سالانه 32میلیارد متر مکعب فاضلاب در ایران تولید می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 316183
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 13:31
وزیر نیرو گفت: سالانه قریب به 32 میلیارد متر مکعب فاضلاب در ایران تولید می‌شود که از این میزان 5 میلیارد متر مکعب فاضلاب شهری و 28 میلیارد متر مکعب زهاب کشاورزی است.

اتاق خبر: حمید چیت‌چیان امروز سه‌شنبه 20 بهمن‌ماه در مراسم افتتاحیه و آغاز بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شماره 3 شهر قم با اشاره به افزایش روز افزون فاضلاب‌های صنعتی و شهری گفت: به همین جهت دفع این فاضلاب و استفاده از پساب حاصل از تصفیه آنها از اهمیت بیسار بالایی برخوردار است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ او با اشاره به قدمت 25 ساله اقدامات در زمینه فاضلاب در ایران توضیح داد:‌ امروز 42.4 درصد از جمعیت کل شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارد اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب راهی طولانی در پیش است.

چیت‌چیان خاطر نشان کرد:‌ با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دولت یازدهم پیش‌یبنی کرده‌ایم که تا پایان دوره‌ خدمتگذاری دولت، 76 تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار شود و 50 شهر جدید به صورت کامل یا بخشی تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گیرد.

وزیر نیرو همچنین با تاکید بر لزوم توجه به فاضلاب‌های روستایی خاطر نشان کرد:‌ در برخی از روستاها نیازی به ایجاد شبکه فاضلاب نیست، اما در برخی نقاط که روستاها مشرف به دریاچه سدها هستند یا در کنار رودخانه‌ها قرار دارند، مشکلاتی وجود دارد که باید هر چه زودتر برطرف شود.

وی ادامه داد: امروز 186 روستا در اولویت احداث شبکه فاضلاب قرار دارد که از این تعداد 111 روستا با استفاده از وام بانک توسعه اسلامی در حال انجام اقدامات لازم در این زمینه است.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 3 شهر قم به بیان جزییات این واحد پرداخت و گفت: تصفیه خانه شماره 3 قم قادر است بیش از 50 درصد کل جمعیت شهر قم را زیر پوشش قرار دهد و با تکمیل این شبکه میزان افراد تحت پوشش به بیش از 60 درصد خواهد رسید.

وی افزود: در این تصفیه خانه بالاترین فناوری‌ها به کار گرفته شده است و تمام لجن تولید شده در فرآیند تصفیه آب طی فرآیندی توسط نیروگاه موجود در آن به انرژی برق تبدیل می‌شود.

چیت‌چیان به آغاز همزمان عملیات اجرایی آبرسانی به روستاها اشاره کرد و با بیان اینکه از امروز آب رسانی روستایی جان جدیدی می‌گیرد اظهار کرد:‌ امیدواریم تا سال آینده بیش از یک میلیون نفر از روستائیان قادر به استفاده از آب شرب مطلوب در منازل خود باشند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید