ورود هیأت تجاری روسیه به استان زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 319316
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 11:29
رئیس اتاق بازرگانی زنجان در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد:
غلامحسین جمیلی: قرار است یک هیأت عالی رتبه از اورال جنوبی روسیه وارد زنجان شود که باعث ایجاد فرصت های جدید و نویی در بازار روسیه خواهد شد.

اتاق خبر- اتاق بازرگانی زنجان در دوره پساتحریم و برای بهره بردن از این فرصت تاریخی عمدتا دو مهم را در دستور کار خود قرار داده است؛ بخشی از این اقدامات در ارتباط با تعاملات برون مرزی و بخشی از آن مربوط به ارتقای فعالیت های اقتصادی، تولیدی و صنعتی کشور است. برای آگاهی از این قضیه و همچنین تعاملات اتاق زنجان با هیآت های خارجی مصاحبه ای را با غلامحسین جمیلی رئیس اتاق زنجان ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

 

در دوران پساتحریم، اتاق بازرگانی زنجان چه اقداماتی را در اولویت کاری خود قرار داده است؟

به هرترتیب این یک فرصت تاریخی است و درحقیقت آیندگان در مورد عملکرد ما در این مقطع زمانی قضاوت خواهند کرد. اگر اقدامات شایسته و درستی انجام دهیم، می توان امیدوار بود که در سال های آتی نسل بعدی از ما تمجید و تعریف کنند و اگر قصوری در به انجام رساندن وظایف خود داشته باشیم باید نسبت به آن ها پاسخگو شویم. به همین دلیل اتاق زنجان تلاش می کند که کارنامه خوب، موثر و درخشانی را به جهت پایه ریزی مجموعه ای از فعالیت ها که بتواند آینده ای مطمئن و روشن را پیش روی استان قرار دهد، دنبال می کند.

 از اهم فعالیت ها و موضوعاتی که اتاق زنجان در فضای پساتحریم پیگیری می کند؛ می توان از دو محور اصلی  یاد کرد. یک بخش آن مربوط به فعالیت های اصلی است که در ارتباط با خارج از مرزهای کشور است و بخش دوم آن شامل فعالیت ها اقتصادی، تولید و صنعتی داخل کشور است که تاکنون از تحریم ها متاثر شده و دچار نقصان شدید شده اند.

در رابطه با محور اول می توان گفت که  هم رویکرد سایر کشورها نسبت به ما تغییر کرده و اقبال آن ها بیشتر شده است و هم خود ما زمینه ها و فرصت های جدید و نویی را برای عرضه و بازیابی شرکای جدید تجربه می کنیم. درنتیجه یکی از مهم ترین رویکردهای اتاق زنجان توجه به شناسایی، دعوت، مذاکره و نهایی کردن فرصت های مختلف تولید، اقتصادی و سرمایه گذاری در استان است که باید براساس اولویت های اقتصاد مقاومتی و با همکاری طرف های خارجی صورت گیرد. اساس توجه و رویکرد اتاق زنجان، ابلاغیه اقتصاد مقاومتی است که معتقد هستیم این برنامه فقط خاص دوران تحریم نبوده، بلکه چراغ راهنمایی است برای سال های بعد از تحریم.

تا به امروز هم اتاق زنجان میزبان تیم های بزرگ سرمایه گذاری و اقتصادی در استان بوده است که در نهایت موضوعات به شکل قابل قبولی ارائه می شود.

همچنین اتاق زنجان با همکاری و هماهنگی سفرای کشورهای مختلف از این فرصت تاریخی استفاده کرده و از آن بخش از صنایعی که تا به امروز نمی توانستند از مواد اولیه، قطعات یدکی ماشین آلات و تکنولوژی لازم خود را در استان به جهت اعمال محدودیت های تحریم پیگری کنند،  با شناسایی طرف های مناسب حمایت های لازم را انجام می دهد.

خوشبختانه طی روزهای اخیر، دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان زنجان تاسیس شده است که امید می رود به زودی به طور رسمی افتتاح و فعالیت های جدید خود را در استان آغاز کند. استقرار این دفتر می تواند مراودات نظام مندتری را با کشورهای برون مرزی شکل دهد.

در راستای بهبود مراودات تجاری چه اقداماتی را در پیش گرفته اید؟

از این فرصت استفاده کردیم و کل تاریخچه تفاهمنامه های سال های گذشته که در یک طرف آن اتاق زنجان قرار داشت و به همت هیأت نمایندگان ادوار گذشته اتاق شکل و به نتیجه و امضا رسیده بود را جمع آوری کردیم و آن ها را منطبق با نیازهای امروز فضای اقتصادی استان مورد بازنگری قرار دادیم. آن بخش از تفاهم نامه هایی که مورد پیگیری و بازیابی بود را در دستور کار خود قرار دادیم و مجدد مذاکراتی را با طرف های آن ها آغاز کردیم تا بتوانیم تمام تفاهم نامه های قبلی خود را از شکل و شمایل قرارداد کاغذی خارج کنیم و به آن ها جنبه کاربردی و اجرایی تبدیل کنیم.

در همین راستا یک پروژه کاری اینچنینی در حوزه مبادلات کاری خود با کشورهایی همچون روسیه، بوسنی، مجارستان، بلغارستان، هند، عراق، ارمنستان و آذربایجان شناسایی کرده ایم که با پیگیری آن حداقل ظرف 2 تا 3 ماه آینده هیآت هایی از این کشورها از استان بازدید خواهند کرد.

یکی از هیأت هایی که در ماه آینده به زنجان وارد می شود، هیأت روسی است که از استان اورال جنوبی به زنجان می آیند. قبل از این هم یک هیأت زنجانی سفری به روسیه داشته و قراردادهای اولیه را منعقد کردیم. هیأت عالی رتبه روسی همراه با استاندار سفری به استان خواهند داشت که سبب می شود فرصت های جدیدی در بازار روسیه به دست آوریم. این تعاملات کاملا دو طرفه است و باعث می شود که در شرایط جدیدی را در دنیای بین الملل تجربه کنیم که همه این اوامر می تواند منجر به یک حرکت شتاب دار بین زنجان و اورال جنوبی شود.

مراودات با هیأت هندی با چه هدف و منظوری انجام شد،  همچنین چه قراردادهایی منعقد شد؟

تبادلات با هند اتفاق میمونی بود. اتاق زنجان همت و ارداه ای خوبی دارد تا بتواند به یک قطب الکترونیک کشور تبدیل شود و هم آی تی از جمله رشته هایی است که ارزش افزوده بالایی دارد و می تواند نتایج خوبی را به بار آورد. قطعا تجربیات هندی ها برای توسعه و شتاب بخشی این بخش در استان زنجان می تواند موثر باشد.

قرار است هیآت تقریبا مفصلی در حدود 40 تا 50 نفر از این کشور در ماه های آینده به زنجان وارد می شوند. همچنین هیاتی را نیز به منظور کسب مهارت، فناوری اطلاعات و فناوری دارویی به هند اعزام می کنیم که امید می رود زمینه ساز کارهای مشترک و انعقاد قراردادهای متنوع باشد.

همچنین سفیر دانمارک نیز روزهای آتی از زنجان دیدار می کند و از آنجایی که دانمارک رتبه 5 در حوزه فناوری اطلاعات در سطح دنیا دارد می توان همکاری های موثری را با آن شروع کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید