ظرفیت های همکاری گسترده ایران و عراق در پسابرجام | اتاق خبر
کد خبر: 320020
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 10:53
ظرفیت های همکاری بیشتری میان ایران و عراق در دوران پساتحریم وجود دارد

اتاق خبر - معاون سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق در گفتگویی با خبرنگار جام کوردی که در محل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق انجام شد، گفت: در دوران پسابرجام ظرفیت های زیادی باید در تعاملات ایران و عراق فعال شود محسن باوفا معتقد است که اقلیم کردستان عراق تا چند سال آینده نمی تواند از فضای مثبت ایجاد شده پس از توافق هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه 5+1 استفاده کند.

وی ضمن تاکید بر وجود امنیت در مرزهای ایران و عراق گفت: 650 کیلومتر مرز مشترک و رفت و آمد یک میلیون نفر از کردستان به ایران و در هم تنگیدی فرهنگی و اقتصادی دو طرف همگی باعث شده روابط حسنه ای فی ما بین دو کشور به وجود آید.

وی روابط ایران با اقلیم کردستان عراق در بهترین سطح ارزیابی کرد و گفت که این اقلیم به دلیل مشکلات داخلی خود نمی تواند همچون دیگر کشورها از فضای ایجاد شده پس برجام استفاده کند.

معاون سر کنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق مهمترین مشکل عراق و اقلیم کردستان را "جنگ با دشمن اشغالگر وابسته به غرب" دانست.

در ادامه مشروح گفت وگو با باوفا آورده شده است.

سوال: به نظر شما برجام چه تاثیری در روابط ایران و اقلیم کردستان دارد ؟

رفع موانع مالی، بانکی، حمل و نقل، بیمه و بازرگانی خارجی و بویژه فضای سیاسی مثبتی ایجاد شده تقریبا نیمی از مشکلات روابط خارجی ایران را حل می کند. این شرایط بر روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

دولت عراق و اقلیم کردستان بسیاری از موانع بانکی و پولی که قبلا در روند صادراتی ما نقش داشت را برخواهند داشت و فضای مثبتی فراهم خواهند کرد، اما در شرایط کنونی که عراق و اقلیم کردستان عراق دارای مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت، کمبود نقدینگی و مشکلات ناشی از رکود اقتصادی هستند، نمی توانند از فضای مثبت پس از برجام بهره کافی ببرد؛ این شرایط در سال های آینده بعد از نابودی داعش بتدریج با افزایش درامدهای نفتی بهتر خواهد شد.

سوال: با توجه به برطرف شدن تحریم ها آیا مشکلات مبادلات ارزی تجار و بازرگانان بر طرف می شود؟

یکی از مشکلاتی که تجار طرفین دارند مسئله نبود سیستم بانکی در تعاملات اقتصادی است. با گسترش نقش بانک ها در اقتصاد اقلیم گشایش اعتبار اسنادی، تبادل پول و امور حمل و نقل به نحو بهتر انجام خواهد شد.

سوال: ارزیابی شما در خصوص آینده تجاری ایران واقلیم کردستان چیست ،به نظر شما جنگ در عراق چه تاثیراتی بر این روابط دارد؟

مشکلی که امروز دولت های مرکزی و محلی کردستان عراق با آن روبرو هستند مسئله جنگ با دشمن اشغالگر وابسته به غرب است. تا زمانی که جنگ داخلی در عراق و اختلافات اساسی حل نشود، شرایط اقتصادی مطلوبی برای تجارت خارجی ایجاد نخواهد کرد.

اقتصاد عراق تابع شرایط زمانی، وضعیت انرژی، کاهش درآمدها و جنگ با داعش است. از این رو روابط ایران و عراق متاثر از شرایط جنگی در این کشور خواهد بود. ایران دوست کشورهای منطقه بویژه عراق در شرایط سخت است.

سوال: جناب آقای باوفا نقش اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، اتاق های بازرگانی و تعاون و سازمان صنعت معدن و تجارت در برقراری روابط اقتصادی با اقلیم کردستان را چگونه می بنید؟

با رفع برخی موانع توسعه تجارت خارجی مانند بانک ها، بیمه و حمل نقل باید همکاری ها بهتر شود. اتاق های مشترک ایرن با عراق و اقلیم کردستان بدلیل شرایط جنگی حاکم بر عراق در حال حاضر توقعات بازرگانان را پاسخگو نیستند.

نشست های مشترک اتاق ها بصورت پراکنده با ابتکارات شخصی صورت می گیرد اما این نیاز به تجدید نظر در برخی زمینه ها دارد.

دولت در نظر دارد ابتدا با سروسامان دادن نهاد ها بخش خصوصی، بیشتر اقتصاد را مردمی کند و اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد مبتنی بر ابتکارات بخش خصوصی و ظرفیت های داخلی است را بیشتر و بهتر بکار گرفته شود.

سوال: عده ای مسولین اقتصادی عراقی از موازی کاری برخی از استان ها و هیات های تجاری ایران گله مند هستند ،دراین خصوص چه صحبتی دارید؟

در ایران و عراق ظرفیت اقتصاد مقاومتی و ارتباطات استان های همجوار و توسعه آنها از اولویت های کار اقتصادی نمایندگی است. در این زمینه ظرفییت های زیادی وجود دارد که هنوز ناشناخته اند.

تعاملات استانی طرفین با یکدیگر نقش اساسی در اقتصاد معیشتی طرفین دارد. تقریبا همه استانهای همجوار ما با اقلیم دارای توافقنامه هستند و می توان گفت که در یک دهه گذشته بیش از 43 توافقنامه بین استانهای همجوار امضا شده است که برخی ابعاد آنها هنوز مجال همکاری پیدا نکرده اند.

پیوند های اقتصادی ایران و عراق و گسترش آن در منطقه هنوز تکمیل نشده است. بطور مثال اگر در درون اتحادیه اروپا را بنگرید بیش از 60 درصد تعاملات اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپایی در روابط اقتصادی داخل اتحادیه و کشورها با یکدیگر است. در منطقه ما هم اینگونه است، ما ظرفیت های زیاد اقتصادی بین عراق و ایران می بینیم که هنوز مجال توسعه آنها فراهم نشده است؛ از این رو با گسترش تعاملات کشورهای همسایه بر مبنای اقتصاد مقاومتی خودشان ، منطقه خاورمیانه و غرب اسیا متحول خواهد شد.

این شرایط میتواند زمینه ساز پیمان های اقتصادی منطقه ای قوی در حوزه خلیج فارس، غرب اسیا و در ارتباط با ایران و کشورهای خاورمیانه از جمله عراق باشد.

سوال: مدتی است که مسئولین دانشگاهی وفرهنگی ایران وکردستان عراق نشست هایی در خصوص برقراری روابط بهتر برگزار کرده اند،خروجی این نشست هاچه بوده و چه نتایجی به دست امده است?

روابط ایران و عراق در حوزه فرهنگ و هنر فعلا در سطح حداقل ظرفیت هاست. در زمینه همکاری های دانشگاهی، تبادل تجربیات علمی ایران و عراق، اموزش دانشجویان در ایران، و بویژه در ابعاد مختلف هنری ما ظرفیت های زیادی در ایران داریم که در عراق ناشناخته است و در شرایط پسا برجام می تواند گسترش یابد.

از موانع و مشکلات توسعه مناسبات شرایط ایران هراسی ناشی از تحمیل تحریم های ظالمانه و غیر قانونی علیه ایران بود اما اکنون زمینه های همکاری بیشتری فراهم شده است. پس از تحریم ها ، همکاریهای علمی و دانشگاهی نیز شرایط روابط در حوزه فرهنگ و هنر را توسعه خواهد داد. من به آینده این روابط بسیار خوشبین هستم. با ایجاد ثبات در منطقه مناسبات فرهنگی شتاب بیشتری خواهد گرفت.

سوال: با توجه به وجود داعش وبرخی از عوامل تروریستی در آن سوی مرزها، آیا تا بحال با مشکلی مواجه شده ایم؟

ایران شاید تنها کشوری است که داعش نتوانست در آن نفوذ کند و عملیات خرابکارانه انجام دهد. شاید علت آن به همبستگی مردم و دولت و نقش موثر مردم در امنیت جامعه باشد. تفکر مردم ایران مخالف هرگونه افراط گرایی است . لذا در جمهوری اسلامی ایران ، امنیت مرزها بویژه غرب بسیار با حساسیت دنبال می شود و هرکونه تحرک عملیات تروریستی در نطفه خفه خواهد شد. کما اینکه دشمن تلاش های زیادی کرد که با کمک گروههای ضد انقلاب از طریق مرزها بتواند به داخل ایران نفوذ کند اما تا کنون موفق نبوده اند .

سوال: اکنون امنیت مرزها چطور است؟

ما در استانه برگزاری انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی در 7 اسفند هستیم . امنیت مرزها برا ی ایران یک اولویت برای حفظ ثبات و آرامش داخلی است . تا کنون در کنترل مرزها بسیار موفق عمل کرده ایم و توانستیم راه های نفوذ دشمن به داخل را مسدود کنیم. نقش مردم درامنیت مرزها بسیار موثر و کارساز بوده است و به جد می توانم بگویم که حتی در استانهای مرزی ما شرایط امنیتی بهتر از تهران و شهرهای مرکزی ایران هستند.

سوال: پیش بینی اینده ایران و کردستان عراق در حوزه های مختلف را چگونه می بینید؟

اینده روابط ایران اقلیم کردستان کاملا روشن و روبه جلو خواهد بود. بدلیل شرایط سیاسی حاکم بر عراق در زمان رژیم بعثی ، مجال همکاریهای دوجانبه نزدیک به صفر بود اما اکنون این همکاریها روبروز گسترده تر می شود و مردم و بخش خصوصی نقش بسیاری در توسعه روابط دارند.

بیش از پنج میلیون از اتباع 2 کشور سالانه به کشور دیگر سفر می کنند ، این حجم از روابط مردمی نشانه ثبات و اراده مردمی برای توسعه مناسبات فیمابین است. گرچه بدلیل شرایط جنگی و رکود اقتصادی ما در سال گذشته 30 درصد کاهش روابط بازرگانی با اقلیم کردستان داشته ایم اما این شرایط برای همه کشورها یکسان بود . به نظر ما در اینده ایران و عراق می توانند به قطب اقتصادی منطقه ای تبدل شوند و با ایجاد شرایط مساعد و همکاریهای گسترده تر بازار مشترک فیمابین دور از دسترس نخواهد بود.

منبع: جام کردی

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید