کوچه مهرناز؛ کوچه چتری | اتاق خبر
کد خبر: 319989
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 17:12
میدان انقلاب یکی از پر رفت‌ و آمدترین میدان‌های شهر است که این روزها کوچه‌ی چتری آن، کوچه مهرناز بسیار معروف شده است. هر کسی گذرش به این میدان می‌افتد، حتما سری به این کوچه می‌زند. 

به گزارش اتاق خبر و به نقل از کجارو، میدان انقلاب از میادین اصلی شهر تهران است و هر روزه جمعیت بسیاری از آن عبور می‌کنند، قشرهای مختلفی از دانشجو و کارمند تا کاسب در آن رفت و آمد دارند و همین تردد بالا و شلوغی ناشی از موتور و ماشین و اتوبوس باعث شده مزاحمت‌های بصری و صوتی بسیاری داشته و سرعت حرکت و اغتشاشات در این محدوده از شهر بسیار بالا باشد. اما پاییز امسال، پروژه جالبی در کوچه‌ای حوالی میدان انقلاب اجرا شده است که نه تنها آرامش را به این کوچه بازگردانده است، بلکه تبدیل به جاذبه گردشگری هم شده است و بسیاری از مردم، از نقاط دیگر شهر برای دیدنش به آنجا می‌آیند.

 

کوچه مهرناز، ضلع جنوبی خیابان انقلاب، حد فاصل بین خیابان جمالزاده و میدان انقلاب است، که تبدیل به پیاده‌راهی شده که با چترهای رنگی مسقف است و سایه دلنشینی به وجود آورده است. چترهایی که هر کدام با طرح و رنگ  متنوع در هوا معلق است و در ساعات مختلف روز نور و سایه با چشم رهگذران بازی می کند، وزش باد موجب حرکت چترها می‌شود و هنگام باران و برف نیز قطرات باران از لابه‌ لای چترها موجب فضایی سرزنده و شاداب شده است حال این مکان باعث حضور افراد و مشارکت آنها شده است. رنگ‌های این چترها و تاثیری که بر محیط پر اغتشاش و آشفته این محدوده گذاشته است، نشان‌دهنده نقش رنگ بر روح شهر است که آشفتگی‌های این کوچه را کم کرده است. رنگ همه چیز است، دنیای بدون رنگ دنیایی بدون روح و مرده است. رنگ‌ها در شهر، به زندگی شهری سرزندگی می‎دهد. چترهای رنگی نه تنها زیبایی شهری دارد، بلکه عیوب و مشکلات این منطقه را نیز پوشانده است.

 

کوچه مهرناز، فضایی که در شلوغی این منطقه غنیمت است، باعث ارتباط انسان با محیط و ایجاد حس مکان شده است. حالا این کوچه بر خلاف گذشته، پاتوقی شده است برای رهگذران که اندکی زیر سایه آرام این کوچه استراحت کنند و از تلالو نوری که  لا به لای چترها به چشم می‌رسد، لذت ببرند و شادی و نشاط به کوچه بازگشته است. دانشجویانی که در این کوچه می‌نشینند و حرف می‌زنند. زوج‌هایی که در آن قدم می‌زنند و عکس دو نفره‌ای می‌گیرند. چترهای رنگی کوچه مهرناز، سوژه بسیاری از عکس‌های سلفی شده است و بهانه‌یست که تهرانی‌ها و خیلی از مسافران پایتخت به این کوچه بیایند و عکس بگیرند.

چترهای این کوچه نه تنها برای رهگذران جالب است، کاسب‌ها و کسانی که در این محل کار می‌کنند هم از آن راضی هستند، کارشان رونق گرفته و محیط کارشان سرزنده شده است. دیگر این کوچه، محلی خلوت و پر خطر نیست، بلکه تبدیل به پیاده‌راهی شده که امنیت خود را به دست آورده است و شهروندان و کاسبین با خیالی راحت در آن تردد می‌کنند، خبری از عبور موتور و صدای آزاردهنده‌ی آن نیست،  نوازندگان رهگذر از این کوچه عبور می‌کنند و آرامش دلچسبی بر فضای کوچه حاکم است.

 

هر چند این پروژه در شهرهای دیگر هم اجرا شده است اما دیدن آن در شهر تهران خالی از لطف نیست. کوچه مهرناز اهمیت رنگ در ایجاد فضاهای شهری سرزنده و شاداب و القای حس مكان را نشان می‌دهد. در حالیکه امروزه شهر پر از اغتشاش و از هم گسیختگی است، این چتر‌های رنگی علاوه بر ایجاد کیفیت‌های فضایی بر روان رهگذاران تاثیر گذاشته است. رنگ در این کوچه به کاهش خستگی و برانگیختن چشم کمک کرده است. امیدواریم که این فضاها در شهر تدوام داشته باشد و به صورت پیوسته در شهر اجرا شود.

منبع: کجارو

94104

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید