بیماری های جنسی در مردان ایرانی رو به افزایش است؛ بمب های ساعتی خطرناک | اتاق خبر
کد خبر: 316302
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1394 - 04:42
عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی، نسبت به شیوع بیماری های واگیر جنسی در مردان ایرانی و عوارض این قبیل بیماری ها برای جامعه هشدار داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ فرزین سلیمان زاده مسئول برگزاری روز ملی سلامت مردان در این باره گفت: هدف از برگزاری روز ملی سلامت مردان، آشنایی با انواع خطراتی که مردان را به واسطه جنسیت، نوع کارهایی که انجام می دهند و شیوع بیشتر برخی از بیماری ها که سلامتی آنها را تهدید می کند، توجه مردان به سلامتی است. 


شایع ترین بیماری های مردان در کشور

عضو هیات مدیره انجمن اورولوژی ایران ادامه داد: در کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه، بیش از آنکه بیماری های واگیردار و عفونی به جامعه آسیب برسانند بیماری های غیرواگیر آسیب رسان هستند. کما اینکه در کشورهای پیشرفته هم همینطور است.

او هشدار داد: به دلیل تغییر سبک زندگی، کم تحرکی و گرفتارشدن بخش قابل توجهی از مردان در زندگی شهری، متاسفانه بیماری های قلبی- عروقی، دیابت و برخی سرطان های خاص مردان در دنیا شیوع به نسبت بالایی دارد که باید در راستای پیشگیری و اطلاع رسانی دراین باره قدم های جدی برداشت. 

جراح و متخصص بیمارهای کلیه و مجاری ادرار گفت: اما در عین حال بیماری های عفونی مردان نیز در دنیا در حال شیوع است که البته برایشان پیشگیری و درمان های مناسب داریم.

او گفت: این درحالی است که بیش از آن که درمان در مورد آنها نقش کنترل کننده داشته باشد، آگاهی و اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری از آنها بسیار حائز اهمیت است. تعداد این بیماری ها کم نیست، اما آنچه به نظر انجمن ارولوژی ایران امسال به دغدغه مهمی طی سال های اخیر تبدیل شده شیوع بیماری های منتقل شونده از راه جنسی است که باید به دقت مورد نظر قرار گیرد.

سلیمان زاده ادامه داد: حال آنکه متأسفانه به دلیل شرایط فرهنگی کشور، کمتر در خصوص این بیماری ها صحبت می شود و برخی از این بیماری ها در جامعه به طور خزنده و زیرپوستی رو به افزایش است که درصورت عدم توجه و پیشگیری سریع می تواند به عنوان یک بمب ساعتی خطرناک عمل کند.

او تأکید کرد: به همین دلیل موضوع خاصی که امسال در روز سلامت ملی مردان روی آن تأکید بیشتری داریم سلامت در حیطه بیماری های منتقله از راه جنسی است؛ تا خانواده ها را از این مهم مطلع کنیم.

مردان کمتر از زنان به سلامتی شان اهمیت می دهند

این ارولوژیست گفت: بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته مشخص شده که مردان نسبت به زنان به سلامت خود توجه کمتری دارند و این امر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نیز کم و بیش یکسان است. حتی در کشورهای پیشرفته هم مردان به دلیل ویژگی های اجتماعی و ذهنی در مراقبت از سلامت خود نسبت به خانم ها سهل گیر تر هستند.

او گفت: بنابراین شیوع برخی از بیماری های مهم مانند سرطان ها؛ دیابت و بیماری هایی که در پی مصرف سیگار و یا سوء مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین عادات غذایی نا مناسب ایجاد می شوند نیز در مردان بیشتر از زنان است.

عضو هیئت مدیره انجمن ارولوژی ایران گفت: خوشبختانه امسال تفاهم نامه ای را با انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی نیز به امضاء رساندیم تا از امکانات و مراکز درمانی وابسته به این انجمن نیز در روز ملی سلامت مردان به نحو مطلوب و در راستای خدمات رسانی بهتر و گسترده تر به مردان درسراسر کشور بهره مند شویم.

گفتنی است ششم اسفندماه هر سال مصادف با روزملی سلامت مردان در کشور است. 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید