ایران پیشنهادهای مشخص برای همکاری با عمان درحمل ونقل هوایی دارد | اتاق خبر
کد خبر: 319780
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 21:20
وزیر راه وشهرسازی پیشنهادهای مشخص ایران را برای همکاری با عمان در سه حوزه تاسیس شرکت بین المللی لیزینگ هواپیما٬ ایجاد خط هوایی مشترک و واگذاری بخشی از اراضی شهرفرودگاهی امام خمینی (ره) ارائه کرد.

وزیر راه وشهرسازی پیشنهادهای مشخص ایران را برای همکاری با عمان در سه حوزه تاسیس شرکت بین المللی لیزینگ هواپیما٬ ایجاد خط هوایی مشترک و واگذاری بخشی از اراضی شهرفرودگاهی امام خمینی (ره) ارائه کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا؛ عباس آخوندی عصر دیروز (شنبه) در دیدار هیات سیاسی- اقتصادی عمان به سرپرستی یوسف بن علوی وزیر امور خارجه این کشور و علی السنیدی وزیر تجارت و صنعت و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان با وی، گفت: ایران آمادگی دارد پیشنهادهای سرمایه گذاری و همکاری دوجانبه را در پروژه های ارائه شده در کمیسیون اقتصادی با مسقط عملیاتی کند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: بندر چابهار رو به روی بندر عمان قرار دارد و وزارت راه و شهرسازی طرح های توسعه ای مختلفی در این بندر در دست اجرا دارد.
به گفته آخوندی، اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار 2.5 میلیون تن در سال است که با اجرای برنامه توسعه چابهار ظرف 6 تا 9 ماه آینده ،ظرفیت این بندر به 8.5میلیون تن می رسد و دو مرحله توسعه دیگر نیز در چابهار پیش بینی شده که شرکتهای هندی و چینی برای سرمایه گذاری در آنها با ایران وارد مذاکره شدند.
وی گفت: چینی ها برای همکاری با ایران در احیای راه ابریشم ابراز علاقه کرده اند و خط ریلی چابهار- ایرانشهر ـ زاهدان ـ زابل ـ بیرجند ـ خواف ـ هرات در دست احداث است .
وزیر راه وشهرسازی افزود: خط ریلی مزبور از ایران به افغانستان٬ تاجیکستان٬ قرقیزستان و در آخر به شهر کاشور چین متصل می شود و چینی ها به سرمایه گذاری در این خط آهن علاقه زیادی دارند.
وی خاطرنشان کرد: عمان می تواند در توسعه بندر چابهار و هم احداث این خط آهن و گسترش پس کرانه های چابهار سرمایه گذاری کند، اکنون این مسیر جاده بسیار مناسبی دارد و تبادلات از طریق جاده در حال انجام است.
آخوندی ضمن تأکید بر اینکه هر نوع اطلاعاتی که شرکت های عمانی درباره پروژه های عمرانی ایران بخواهند به آنها ارائه می شود، گفت: پروژه دیگر ایجاد بندر بزرگ جاسک است که حد فاصل بنادر چابهار و جاسک، 'محور توسعه مکران نام گذاری شده' و پذیرای هر نوع سرمایه گذاری در این محور در قالب ساخت بندر٬ فعالیت های بندری٬ خدمات لجستیک٬ پسکرانه های بندری و ساخت راه آهن هستیم.
وی اضافه کرد: ایران در حال تشکیل شرکت بین المللی لیزینگ هواپیما با همکاری شرکت های بزرگ بین المللی است و اکنون با چند شرکت مذاکره شده و این شرکت در آینده ای نزدیک تأسیس خواهد شد و 150 فروند هواپیما خریداری شده به صورت اجاره به شرط تملیک را در اختیار ایرلاین های ایرانی قرار می دهد و مقر این شرکت می تواند در ایران یا هر کشور دیگری باشد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ایران آمادگی دارد با همکاری عمان ، خط هوایی (ایرلاین) مشترک تأسیس کند و اولویت وزارت راه و شهرسازی، تشکیل این ایرلاین مشترک از سوی بخش خصوصی ایران است.
آخوندی با اشاره به وجود منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به وسعت 14هزار هکتار در 30 کیلومتری جنوب غرب تهران تأکید کرد: ایران می تواند در این منطقه راهبردی به عمان یک الگو برای فعالیت های لجستیکی بدهد تا بتواند از مسقط به تهران و از تهران به هر نقطه جهان در حوزه بار و مسافر فعالیت داشته باشد.
وی، لزوم ایجاد کمیته مشترک با حضور نمایندگان دو کشور برای بررسی و دستیابی به نتیجه درباره پیشنهادات این نشست را خاطرنشان کرد و گفت: ایران آمادگی دارد در حوزه های ریلی و دریایی هر گونه همکاری مشترک را با عمان به عمل آورد، به ویژه که نخستین خط کشتیرانی مسافری میان چابهار-مسقط دو هفته گذشته راه اندازی شد.
وزیر راه و شهرسازی از آمادگی ایران برای ایجاد کریدور چهارجانبه عمان ـ ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان خبر داد و گفت: کریدور ایران ـ آذربایجان ـ گرجستان به تازگی فعال شده که عمان می تواند به این کریدور بپیوندد.
براساس این گزارش، اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و سرمایه گذاری، داود کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و سیدمحسن پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز دراین دیدار حضور داشتند.
به گزارش ایرنا، نشست کارشناسی توسعه روابط ایران و عمان در بخش حمل و نقل سال گذشته میلادی (فوریه 2015 ) برگزار و مقرر شد نخستین اجلاس کارشناسی در 2016 برپا شود.
قرار است اجلاس کارشناسی کریدور عمان- ایران- آسیای میانه در آوریل 2016( 12 فروردین تا 10اردیبهشت 1395 ) در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شود و در این اجلاس موضوع های ترانزیت٬ گمرک٬ حمل و نقل جاده ای و حمل و نقل ریلی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
انتظار می رود، پس از اجلاس کارشناسی، نشست وزیران راه کشورهای عضو کریدور یاد شده در تهران یا مسقط در سال 2016 برگزار شود.
براساس آمار موجود، در نیمه نخست سال 1394 ارزش صادرات ایران به کشور عمان 172 میلیون دلار بوده و ارزش واردات از این کشور 43 میلیون دلار ثبت شده است.

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید