افتتاح اولین بازارچه صنایع دستی در زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 320463
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1394 - 08:20
مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری زنجان در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان زنجان در رابطه با اولویت های گردشگری زنجان در دوره پسابرجام گفت: دراین دوران دو موضوع مطرح است که فرصت خوبی را در حوزه گردشگری استان زنجان و ایران به وجود آورده است.

اتاق خبر- مديركل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان زنجان در رابطه با اولویت های گردشگری زنجان در دوره پسابرجام گفت: دراین دوران دو موضوع مطرح است که فرصت خوبی را در حوزه گردشگری استان زنجان و ایران به وجود آورده است. یکی بحث پسابرجام است که منجر به بهبود روابط و تحکیم جایگاه ایران در سطح بین المللی شده است، دیگری ناامنی موجود در کشورهای منطقه است که سبب شده ایران به عنوان مقصد گردشگری کشورهای اروپایی و سایر کشورها محسوب شود.

یحیی رحمتی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: باید گفت که گردشگری با شیب خوبی رو به جلو است. در سال 91 گردشگران خارجی که به گنبد سلطانیه وارد شده اند در حدود 980 نفر بودند و در سال 92 این عدد از مرز هزار و 800 نفر گذشت و در سال 93 نیز این رقم به 4 هزار و 900 نفر رسید. در 9 ماهه اول امسال نیز به رقم 5 هزار نفر رسیدیم که نشان از رشد و افزایش گردشگری است.

وی با بیان اینکه باید از فرصت های جدید استفاده بهینه را داشته باشیم تا گردشگران خارجی به عنوان مبلغ و بازاریاب اصلی بازارهای ما به کشور خود بازگردند؛ اظهار کرد: براین اساس در حال حاضر به دنبال تقویت زیرساخت های گردشگری در حوزه اقامت، پذیرایی و همچنین خواناسازی آثار در استفاده از بیلبوردها و تابلوهای راهنمایی که در مسیرهای اصلی نصب می شود، هستیم تا بتوان به بهترین نحو گردشگران را به کشور دعوت کرد.

رحمتی با بیان اینکه یکی از برنامه های اصلی بالابردن زمان توقف گردشگران در استان زنجان است، اظهار کرد: به هر میزان توقف گردشگران در زنجان افزایش پیدا کند، صرفه اقتصادی نیز بالا می رود.

وی گفت: این موضوع را در شهر سلطانیه آغاز کرده ایم، گنبد سلطانیه جز آثار برجسته ای ایرانی محسوب می شود که به عنوان اثر ملی در کنار 19 اثر دیگر در یونسکو ثبت شده و این شهر به عنوان اصلی ترین پایتخت ایلخانیان در قرن 8 هجری بوده است. گردشگران در گذشته تنها از خود گنبد دیدار می کردند ولی درحال حاضر برنامه این است که از سایر مجموعه های دیگر این اثر که از دید همگان پنهان مانده است بازدید صورت گیرد.

رحمتی به سایر آثار باستانی زنجان اشاره ای داشت و گفت: به منظور بالابردن زمان توقف گردشگران در استان زنجان برنامه هایی را نیز در "چلبی اوغلی" یا معبد سنگی "اژدها" که بی نظیرترین اثرحفاری شده دوره ایلخانیان است، آغاز کرده ایم.

رحمتی گفت: در اثر باستانی ملاحسن کاشی که از بی نظیرترین آثار معماری و جز معدود معماری های گنبد 3 پوسته در ایران است، کف سازی را شروع کرده ایم که باعث شده رشد خوبی در مراجعه گردشگران داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در عید 94 توقف گردشگران از 45 دقیقه به 5 ساعت رسیده که البته باید به یک روز تغییر پیدا کند تا این شهر به عنوان شهر اقتصاد گردشگری شناخته شود.

رحمتی در رابطه با برنامه های نوروزی سازمان گردشگری استان زنجان اظهار کرد: قرار است هفته آینده ستاد نوروزی در استان زنجان برگزار شود. در این راستا قرار است اولین بازارچه صنایع دستی زنجان در حاشیه بنای تاریخی "رخشورخانه" افتتاح شود که در 15 اسفند به بهره برداری خواهد رسید. همچنین خانه سفال، خانه هنرهای سنتی و خانه میناکاری زنجان از جمله بناهایی هستند که تا قبل از عید افتتاح خواهند شد.

94106ت 

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید