همراهی دولت با بخش خصوصی برای توسعه صنعت گردشگری | اتاق خبر
کد خبر: 316072
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 11:27
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر خواستار شد:
محسن مهرعلیزاده معتقد است: ضرورت دارد که دولت و بخش خصوصی حرکت و برنامه منظم و جهادی را به منظور توسعه صنعت گردشگری آغاز کنند.

اتاق خبر- سوسن یحیی پور- امروزه صنعت گردشگری به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا محسوب می شود. این صنعت بزرگترین صنعت خدماتی جهان از نظر درآمدزایی است که به دنبال رشد آن تغییرات اجتماعی و اقتصادی زیادی به وجود خواهد آمد. توسعه صنعت گردشگری برای کشورهای درحال توسعه که از معضلاتی چون تورم، بیکاری، محدودیت منابع ارزی و ... مواجه اند بسیار حیاتی است. گردشگری در ایران نیز باتوجه به جاذبه های فراوان تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار مهم است؛ باید گفت که  آگاهی و شناخت پتانسیل های موجود در این زمینه باعث رشد و شکوفایی کشور خواهد شد. در همین رابطه گفت و گویی را با محسن مهرعلیزاده رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

نقش و اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد کشور چیست و در دوره پساتحریم تا چه اندازه امیدورار به توسعه این صنعت در کشور هستید؟

نقش این صنعت در اقتصاد کشور بسیار حائز اهمیت است؛ در دوره پساتحریم شخصیت و اعتبار مردم ایران به کشورهای دیگر شناسانده شده است که باعث می شود گردشگران هرچه بیشتر به ورود به کشور تمایل پیدا کنند. به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای نقش بسیار بالایی در جذب توریست ها ایفا می کند. همچنین جاذبه های گردشگری در حوزه هایی چون تاریخ، جغرافیا، آب و هوا و .. بسیار زیاد است که باید از این پتانسیل ها بهر برد.

صنعت گردشگری هم صنعت پاکی محسوب می شود و هم فرصت های موجود در آن برای ارتقای اشتغال زیاد است و هم اینکه سرمایه گذاری بسیار زیادی نمی طلبد چونکه بخش عمده ای از سرمایه گذاری آن جاذبه ای است که در کشور وجود دارد. بدین ترتیب از جمله صنایعی که در دوره پساتحریم بعد از اینکه روابط با دنیا متداول و خوب شده است، باید مورد توجه قرار گیرد، صنعت گردشگری است که باید در این زمینه فعالیت های روز افزونی داشته باشیم. در این صنعت می توان در یک زمانبندی کوتاه و با سرمایه گذاری اندک اشتغالزایی و درآمدزایی جدید ایجاد کرد.

از آنجایی که صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت های بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است، جایگاه کشور را در این زمینه چطور ارزیابی می کنید؟

ایران از جایگاه بالایی در زمینه جاذبه های گردشگری، امنیت و مهمان پذیری برخوردار است. اکوتوریسم یکی از انواع گردشگری است که در دنیا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در حدود 200 هزار روستا در آمریکا در زمینه اکوتوریسم فعالیت می کنند؛ در کشور ما نیز در این زمینه  البته نه به این میزان فعالیت های انجام می شود. در ایران در زمینه هایی همچون توریسم پزشکی و توریسم سلامت از لحاظ سطح سواد پزشکی و تسهیلات پزشکی در مرتبه خوبی قرار گرفته ایم. البته لازم است که برنامه ریزی های دقیقی در این رابطه از جانب دولت و بخش خصوصی صورت گیرد. در این زمینه فعالیت های از دوره دولت اصلاحات شروع شده، به عنوان مثال طرح برنامه جامعه توسعه توریسم از جمله برنامه های خوبی بود که متاسفانه اجرایی نشد البته درحال حاضر مجدد در سازمان گردشگری این برنامه مطالعه می شود و امید می رود که احیا شود.

مطمئن هستم که یکی از مسیرهای اصلی توسعه اقتصاد در آینده کشور توریسم است که خوشبختانه در سیاست های ابلاغی در برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است در این برنامه معین شده که در انتهای اجرایی شدن این برنامه تعداد توریست های که وارد کشور می شوند، 5 برابر شود و این الزام مناسبی است گرچه اجرایی شدن این تصمیم در عرض 5 سال بسیار دشوار است ولی دست نیافتنی نیست. تنها لازم است که دولت حرکت منظم و جهادی را برای توسعه صنعت توریسم توسط بخش خصوصی برنامه ریزی کند.

یکی از انواع گردشگری که روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند، گردشگری روستایی است که به نظر می رسد که در آینده مهم ترین مقصد گردشگران باشد، در این زمینه چه جایگاهی داریم؟

در کشور ما هنوز روستاهایی وجود دارند که به شکل سنتی باقی مانده اند. یک فرد روستایی اهل کرمان محل زندگی خود را به هتل سنتی تبدیل کرده که برای چند سال آینده هم توسط گردشگران رزرو شده است این ایده بسیار خوبی است که باید پیاده سازی شود. امید می رود که در سازمان گردشگری و میراث فرهنگی نیر این الگو اجرایی شود. آب و هوای متنوعی در کشور وجود دارد و در سراسر کشور از امکانات خوبی برخوردار هستیم. هم جنوب کشور و منطقه چابهار و هم در فصل تابستان استان های شمالی چون خراسان، اذربایجان غربی و شرقی و نیز اردبیل  و دیگر استان ها از پتانسیل های بالایی برخوردار هستند که باید با برنامه های منظمی از آن بهره مند شد. البته باید این امکان به وجود آید که مسیر برای بخش خصوصی باز شود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید