اقتصاد ایران از امتیاز تنوع سود می برد | اتاق خبر
کد خبر: 319902
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 21:24
در جلسه کارشناسی و بررسی تحولات بازارهای نفت و گاز جهان عنوان شد
شصتمین جلسه کارشناسی و بررسی تحولات بازارهای نفت و گاز جهان در محل موسسه بین المللی مطالعات انرژی برگزار شد.


اتاق خبر- شصتمین جلسه کارشناسی و بررسی تحولات بازارهای نفت و گاز جهان در محل موسسه بین المللی مطالعات انرژی برگزار شد.
به گزارش اتاق خبر، در این جلسه محمد صادق جوکار عضو هیات علمی موسسه بین المللی مطالعات انرژی و کارشناس نفت، گاز و انرژی در پاسخ به سوال خبرنگار اتاق خبر در مورد آینده صنعت نفت، با اشاره به این نکته که اقتصاد ایران در حال کم کردن وابستگی خود به نفت و درآمد های نفتی است، گفت: اقتصاد ایران تنوع بسیاری نسبت به کشورهای نفتی مانند کویت دارد.
این کارشناس انرژی با ذکر مثالی از سفر رئیس جمهور چین به ایران، گفت: به دلیل تنوع منابع و سرمایه در ایران کشورهای دیگر می توانند در ازای دریافت انرژی در سایر زمینه ها در کشور همکاری کنند. این امکانی است که به ندرت درکشورهای نفت خیز یافت می شود.
جوکار در مورد جایگزینی صنایعی مانند معدن و گاز به جای صادرات نفت، با اشاره به قیمت نفت گفت: اقتصاد نفت در حال دگرگونی است و ما مجبور به ایجاد تغییر در سیاست های اقتصادی خود هستیم. با این حال در هر حالتی باید از خام فروشی خودداری کنیم زیرا این به نوعی باعث وابستگی اقتصادی به منابع منجر خواهد شد.
در ادامه جلسه جوکار با اشاره به طرح فریز که از سوی کشورهایی مانند عربستان برای ثابت نگه داشتن تولید در حال برنامه ریزی است گفت: کاهش قیمت نفت از مدت ها قبل مطرح بوده است اما این کاهش به صورت تدریجی صورت گرفته است.این شرایط باعث شده که کشورهای عربستان سعودی و روسیه نسبت به دخالت در بازار تجدید نظر کنند.
عضو هیات علمی موسسه بین المللی مطالعات انرژی با بیان این نکته که در سال های تحریم، روسیه، عربستان و عراق جای ایران را در بازار نفت گرفته اند این طرح را به ضرر صنعت نفت و اقتصاد کشور دانست.
این کارشناس مسائل انرژی در ادامه گفت: کشورهای پیشرفته تلاش کرده اند که با استفاده از فناوری و انرژی های جایگزین کارایی مصرف انرژی را بالا ببرند و به همین دلیل امروز نوسانات نفت کمترین آسیب را بر اقتصاد این کشورها می گذارد.
در ادامه جلسه حسین یادگاری کارشناس مسائل انرژی با ذکر آماری به بررسی کلی تحولات صنعت نفت، پیشبینی قیمت نفت و اقتصاد کشورهای جهان پرداخت. وی در مورد روند کاهش قیمت نفت گفت: روند کاهش قیمت نفت از اکتبر به تدریج شروع شد و تا ماه فوریه ادامه پیدا کرده است. در این میان کشورهای عربستان، عراق و کویت بیشترین تولید را در میان کشورهای عضو اوپک داشته اند.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید