موضع تازۀ اوباما درباره ترامپ | اتاق خبر
کد خبر: 318636
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 15:46
واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس جمهور آمریکا گفت: من همچنان باور دارم که ترامپ رئیس جمهور نخواهد شد.

اتاق خبر - به گزارش ای پی تی ان رئیس جمهور آمریکا گفت: من همچنان باور دارم که ترامپ رئیس جمهور نخواهد شد چرا که مردم آمریکا باور دارند ریاست جمهوری میزبانی یک برنامه تلویزیونی یا کار بازاریابی نیست.

اوباما در نشست خبری که در پایان کار نشست آمریکا و کشورهای آسه آن در کالیفرنیا برگزار شده بود، درباره اختلاف های ایجاد شده بین دولتش و کنگره درباره معرفی قاضی جدید برای دادگاه عالی آمریکا گفت: قانون اساسی در این خصوص کاملا روشن است و ما نیز کسی را معرفی می کنیم که حتی کسانی که با سیاست های من مخالف باشند، در می یابند که باید وی را تایید کنند ولی مساله اینجاست که برخی جمهوری خواهان از سوی برخی گروهها تحت فشار قرار دارند تا با هر کسی که از سوی من به این مقام معرفی شود، مخالفت کنند. با این حال قانون روشن است و نظام سیاسی ما قرار نیست به این شکل عمل کند. من نیز در مدت زمان مشخص، نامزدی کاملا شایسته را معرفی می کنم. در زمان رئیس جمهور ریگان نیز وی قاضی کندی را در سال آخر ریاست جمهوری خود معرفی کرد و دمکرات ها نیز کار درست را انجام دادند و وی را تایید کردند. اکنون فرصت فراهم شده است که سناتورها به وظیفه خود انجام دهند.

اوباما گفت: مشکل اینجاست که مساله به قاضی دادگاه عالی ختم نمی شود و تلاش هایی مداوم روی کار است که انتصاب در دولت من صورت نگیرد. حتی کارشکنی هایی درباره انتصاب سفرا نیز در دولت من صورت گرفته است و اساسا به این موضوع توجه نمی شود که حضور نیافتن سفیری که قرار است برای کشوری خاص تعیین شود، ممکن است به منافع ملی آسیب برساند. این کار به یک عادت تبدیل شده است و هر سال نیز بدتر می شود. این موضوعی نیست که من بخواهم مدام درباره اش صحبت کنم زیرا بیشتر مردم آمریکا علاقه مند به موضوعاتی همچون بهای بنزین، دستمزدها یا موضوعاتی هستند که با زندگی روزمره آنان سر و کار دارد. با این حال من نیز چنین افرادی را که قانون اساسی و خواست بنیانگذاران این کشور را زیر سوال ببرند، به چالش می کشم.

اوباما در پاسخ به سئوالی در باره نقش و عملکرد روسیه در سوریه گفت : روسیه همواره تلاش کرده بشار اسد را سرپا نگهدارد و واقعیت این است که وقتی پوتین در نهایت سربازان و هواپیماهای خود را به سوریه می فرستند و سرمایه گذاری زیادی بر روی عملیات نظامی در سوریه می کند ،این دلیلی بر جایگاه قدرتمند اسد نیست بلکه بیانگر ضعف موقعیت اسد است ، چرا که اگر کسی قدرتمند باشد نیازی به اعزام نیروی نظامی برای سرپا نگهداشتن متحد خود ندارد. آنها در کشور خود مشروعیت دارند و می توانند امور خود را مدیریت کنند و شما با آنها روابط خوبی دارید. شما وقتی نیروی خود را اعزام می کنید که توانایی شما کم شده و به اندازه کافی موثر نباشد و این چیزی است که دقیقا اتفاق افتاده است.

اوباما افزود: اینکه گفته ام روسیه در باتلاق گرفتار می شود، همینطور هم هست؛ اگر کسی فکر کند که چون روسیه و رژیم اسد پیشرفت هایی داشته اند این جنگ تمام خواهد شد اشتباه می کند چون در حال حاضر سه چهارم خاک سوریه در دست طرف های غیر از دولت اسد است و این درگیری ها به این زودی ها به پایان نمی رسد. این موضوع را نیز با خرسندی نمی گویم زیرا موضوع رقابت بین من و پوتین نیست زیرا موضوع این است که چگونه می توان به منطقه ثبات بخشید.

وی گفت: سئوال این است که ما چگونه می توانیم جلوی مصیبت را بگیریم و منطقه را باثبات کنیم ،چگونه از مهاجرات دسته جمعی آوارگان جلوگیری کنیم، چگونه از خشونت ،بمباران مدارس و بیمارستان ها ، مرگ شهروندان بی گناه و ایجاد یک جایگاه امن برای داعش جلوگیری کنیم. این موضوعات نیز در چند هفته اخیر حل و فصل نشده اند.

اوباما گفت: پوتین ممکن است به اشغال نظامی دائم سوریه فکر می کند اما این امر بسیار هزینه بر خواهد بود واگر شما نگاهی به وضع اقتصادی روسیه بیفکنید بدون تردید این امر به نفع روسیه نخواهد بود. هوشمندانه تر و بهتر این است که روسیه با آمریکا و سایر اعضای جامعه بین المللی همکاری کند تا نوعی انتقال سیاسی در سوریه تحقق یابد و جان کری با همتای روس خود روی کاغذ به توافقی رسیده اند تا در روزهای آینده ترک مخاصمه صورت گیرد. ممکن بودن چنین چیزی در روزهای آینده محک خواهد خورد. اگر روسیه به بمباران بی ملاحظه خود ادامه بدهد، باید گفت نمی توان از مخالفان نیز چنین انتظاری داشت. کار دشواری است زیرا این کشور از همه پاشیده است و علت نیز این است که اسد می خواست این کشور از هم بپاشد. بارها نیز فرصت رسیدن به یک گذار سیاسی را از دست داد و روسیه نیز در تمام این فرایند، برای وی یک شریک بود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: سوال واقعی که باید از وی پرسید این است که اگر روسیه کشوری را که کاملا از میان رفته است به عنوان یک متحد به دست گیرد، چه به دست آورده است؟ متاسفانه مشکل فراگیر شده و همه را تحت تاثیر قرار داده است.

اوباما افزود: موضوعی که می خواهم به آن اشاره کنم این است که این مساله سبب نمی شود ما از موضوع داعش منحرف شویم، ما به اعمال فشار بر آنها در عراق و سوریه ادامه می دهیم و این موضوع خاتمه نمی یابد. اگر در سوریه گذار سیاسی محقق شود، به ما امکان می دهد به صورتی موثر تر با روسیه و دیگر کشورهای منطقه به مقابله با این گروه برویم که تهدیدی مستقیم تر برای آمریکاست.
رئیس جمهور آمریکا درباره لزوم اقدام نظامی برای مقابله با داعش در لیبی گفت: مساله این است که ما در هر جایی که لازم باشد، به سراغ داعش می رویم، این همان کاری است که در قبال القاعده نیز انجام دادیم. شاهد این مدعا نیز اقدامی است که به تازگی انجام دادیم و یکی از سرکردگان داعش را در لیبی از میان بردیم. ما به اقدام در هر جایی که هدفی روشن داشته باشیم، ادامه می دهیم و با دیگر شرکای ائتلاف همکاری می کنیم تا اطمینان یابیم در عین جلوگیری از ریشه دواندن داعش، با سازمان ملل همکاری می کنیم تا دولتی در لیبی روی کار بیاید.

وی گفت: لیبی کشوری است با جمعیت کم و منابع نفتی بسیار، ولی مشکل اینجاست که مسائل قومی و قبیله ای و بازی قدرت در این کشور باعث جدایی شده است.
اوباما درباره سوال خبرنگاری درباره مواضع و اظهارات برخی نامزدهای جمهوری خواه از جمله دونالد ترامپ گفت: به باور من، ناظران خارجی از مواضعی که در مباحثات جمهوری خواهان مطرح می شود، ناراحت هستند. برای من جای تعجب است که چرا همه روی آقای ترامپ متمرکز شده اند زیرا وی همان حرفی را می زند که دیگر نامزدهای جمهوری خواه می زنند. هر چند وی مواضعی ضد مسلمانان دارد ولی این حرفی است که دیگر نامزدها نیز می زنند. وی شاید احساساتی قوی علیه مهاجران داشته باشد ولی این حرفها را از زبان دیگر نامزدها نیز می شنوید. به اظهاراتی که دیگر نامزدها نیز مطرح می کنند نگاه کنید، هیچ نامزدی در میان جمهوری خواهان نیست که بگوید باید برای تغییرات آب و هوایی کارکرد.

وی ادامه داد این موضوعی جدی و برای ما مشکل ساز است زیرا جهانیان نظاره گرند تا ببیند اوضاع چگونه پیش می رود. گمانه زنی ها درباره اینکه این انتخابات به چه شکل پیش می رود به پای شما (خبرنگاران) است ولی من همچنان باور دارم که آقای ترامپ رئیس جمهور نخواهد شد؛ علتش نیز این است که من به مردم آمریکا بسیار ایمان دارم، می دانم که آنان باور دارند ریاست جمهوری کار بسیار جدی است، میزبانی یک برنامه تلویزیونی یا کار بازاریابی نیست و خیلی ها انتظار دارند که ما این کار را درست انجام دهیم.
وی با اشاره به برخی دشواری های کار ریاست جمهوری آمریکا و انتظاراتی که جهانیان از رئیس جمهور آمریکا دارند گفت مردم آمریکا مردمی منطقی هستند و انتخابی منطقی انجام خواهند داد.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید