نخستین واکنش اعضای اوپک به اولین صادرات نفت ایران به اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 317957
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 03:40
تنها ساعاتی پس از انتشار اخبار صادرات اولین محموله نفت ایران به اروپا در چند سال گذشته و اعلام تهران مبنی بر افزایش قابل توجه تولید نفت ایران، گزارشها حاکی از این است که تولیدکنندگان کلیدی اوپک درباره وخامت اوضاع در بازار نفت ابزار نگرانی کرده‌اند.

اتاق خبر:  امانوئل ایبه کاچیکوو وزیر نفت نیجریه و از اعضای اوپک اعلام کرد که به زودی درباره شرایط جدید بازار با عربستان و قطر رایزنی خواهد کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ کاچیکوو افزود: مذاکرات و رایزنی ها افزایش یافته است. فکر میکنم وقتی ما در ماه دسامبر دیدار کردیم اعضای اوپک به ندرت با هم مشورت می‌کردند و همه از منطق مواضع خود دفاع می‌کردند.

وی گفت: اکنون فکر می‌کنم آنها به کمبودها نگاه می‌کنند و اینکه حالت مطلوب چیست.

ایران روز گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را روزانه 400 هزار بشکه افزایش داده و در حال نزدیک شدن به وعده افزایش روزانه 500 هزار بشکه ای تولید خود پس از لغو تحریمها است.

در همین حال ایران همچنین اعلام کرد که چهار میلیون بشکه نفت به فرانسه، روسیه و اسپانیا صادر کرده که اولین محموله تحویلی به اروپا از زمان لغو تحریمها است.

مقامات ایران تاکید دارند که این کشور به نحوی تولید نفت خود را افزایش خواهد داد که باعث کاهش بیشتر قیمت نفت که طی 18 ماه گذشته سقوط بیش از 50 درصدی را تجربه کرده، نشود.

همچنین ایران تاکید دارد که اوپک باید با برنامه های این کشور برای پس گرفتن سهم از دست رفته خود هماهنگ شود.

کاچیکوو افزود که هفته آینده با همتایان قطری و سعودی خود برای مذاکره درباره این شرایط دیدار خواهد کرد.

وی گفت: آیا ما میتوانیم به نقطه ای برسیم که بگوییم یک استراتژی مشخص وجود دارد؟ در زمینه کاهش یا توقف تولید خیر، فکر نمی‌کنم بتوانیم به آنجا برسیم. اما انرژی زیادی در پس این ایده وجود دارد.

وزیر نفت نیجریه گفت: هرچه به تاریخ نشست اوپک نزدیک میشویم شاهد افرادی بیشتری خواهیم بود که در این گفتگوها فعال خواهند شد و برای پیدا کردن راهی تلاش خواهند کرد.

نشست بعدی اوپک قرار است در ماه ژوئن برگزار شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید