تعطیلات نوروز، ایرلاین‌های خارجی را هوایی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 317301
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 08:01
پس از اجرایی شدن برجام، شاید بازار هواپیمایی ایران پرکارترین روزهای خود را پس از نزدیک به سه دهه پشت سر می گذارد

ایسنا، هر چند بسیاری از مذاکرات و صحبت‌ها توان رقابت با تاثیرگذاری غیر قبال انکار خرید 118 ایرباس و 20 هواپیمای نوساز ATR را ندارند، اما فرودگاه‌های ایران نیز دوران جدیدی را آغاز کرده‌اند که قطعا به نسبت آنچه در ایام تحریم‌ها داشته‌اند به شدت متفاوت است.

فرودگاه امام خمینی به عنوان قطب پروازهای بین‌المللی کشور در طول هفته‌های گذشته جلسات متعددی را پشت سر گذاشته که نتیجه آن نهایی شدن قرارداد برخی سرمایه گذاران و شرکت‌های مشاور و البته تفاهم نامه‌هایی مهم است که در آینده نزدیک به اجرا در می‌آیند.

این فرودگاه که از نظر زیرساختی تنها فرودگاه‌ ایران به حساب می‌آید که امکان نشست و برخاست هواپیمای ایرباس 380 را داراست – هواپیمایی که ایران در قرارداد اخیر 12 فروند از آن سفارش داده – در عرصه توسعه توان زیرساختی و البته مسافر پذیری گام‌هایی مهم برداشته تا جایی که وزیر راه ابراز امیدواری کرده تا با اجرای دو فاز توسعه‌ای این فرودگاه، ظرفیتی 100 میلیون نفری برایش فراهم آید.

این توجهات ویژه به فرودگاه امام، ایرلاین‌های مطرح اروپایی را نیز وسوسه کرده که بار دیگر پروازهای خود به ایران را از سر بگیرند و در این میان پیک سفری نوروز که مسافران ایرانی گسترده‌ای دارد، بهترین فرصت برای آنها به شمار می‌آید، فرصتی که به نظر می رسد در آینده نزدیک قرارداد استفاده از آن بسته می‌شود.

سیدی - مدیرکل فرودگاه امام(ره) - در این باره گفته شرکت هواپیمایی ایرفرانس در مسیر پاریس - تهران، شرکت بریتیش ایرویز در مسیر لندن-تهران و شرکت هواپیمایی کی.ال.ام نیز در مسیر آمستردام - تهران برنامه‌های خود را برای آغاز پروازها از فروردین 1395 اعلام کردند و اگر به این آمار درخواست لوفت هانزا برای افزایش پروازهایش را نیز اضافه کنیم، قطعا بهبود جایگاه ایران در مسیرهای پروازی منطقه اولین نتیجه خواهد بود.

هرچند فعال شدن دوباره ایران ایر و قراردادهای جدید ایران با طرف‌های اروپایی چندان برای رقبای منطقه‌ای کشور خوشایند نبوده و در کنار ایرلاین‌های حاشیه خلیج فارس حتی ایرلاین دولتی ترکیه را نیز به تحرک واداشته اما اگر ایران قصد دارد بر مبنای برنامه‌های بالا دستی کشور خود را به عنوان قطب هوایی منطقه در سال‌های آینده مطرح کند قطعا توسعه روابط با این ایرلاین‌ها و ساخت فرودگاه هاب منطقه قابل فراموشی نیست.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید