برای تولیدات کشاورزی باید از منابع آبی تجدیدپذیر استفاده کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 318613
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 05:13
جلال‌پور: ما تنها کشوری هستیم که 90درصد کشاورزی آبی داریم که این رقم عجیبی است این در حالی است که در برخی از کشورهای اروپایی این رقم کمتر از 70درصد است.

اتاق خبر: رییس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که آیا با وجود کمبود آب تولید اکثر محصولات کشاورزی در کشور به صرفه است است؟ ، گفت: این مساله نیاز به نگاه کارشناسی دارد و دولت به همراه اتاق باید در چارچوب یک پروژه، توجیه اقتصادی کشت محصولات کشاورزی را بررسی کند.

بنا بر این گزارش به نقل از اتاق بازرگانی؛ رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در این بررسی ها به غیر از مسایل اقتصادی و محیط زیستی مسایل مهم دیگری از جمله اشتغال و شرایط اجتماعی و فرهنگی نیز باید مد نظر قرار بگیرد .

وی با اشاره به آمار کشت آبی در کشور گفت: ما باید در محصولات خود از آب تجدید پذیر استفاده کنیم. ما تنها کشوری هستیم که 90درصد کشاورزی آبی داریم که این رقم عجیبی است این در حالی است که در برخی از کشورهای اروپایی این رقم کمتر از 70درصد است.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: این که چگونه ما آب را مدیریت کنیم و  در بحث آب‌های تجدیدپذیر مانند آب‌های روان و رودها چگونه استفاده کنیم نیازمند نگاه جدی به مساله آب است.

رییس اتاق بازرگانی با اشاره به بازدیدهای دوره خود گفت: من در بازدیدهای دوره‌ای که به عنوان رییس پارلمان بخش خصوصی کشور از مزارع و کارخانه‌ها دارم به نکات  عجیبی در حوزه مصرف آب بر می خورم. به عنوان مثال در بازدید از یکی از مزارع کشاورزی در اطراف تهران محاسبه کردم میزان آبی که در این مزرعه برداشت می شود در سال نزدیک به 6 میلیارد تومان است. این در حالی بود که به فاصله 11 کیلومتر آن مزرعه آب خرید و فروش می‌شد اما نکته جالب‌تر این بود که تولید محصولات این مزرعه با احتساب هزینه های جانبی دیگر همچون کود و کارگر در سال بیشتر از 450 میلیون تومان نمی‌شد.

وی ادامه داد: این تفاوت قیمت‌ها نشان دهنده بی‌اطلاعی ما است متاسفانه این  عادت ما ایرانی‌ها است که فکر می‌کنم هرچیزی که به دولت تعلق دارد باید آن را بی‌رویه مصرف کنیم. اکنون نگاه ما به آب و منابع آبی نیز  اینگونه است.کد:94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید