نرخ بهره اوراق قرضه 10 ساله ژاپن برای اولین بار منفی شد | اتاق خبر
کد خبر: 316539
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 02:18
در پی سقوط شاخص سهام نیکی به زیر16هزار واحد در معاملات امروز(چهارشنبه) بورس توکیو و افزایش تقاضا برای اوراق قرضه دولتی 10 ساله، نرخ بهره این اوراق برای اولین بار در ژاپن به منفی یک صدم درصد رسید.

اتاق خبر: این نخستین باری است که بهره اوراق قرضه بلند مدت 10ساله دریک کشور عضو« گروه هفت» (G7) به یک رقم منفی رسیده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ بانک مرکزی ژاپن اواخر ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که بهره حساب های سپرده بانکی را با هدف ترغیب شهروندان به بیرون کشیدن سپرده های خود و افزایش سرمایه گذاری منفی کرده است.
با اعلام این خبر، سرمایه گذاران در جست و جوی یک پناهگاه امن مالی به اوراق قرضه مطمئن دولتی روی آوردند و افزایش تقاضا برای اوراق بهادار، کاهش نرخ بهره و افزایش قیمت اوراق را به همراه داشت.
روز گذشته بهره اوراق قرضه با سررسید پنج ساله و نیز اوراق قرضه با سررسید دو ساله به ترتیب به رقم منفی 225 هزارم و منفی 215 هزار درصد رسید و این نخستین باری است که نرخ بهره اوراق قرضه پنج ساله پایین تر از اوراق قرضه دو ساله قرار گرفته است.
اوراق قرضه دولتی ژاپن پیش از این نیز در سال های 1998 و 2003 با کاهش شدید نرخ بهره و به تبع آن، افزایش قیمت مواجه شد که هر دو بار سرانجام به رشد ناگهانی و پایدار نرخ بهره و ضرردهی سرمایه گذاران ختم شد.
درمعاملات صبح امروز بورس ژاپن شاخص سهام نیکی 225به زیر 16 هزار واحد افتاد که از اکتبر 2014 بی سابقه است.
این کاهش از اقدامات پولی بانک مرکزی و افزایش ارزش ین در برابر دلار متاثر شده است.
درمعاملات صبح امروز بورس توکیو، شاخص سهام نیکی 225 با 414 واحد کاهش با 15 هزار و 670 واحد بسته شد.
شاخص این سهام روز گذشته نیز 5.4 درصد افت داشت از این رو بیشتر سرمایه گذاران به فروش سهام تمایل دارند تا خرید آن.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید