بررسی اثر نرخ ارز بر ارزش بورس | اتاق خبر
کد خبر: 31962
تاریخ انتشار: 24 مهر 1391 - 18:07

 اتاق نیوز- مدیر عامل شرکت بورس به رشد 15 درصدی ارزش بازار سهام نسبت به ابتدای سال اشاره کرد و در خصوص عرضه سیمان آبیک، ‌پذیرش شرکت‌های سهامی عدالت و اثر نوسانات نرخ ارز بر روی ارزش بازار و سهام شرکت‌ها توضیحاتی را ارائه کرد.

حسن قالیباف اصل در نشست خبری صبح امروز با اشاره به آخرین وضعیت بازار اظهار داشت: در حال حاضر ارزش کل بازار سهام 130هزار میلیارد تومان است که نسبت به ابتدای سال 15 درصد رشد داشته است. همچنین کل معاملات نیز در سال جاری 9 هزار میلیارد تومان بوده که 1800 میلیارد تومان آن مربوط به معاملات بر خط است و 20 درصد معاملات را در اختیار دارد.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: شاخص بورس اوراق بهادار در حال حاضر 28 هزار و  966 واحد است که نسبت به ابتدای سال 12 درصد افزایش یافته است، آخرین سود شرکت‌ها نیز بر اساس پیش‌بینی‌هایی که اعلام شده  23 هزار و 500 میلیارد تومان است که نشان‌ دهنده 15 درصد رشد نسبت به سال گذشته است.

مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به پذیرش‌ شرکت‌هایی که امسال انجام شده، گفت: دو شرکت در سال جاری پذیرش شد که پالایش نفت بندر عباس به عنوان یک شرکت اصل 44 و دیگری بیمه ملت بود.سیمان آبیک نیز پذیرش شده و در آینده نزدیک سهام آن در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

به گفته وی،درباره هلدینگ خلیج فارس که ابتدای سال در جلسه هیئت پذیرش مورد بررسی قرار گرفت، مواردی مشخص و پس از انجام کلیه مراحل عرضه آن انجام می‌شود.

*انتقال کامل سرمایه‌گذاری خوارزمی یکشنبه آینده به بورس

قالیباف در خصوص شرکت‌های منتقل شده از بورس به فرابورس گفت: در سال جاری 20 شرکت به دلیل عدم احراز شرایط بورس به فرابورس منتقل شدند و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز از فرابورس به بورس اوراق بهادار منتقل شده و نماد آن نیز درج شده است که یکشنبه هفته آینده انتقال کامل آن انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: عرضه اوراق شهرداری شیراز و سایپا کاشان و دو میز صنعت برای سیمان و خودرو در سال جاری برگزار شد تا مشکلات این دو صنعت به حوزه‌های مربوطه منتقل شود.

*اهداف هفت‌گانه بورس اوراق بهادار

قالیباف در خصوص اهداف شرکت برای سال  91 گفت: بر اساس مصوبه هیئت مدیره 7 هدف برای سال جاری در نظر گرفته شده که ارتقاء سهم بازار سرمایه در تأمین مالی سرمایه‌های مبدل اقتصادی، بکارگیری مقررات لازم برای حفظ سلامت بازار و رعایت حقوق سهامداران، گسترش بازار و دسترسی آسان، توسعه دانش مالی، رعایت اصل پاسخگویی و شفافیت در بازار، توسعه مستمر دارایی‌های فیزیکی، سرمایه انسانی و خلق ارزش برای سهامداران از جمله این اهداف است.

*برنامه‌های بورس تا پایان سال

مدیرعامل شرکت بورس در خصوص برنامه‌های بورس اوراق بهادار در سال 91 گفت: شناسایی ناشرانی که توانایی پذیرش در بورس را دارند، ورود شرکت‌ها و هلدینگ‌های مربوط به سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، توسعه بازار ابزار بدهی برای ورود اوراق مشارکت جدید با امتیاز و اختیارهای خاص از جمله برنامه‌‌هایی است که در راستای اهداف شرکت انجام خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه در اردیبهشت هر سال طبقه‌بندی شرکت‌ها انجام می‌شود از این پس قرار است اگر شرکتی در هر زمان شرایط حضور در بورس را از دست داد این مسئله به هیئت پذیرش پیشنهاد شود و منتظر اردیبهشت سال آینده نمانیم.شرکت‌های خارج شده از بورس یا در فرابورس پذیرش می‌شوند و یا در صورت عدم شرایط می‌توانند در بازار پایه درج و معامله شوند.

*تسهیل وام‌دهی به شرکت‌های بورسی

وی در خصوص برندسازی در حوزه پذیرش برای شرکت‌های بورسی خاطر نشان کرد: سال گذشته در بسته سیاستی بانک مرکزی شرکت‌هایی که در بورس حضور داشتند برای تأمین مالی تسهیلاتی به آنها داده شد و در نظر داریم در سال جاری با مذاکره بیشتر با بانک‌ها مراحل وام‌گیری برای شرکت‌های بورسی تسریع و تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شود.

قالیباف بیان کرد: امکان‌سنجی و معامله سلف سهام در بورس یکی از اقداماتی است که در نظر داریم برای سال جاری انجام دهیم که پیشنهاد این مسئله در سازمان بورس تصویب و کمیته فقهی نیز موافقت اصولی خود را اعلام کرده است،اما باید دستور‌العمل آن تدوین و برای برای بررسی بیشتر به کمیته فقهی ارسال شود.

وی خاطر نشان کرد: دستورالعمل این معاملات تدوین شده و به کمیته فقهی نیز ارسال شده است و  پس از دریافت نظر آنها، اقدامات لازم برای این کار انجام خواهد شد. همچنین صندوق پوشش ریسک و پیگیری برگزاری میزهای صنعت، بکارگیری نرم‌افزار مکانیزه نظارتی و برنامه‌های آموزشی سایر اقداماتی است که تا پایان سال انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بورس در خصوص ساختمان جدید شرکت گفت: بخشی از مراحل کار در خصوص زمین و گودبرداری انجام شده و در حال حاضر به دنبال پیمانکار هستیم.

*اول ثبت شرکت‌های سرمایه‌گذاری بعد پذیرش در بورس

قالیباف در خصوص پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اظهار داشت: مذاکراتی با این شرکت‌ها انجام شده است ولی باید ابتدا نزد سازمان بورس ثبت شوند و سپس مراحل پذیرش آنها در بورس انجام شود.

وی در پایان در خصوص اثر افزایش نرخ دلار و محاسبه ارزش بازار سرمایه بر اساس دلار اظهار داشت: تغییرات نرخ ارز بر روی قیمت شرکت‌ها و بورس اوراق بهادار اثر خواهد داشت، همچنین بر روی صنایع مختلف نیز این مسئله اثر مثبتی می‌گذارد اما باید در نظر بگیریم که این نوسانات اخیراً ایجاد شده و انتظار نداریم که به سرعت اثر آن بر روی بازار سرمایه مشخص شود.

وی افزود: شرکت‌هایی هستند که دارایی یا بدهی آنها و یا درآمد هزینه آنها به ارز محاسبه می‌شود و باید پس از گذشت مدت زمانی اطلاعات این شرکت‌ها و اثر نوسانات نرخ دلار بر روی آنها بررسی شود.

منبع:فارس

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید