مذاکره اقتصادی با خارجی‌ها از موضع ضعف کارساز نیست | اتاق خبر
کد خبر: 316109
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 17:56
معاون اول رئیس‌جمهور سابق ایران با بیان اینکه این دولت با وعده حل مشکلات اقتصادی پای کار آمد،پس مقصر دانستن دولت قبل پس از سه سال معنا ندارد، از زمزمه رشد منفی اقتصادی در سال جاری خبر داد و گفت: مذاکره اقتصادی با خارجی‌ها از موضع ضعف کارساز نیست.

اتاق خبر: پرویز داوودی درباره عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: اجرای اقتصاد مقاومتی ربطی به این دولت و آن دولت ندارد و در راستای حل مشکلات اساسی کشور است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی اظهار داشت: مشکلات اقتصادی در کشور اساسی و ساختاری است. برای حل این مشکلات باید تمام زیرساخت‌ها، راه‌کارها، برنامه‌ها در جهت اقتصاد مقاومتی به منظور حل مشکلات به کار گرفته شود. در دولت نهم مقام معظم رهبری فرمایشات بسیاری را درباره چهت گیری حرکت دولت داشتند، در دولت نهم تمام جهت‌گیری‌ها بر اساس فرمایشات رهبری دنبال می شد. ولی در این دولت آنچه مشاهده می‌شود بیانگر این است که شاید دولت تمایلی به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد اما بعضی‌ از راهنمایی‌ها و هدایت‌گری‌هایی که به دولت می‌شود، راهنمایی‌های درستی نیست.

وی افزود: مقام معظم رهبری رویکرد اقتصاد مقاومتی را تحت 5 عنوان ­عدالت‌­بنیان بودن، مردمی بودن، دانش بنیان بودن، درون زا بودن و برون­گرایی بیان کردند که می بایست در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت زمان­بندی شود.

 داوودی  بیان کرد: نمی‌گوییم سرمایه گذاری خارجی درست نیست. اما باید دید در شرایط فعلی سرمایه گذاری خارجی اولویت اصلی دولت است؟ آیا واردات اولویت است؟ مگر غیر از این است که بیش از 80درصد ظرفیت‌های واحدهای تولیدی خالی است.حدود 50درصد واحدهای تولیدی در کشور تعطیل و حدود 30درصد واحدهای تولیدی نیمه تعطیل است. چنین شرایطی نشان دهنده این است که سرمایه گذاری‌های انجام شده روی زمین مانده است. بنابراین باید این سرمایه‌ها را فعال کنیم.

 معاون  اول رئیس‌جمهور سابق ایران بیان کرد: تا کنون فکر می‌کردم که رشد اقتصادی امسال صفر است اما اخیراً‌ زمزمه‌هایی را مبنی بر رشد منفی اقتصاد شنیدم. اکنون که در چنین شرایطی هستیم باید دقت کنیم، چرا که سرمایه گذاران خارجی به گونه ای تربیت شده‌اند که اگر مطمئن از سود و منفعت نباشند سرمایه گذاری نمی‌کنند. در شرایطی که ما ضعف اقتصادی داریم باید در تعامل اقتصادی با آنها دقت کنیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به توان داخلی تأکید دارند گفت: ایشان تأکید دارند که باید توان داخلی را تقویت کنیم و اقتدار لازم را  داشته باشیم. در کنار این مورد واردات و صادرات نیز جای خود را دارد. اما اینکه تمام اقتصاد را به واردات و صادرات وابسته کنیم و تصور کنیم روش خوبی است اشتباه است.

*  دولت به جای مقصر دانستن دیگران مشکلات معیشتی مردم را حل کند

 داوودی در تحلیل اینکه چرا دولت فعلی پس از سه سال هنوز تمام مشکلات کشور را حاصل دولت قبل می داند بیان کرد: حتی اگر بپذیریم تمام مشکلات از دولت قبلی است، مردم در حال حاضر منتظر راهکار این دولت هستند. طرح این موضوع که، مشکلات از چه چیزی ناشی می‌شود دردی از مشکلات مردم دوا نمی‌کند.

 وی ادامه داد: دولت یازدهم به منظور رفع مشکلات آمده است و رفع تمام مشکلات یکی از شعارهای این دولت بود. این دولت باید زیر سایه فرمایشات مقام معظم رهبری برای حل مشکلات مردم تلاش کند. مردم با اسامی کار ندارند،‌ آنچه برای مردم مهم است که قدرت خریدش تقویت شود، جوان بیکارش مشکلاتش برطرف شود.

* محرمانه کردن‌ها برای مجلس معنا ندارد

معاون  اول رئیس‌جمهور سابق ایران درباره محرمانه سازی اخیر دولت هم گفت:در بحث محرمانه کردن آمارهای دولت نقش مجلس مهم است. مجلس نماینده مردم است، باید در تمام موارد با دقت بررسی و آن بخشی‌هایی از مسائل که ضرورت دارد برای مردم بیان شود.

وی در پاسخ به اینکه رئیس جمهور سال گذشته با نقد تاخیر انتشار آمار در دولت گذشته به رئیس کل فعلی بانک مرکزی دستور داد نرخ رشد اقتصادی هر فصل پایان فصل بعد منتشر شد، حال چه شده که این دستور اجرا نمی شود؟ گفت: البته برخی دستورها ناشی از مشاوره های غلط است که داده می شود. کسانی که کار اجرایی نکرده اند، پس از ورود به اجرا مشکلات را می فهمند.

 وی ادامه داد: البته هیچ مسئله ای برای مجلس محرمانه نیست، مجلس می تواند موارد مختلف را بررسی و در صورت بروز مشکل با دقت بیشتری واکاوی کند و آن بخشی هایی که بدون مشکل است و نیازی به محرمانه بودن ندارد را بیان کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید