اخذ مالیات مهم ترین راه تامین هزینه های کشور | اتاق خبر
کد خبر: 320031
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 11:18
رئیس اتاق زنجان در گفت و گو با اتاق خبر تاکید کرد
رئیس اتاق زنجان: باید راه های جدیدی را به منظور تامین هزینه ها شناسایی کنیم که بهترین و مهم ترین آن اخذ مالیات است. برای اینکه دولت بتواند پایه های جدید مالیاتی داشته باشد؛ لازم است بنگاه های جدیدی در کشورایجاد شود.

اتاق خبر- رئیس اتاق زنجان در رابطه با رویکرد و نگاه جدید دولت تدبیر و امید به بخش خصوصی گفت: همین اندازه که اقبال جدیدی در دولت برای دادن عرصه به بخش خصوصی شکل گرفته است؛ خود پیام و نوید خوب و خوشایندی برای اقتصاد کشور است.

غلامحسین جمیلی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: جدای از رویکرد جدید دولت، باید دید که بخش خصوصی تا چه اندازه آمادگی پذیرش و مشارکت در حوزه های مختلف تصدی گری دولت را می تواند بر عهده گیرد و تا چه میزان پذیرای سهم اقتصادی دولت است.

وی ادامه داد: میزان اشتیاق بخش خصوصی برای برنامه ریزی و چاره اندیشی مسئولیت های اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. به نظر می رسد که بخش خصوصی نیز نیاز به بازاحیایی مجدد دارد.

جمیلی تصریح کرد: احیای بخش خصوصی به منظور پذیرش فرصت های جدید باید بر مبنای خصوصی سازی و واحدهای جدید توسعه ای صورت گیرد تا سهم 80 درصدی دولت از اقتصاد به سمت بخش خصوصی تغییر جهت دهد.

وی با بیان اینکه اگر بخش خصوصی اراده کافی برای حضور در عرصه اقتصادی نداشته باشد، دولت به مسیر قبلی خود ادامه می دهد؛ اظهار کرد: قطار اقتصادی بدون توقف به مسیر خود ادامه می دهد و بخش خصوصی باید به عنوان مسافران جدید به این قطار وارد شوند و تعداد فعالان بخش خصوصی را افزایش دهند و یا اینکه از این قطار باز بمانند تا  در نهایت دولت یکه تاز عرصه اقتصادی شود.

جمیلی به فواید حضور بخش خصوصی در اقتصاد مملکت اشاره ای داشت و گفت: بخش خصوصی ضمن کوچک سازی بدنه اجرایی دولت به آن فرصت بازنگری در بسیاری از شرایط را می دهد تا کنترل و نظارت دقیق تری بر اتفاقات و فضای اجرایی کشور را پیدا کند.

وی تصریح کرد: نمی توان یک نهاد را عهده دار اجرا و نظارت در کشور کرد.لازم است که بخش خصوصی مجری و راهبر موضوعات اقتصادی، و دولت با تمام توان خود وظیفه نظارت، کنترل، جهت دهی و سیاستگذاری را برعهده گیرد.

جمیلی در رابطه با مسیر رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی گفت: فضای جدید اقتصادی کشور مستعد دستیابی به این هدف است. چونکه هم اقتصاد کشور ما به چنین رشدی نیاز دارد و هم سایر کشورها برای  اینکه بتوانند اقتصاد خود را در وضعیت تعادل نگه دارند به مبادله و تجارت با ایران احتیاج دارند که این تحقق این میزان رشد را تسهیل می کند.

رئیس اتاق زنجان گفت:  کشورهای دیگر برای حفظ بنگاه های خود تلاش می کنند تا به بازارهای جدید دست پیدا کنند که از آنجایی که ایران بازار بکری است، برای آن ها جذابیت خاصی دارد که بدین ترتیب راه رسیدن به رشد اقتصادی در کشور هموار خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید راه های جدیدی را به منظور تامین هزینه ها شناسایی کنیم که بهترین و مهم ترین آن اخذ مالیات است. برای اینکه دولت بتواند پایه های جدید مالیاتی داشته باشد باید بنگاه های جدیدی ایجاد شود که برای تحقق آن نیاز به سرمایه گذاری جدید است تا بتوانیم به رشد اقتصادی مطلوب برسیم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید