هستند  و مربوط به دوره‌های مختلف همچون هخامنشی، اسلامی و دوره‌های جدید همچون قاجار است که سبب به روز شدن مخاطبان و ثابت نگه‌داشتن این مخاطبان می‌شود

رحمتی افزود: این آثار تاریخی با رایزنی‌های کارشناسان مرتبط انتخاب‌شده‌اند و وجود این اشیا و داستان‌ها و قصه‌هایی که در پس آن قرار دارد سبب غنی شدن موزه‌ها می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: موزه ایران باستان یکی از غنی‌ترین مخازن تاریخی را در دنیادار است ۲۰۴ شی تاریخی از این موزه به زنجان منتقل‌شده است که برخی موارد ملی و برخی موارد مربوط به حوزه تاریخی استان هستند.

رحمتی از افتتاح کارگاه مرمت اشیا تاریخی خبر داد و گفت: وجود یک کارگاه مستقل در این زمینه بسیار اهمیت دارد و پنج هزار شی تاریخی در مخازن موزه‌های استان است که نیازمند مرمت هستند

وی افزود: افتتاح مجموعه چاقوی یکی از صنعتگران زنجانی که شامل چاقوهای بسیار قدیمی ساخته‌شده در استان و کشورهای مختلف است و به‌عنوان امانت برای نمایش در اختیار میراث فرهنگی استان زنجان قرارگرفته است نیز امروز برگزار می‌شود و امیدواریم در آینده نیز از پتانسیل مجموعه سایر هنرمندان صنایع‌دستی نیز بتوان استفاده کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه در استان زنجان هشت هزارشی تاریخی در موزه‌ها وجود داردگفت: در استان زنجان یک هزار و  ۷۰۰ اثر تاریخی وجود دارد ۷۱۱ اثر تاریخی استان ثبت ملی و ۱۲ اثر به‌عنوان میراث معنوی ثبت‌شده‌اند.

رحمتی افزود: مرمت ۳۲ بنا، ۱۲ مورد انجام پژوهش‌های تخصصی، آماده‌سازی ۳۵ پرونده برای ثبت ملی، اجرای عملیات مرمتی برای پنج موزه همچون موزه‌های باستان‌شناسی و صنایع‌دستی نیز از دیگر فعالیت‌های انجام‌گرفته در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان است.

گفتنی است امروز  از جلد اول کتاب «گلستان هنر» که به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان تهیه و منتشر شده است رونمایی شد. این کتاب مروری بر هنرمندان و آثار صنایع دستی بومی استان زنجان است.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید