شهرک های صنعتی آینه اقتصاد کشور | اتاق خبر
کد خبر: 316245
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 12:26
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با اتاق خبر مطرح کرد:
به دلیل تعدد واحدها در این شهرک ها افراد زیادی در این شهرک ها فعالیت می کنند، در حقیقت بخش زیادی از نیروی فعال در بخش صنعت، در این شهرک ها فعالیت دارند و فعالیت این شهرک ها اهمیت زیادی در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور دارد.

اتاق خبر- شهرک های صنعتی همواره به عنوان بخشی مهمی از اقتصاد کشور در زمینه تولید و صادرات نقش آفرینی می کنند. در حقیقت تحریم ها باعث شدند که واحد های تولیدی فعال در شهرک های صنعتی به حالت نیمه تعطیل و تعطیل در بیایند. رکود اقتصادی نیز باعث شد که این واحد های تولیدی بیش از پیش با مشکلات ناشی از رکود دست و پنجه نرم کننند. با این حال عده ای معتقد هستند که لغو تحریم ها و اجرای سیاست های ضد رکود دولت می تواند این شهرک ها را از این وضعیت بغرنج برهاند.
حمید رضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اصفهان، در پاسخ به سوالی در مورد شهرک های صنعتی، این شهرک ها به عنوان کارنامه ای برای اقتصاد مقاومتی دانست.
فولادگر در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت، با بیان اینکه واحد های کوچک و متوسط صنعتی در این شهرک ها فعالیت می کنند، گفت: به دلیل تعدد واحدها در این شهرک ها افراد زیادی در این شهرک ها فعالیت می کنند، در حقیقت بخش زیادی از نیروی فعال در بخش صنعت، در این شهرک ها مشغول به کار هستند و فعالیت این شهرک ها اهمیت زیادی در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور دارد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون واگذاری مدیریت و مالکیت شهرک های صنعتی ادامه داد: اداره شهرک های صنعتی با توجه به قانون اصل 44 و قانون واگذاری مدیریت و مالکیت شهرک های صنعتی باید به هیت امناء واگذار شود. بنابراین این شهرک ها به عنوان یکی از موارد تجلی سیاست های اصل 44 و ورود بخش خصوصی به اقتصاد کشور نقش به سزایی دارند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی وضعیت فعالیت شهرک ها را با توجه به رکود اقتصادی، اسفبار توصیف کرد و در ادامه گفت: در این شرایط رکود اقتصادی بسیاری از واحد های موجود در این شهرک های صنعتی کمتر از ظرفیت خود فعالیت دارند و تعدادی دیگر به طور کامل تعطیل و بدون فعالیت هستند. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که چیزی در حدود 40 درصد از واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی فعال هستند.
وی با ابراز امیدواری در مورد اقدامات دولت در مورد خروج از رکود و تلاش برای رونق اقتصادی در کشور گفت: امیدواریم با اجرای قوانینی که مجلس در جهت حمایت از تولید تصویب کرد و تلاش دولت بتوانیم رونق را دوباره به این شهرک های اقتصادی برگردانیم.
فولادگر در پایان در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر لغو تحریم ها بر کار شهرک های صنعتی گفت: لغو تحریم ها به طور حتم تاثیر مثبت در کار شهرک های صنعتی دارد. این تاثیر ممکن به صورت مستقیم و غیر مستقیم باشد. در هر صورتی که مطابق برنامه ای که در پیش باشد و شاهد بد عهدی از سوی طرف های مذاکره با ایران نباشیم، می توان امیدوار بود که با لغو تحریم ها شاهد سرمایه گذاری بیشتر در این شهرک ها باشیم. در این بین اجرای صحیح قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار نیز می تواند کمک بزرگی به رونق این شهرک ها شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید