نواقص طرح باران از نگاه اصناف | اتاق خبر
کد خبر: 319424
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 14:55
اتاق خبر گزارش می دهد
در ماه گذشته طرح تجهیز رایگان اصناف به صندوق فروش (طرح باران) کلید خورد اما طبق نظرات تعدادی از روسای اتحادیه ها تا اجرایی شدن این طرح راه زیادی باقی مانده است.

به گزارش اتاق خبر، روسای اتحادیه ها طرح باران را ناقص تر از آن می دانند که به نتایج مطلوب برسد؛ از جمله انتقاداتی که این افراد بر طرح باران وارد می دانند  نداشتن دانش کافی فعالان صنفی برای استفاده از دستگاه ها و فقدان زیرساخت های مناسب برای اجرای این طرح است. در ادامه گفت و گو اتاق خبر در خصوص طرح باران می خوانید.

طرح باران ناکارآمد است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک  با بیان اینکه احتمال به ثمر نشستن طرح باران اتاق اصناف ایران بسیار پایین است، اعلام کرد:  برای انجام این قبیل اقدامات باید بسترمناسب آن در کشور مهیا شود و پیش از ارائه چنین طرح هایی بستر مناسب آن را فراهم کرد؛ به دلیل مشکلاتی که در سیستم مالیاتی وجود دارد بسترهای طرح صندوق مکانیزه فروش مهیا نیست.

حسام عقبایی تصریح کرد: این طرح از سال 90 کلید خورد و شاهد هستیم که خروجی مفیدی نداشته است. برای به سرانجام رسیدن این طرح خود دولت و سازمان امور مالیاتی باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرند و مانند سامانه ای که برای یارانه تنظیم کردند اقدامی مشابه آن نیز برای اصناف صورت دهند.

عقبایی در ادامه افزود: البته استقبال اصناف نیز در این میان مطرح است چرا که جامعه اصناف مانند مردم با تکنولوژی های روز پیش نرفته است و از همان سیستم ابتدایی و سنتی 50 سال پیش استفاده می کنند بنابراین سیستم های جدید و به روز  در این شرایط کارآمد نخواهد بود.

 

اصناف با این طرح بروز می شود

رئیس اتحادیه چلوکباب و چلو خورش در رابطه با طرح باران عنوان کرد: با توجه به این واقعیت که در حال حاضر جوامع پیشرفته با استفاده از دستگاه های مکانیزه فروش مالیات اصناف را سازماندهی می کنند و ایران با کشورهای غربی وارد تعامل بیشتری می شود بهتر است از تجربه های آن ها در این خصوص استفاده و با تکنولوژی روز دنیا پیش بروند.

وی در رابطه با معافیت برخی از اصناف مطرح کرد: این اقدام صحیح نیست و اگر قانونی در نظر گرفته می شود همه اصناف باید مشمول این طرح شوند تا همه در زمینه پرداخت مالیات با هم یکدست شویم.

رئیس اتحادیه چلوکباب و چلو خورش با بیان اینکه این طرح به نفع خود اصناف است، اعلام کرد: اجرای این طرح اصناف را از دردسرهایی مانند مالیات علی الرأس نجات می دهد.

 

اصناف سواد استفاده از طرح باران را ندارند

 

رئیس اتحادیه رنگ فروشان در خصوص اصلی ترین مشکل طرح باران گفت: افراد صنف  ما اشخاص سن و سال داری هستند و سواد استفاده از این دستگاه ها و از نظر بضاعت مالی نیز توان استخدام حسابدار را ندارند.

حبیب انوری در ادامه افزود:  چندی پیش فراخوانی برای واحدهای صنفی در خصوص این طرح ارسال کردیم حتی 10 نفر هم از این طرح استقبال نکردند و این طرح را به زیان خود دانستند.

وی تصریح کرد: زیر ساخت های این طرح هنوز آماده نیست و  دستگاه هایی که مورد نظر اتاق اصناف است در بازار وجود ندارد. رئیس اتاق اصناف اعلام کرد که این دستگاه ها به صورت رایگان در اختیار اصصناف قرار خواهد گرفت اما هنوز شرکتی حاضر به همکاری با اتاق در این طرح باشد نیافته اند.

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید