«قطع دست در اسپوکن» کمدی سیاه است/ پیدا کردن دست گمشده | اتاق خبر
کد خبر: 319539
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 10:30
سیاوش بهادری راد کارگردان نمایش «قطع دست در اسپوکن» عنوان کرد در این اثر نمایشی تلاش کرده کمدی سیاه جاری در نمایشنامه مارتین مک دونا را به درستی به مخاطب انتقال دهد.

به گزارش اتاق خبر، سیاوش بهادری‌راد کارگردان نمایش «قطع دست در اسپوکن» درباره اجرای این اثر نمایشی و انتخاب نمایشنامه ای از مارتین مک دونا برای اجرا گفت: این نمایش پنجمین اثر نمایشی است که تا به حال به صحنه برده ام. پیش از این از نوشته های خودم برای اجرا استفاده می کردم اما به دلیل علاقه ای که به آثار مارتین مک دونا دارم و همچنین به علت فرم کلامی، وضعیت روایی و موقعیت هایی که این نویسنده در آثارش مورد توجه قرار می دهد و از طرف دیگر به علت به روز بودن این هنرمند و اینکه به اعتقاد بسیاری از منتقدان او بهترین نمایشنامه نویس زنده دنیا است تصمیم گرفتم برای به روز شدن کارگردانی خودم هم که شده نمایشنامه «قطع دست در اسپوکن» را اجرا کنم.

وی درباره دراماتورژی که روی متن انجام داده است، بیان کرد: در اجرای این اثر نمایشی کاملا وفادار به متن عمل کرده ام و تنها تلاش کردم موقعیت هایی که ممکن بود در ترجمه از دست برود مثل برخی شوخی هایی که بیشتر به فرهنگ آمریکایی نزدیک است، برای مخاطب قابل فهم تر کنم. در واقع دراماتورژی نمایش کاملا در خدمت متن بوده است. البته معتقدم وقایع نمایشنامه آنقدر جهان شمول است که قابلیت اجرا در هر کشوری را دارد.

این کارگردان یادآور شد: این نمایشنامه مانند اکثر کارهای مک دونا فرم رئالیستی همراه با موقعیت های عجیب و غریب دارد. تلاش من این بوده که کمدی سیاهی را که در بطن نمایشنامه جریان دارد به درستی به تصویر بکشم. داستان این نمایش درباره قاتلی روان پریش و سالخورده است که در ۱۷ سالگی دست چپش به صورت وحشیانه ای توسط عده ای بی نام و نشان قطع می شود. او پس از ۲۷ سال جست و جو به دنبال دستش، خود را در هتلی با یک مسئول پذیرش فضول و جان بر کف به نام مروین و یک زوج کلاه بردار ناشی که ادعا می‌کنند دست او را پیدا کرده اند، می یابد.

بهادری راد درباره باب شدن تب اجرای نمایشنامه های مک دونا در ایران گفت: نمایشنامه های مک دونا آثار بسیار به‌روزی هستند و این روزها تب اجرای آثار وی در تئاتر ما بسیار باب شده است اما معتقدم در صورتی که نمایشنامه های وی به درستی درک نشوند و هنرمندان ما نتوانند متفاوت بودن آثار وی را به درستی به تصویر بکشند اجرای آثار او تبدیل می شود به اجرایی معمولی از یک نمایشنامه نویس خارجی.

وی درباره چگونگی آماده سازی این اثر نمایشی عنوان کرد: برای اجرای این نمایش ۲ ماه و نیم تمرین داشتیم و تلاشمان این بوده که همه لایه های روانشناختی متن و شناخت درست کاراکترها را به درستی درک و به مخاطب انتقال دهیم.

کارگردان نمایش «آنسفالیت» در پایان درباره استقبالی که از این اثر نمایشی شده است، گفت: خوشبختانه با وجود همزمان شدن اجرا با جشنواره فیلم فجر تاکنون با استقبال و بازخورد خوبی روبرو بودیم. امیدوارم برخورد مسئولان با تماشاخانه های خصوصی حرفه ای تر باشد و برخی از سالن های مجهز مثل سالن ارغنون با تماشاخانه های خصوصی که از بسیاری از سخت افزارها برخوردار نیستند، یکی نشوند.

فرزین صابونی، مجتبی رجبی، الهه افشاری، امیرحسین طاهری بازیگران این نمایش هستند. همچنین محمد صمدی راد تهیه کننده، امیر حسین دوانی طراح صحنه، علی کوزه گر طراح نور، نسرین خرمی طراح لباس، مهدی فاتحی طراح پوستر و بروشور، پرستو ترکمان دستیار یک و برنامه ریز، یاسمین هاشمی دستیار دوم کارگردان، امیر قالیچی روابط عمومی و تبلیغات، تئاترتربازها تبلیغات مجازی، مهرانگیز قهرمانی امور رسانه، علی جوان ساخت تیزر و مریم دیهول عکاس دیگر عوامل اجرایی این اثر هستند.

نمایش «قطع دست در اسپوکن» به کارگردانی سیاوش بهادری‌راد تا ۱۵ اسفند ماه ساعت ۱۹:۱۵ دقیقه در سالن ارغنون واقع در خیابان حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک ۱ به صحنه می‌رود.

منبع:مهر

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید