خانه‌تكاني و نوسازي در آسمان و زمين ايران | اتاق خبر
کد خبر: 321038
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 23:13
وزير راه‌وشهرسازي: ايران‌اير شركت سهامي عام مي‌شود

وزير راه‌وشهرسازي: ايران‌اير شركت سهامي عام مي‌شود

به گزارش اتاق خبر به نقل از تعادل : سالگرد 55سالگي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران درحالي برگزار شد كه منتقدان دولت، در آستانه انتخابات مجلس تمام تلاش خود را به‌كار گرفته‌اند تا نوسازي اين مرغ كهنه‌كار را زير سوال ببرند. اما آيا اين نوسازي آن‌طور كه منتقدان مي‌گويند به ضرر اقتصاد ملي و معيشت مردم است؟ آن‌طور كه وزير راه‌وشهرسازي مي‌گويد اين خريد مي‌تواند از خروج سالانه ميلياردها دلار جلوگيري كرده همچنين هزاران شغل جديد ايجاد كند. رييس‌جمهور اما خبري خوش‌تر دارد؛ ايران نه‌تنها مشتري كه توليدكننده ايرباس هم خواهد بود. هما پرنده‌يي است كه سايه‌اش فر و شگون مي‌آورد و هيچ جانداري را نمي‌آزارد. شايد به‌همين علت باشد كه نقش اين مرغ اساطيري بر سكان ناوگان هواپيمايي ملي ايرانيان نشسته كه از قضا به اختصار هما خوانده مي‌شود. بعد از انقلاب57، گرچه نام اين ايرلاين به هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران تغيير كرد، اما همان نام اختصاري هما را حفظ كرد تا سايه فر و سعادت از سر ايرانيان كم نشود. هما به‌تازگي 55‌ساله شد، به‌عبارت ديگر، اين هواپيمايي ملي، بيش از نيم قرن سابقه پرواز در آسمان جهاني را دارد. شايد كمتر ايرلايني را بتوان يافت كه چنين باتجربه باشد. هر چند در سال‌هاي جنگ و پس از آن، هما خود از سعادت دور شد، چندين بار هدف حمله نظامي قرار گرفت، در دايره تحريم رفت و از نوسازي ناوگان محروم ماند، اما توانست استوار بماند تا امروز، نماد افتخار و اقتدار ايران باشد. افتخاري كه رييس‌جمهور را واداشت تا به نمايندگي از ملت ايران، به مراسم تولد اين مرغ خوشنام برود و خبر از تداوم اميد و سعادت به ايران و ايرانيان بدهد.
  حضور نزديك است
به گزارش پايگاه خبري وزارت راه‌وشهرسازي، حسن روحاني رييس‌جمهوري ايران در مراسم پنجاه‌وپنجمين سالروز تاسيس هما، بااشاره به اين مساله كه اين ايرلاين يك افتخار ملي است، گفت: «امروز براي ما حائزاهميت است كه همه تصميم گرفته‌ايم ايران‌مان را به يك تعبير خانه‌تكاني و نوسازي كنيم. ما نه‌تنها ناوگان هوايي كشور را به حول قوه الهي بازسازي خواهيم كرد بلكه به آن دوستاني كه كم‌لطفي مي‌كنند، مي‌گوييم توجه اين دولت به جان، آبرو و اميد ملت ايران است. ما به‌عنوان يك قدرت بزرگ هوايي براي حمل‌ونقل مسافر و بار، مجددا حضور پيدا مي‌كنيم و اين حضور نزديك است.»روحاني با بيان اينكه از سال‌۲۰۰۳ با شروع مذاكرات هسته‌يي از اهداف ما برداشتن حصر به روي صنعت هوايي كشور ما بود، ادامه داد: «در آغاز سال‌۲۰۰۵ امريكا اعلام كرد كه موانع دادن قطعات و امكانات فني براي هواپيماي ايراني را برداشتند اما اين شرايط بعد از مدتي تغيير كرد. همچنين در اين دوره از مذاكرات يكي از اهداف ما از روز اول مساله تعميرات و سرويس‌هاي فني صنعت هواپيمايي ايران بود كه رفع شد و در برجام به‌طور كلي موانع براي خريد هواپيما برداشته شد. امروز خوشحالم در نخستين سفر اروپايي‌ام بعد از برجام توافق كلي براي خريد هواپيماهاي نو براي مردم ما فراهم شد. ‌رسانه‌يي نوشته بود برجام را به ثمر رساندند تا هواپيماي نو براي پولدار‌ها جهت سفر به اروپا بخرند، در‌حالي كه آنهايي كه به عمره، عتبات عاليات و مشهد مي‌روند نيز از هواپيما استفاده مي‌كنند. همچنين اساتيد دانشگاه و آنها كه مي‌خواهند بيماران خود را به بيمارستان شهر و كشور ديگر برسانند نيازمند هواپيما هستند.»رييس‌جمهور بااشاره به تاثير نوسازي ناوگان بر اقتصاد ايران گفت: ما كشوري نيستيم كه فقط هواپيما بخريم و من در سفري كه به پاريس داشتم به رييس شركت ايرباس گفتم ما بخشي از ايرباس را خواهيم ساخت و او پذيرفت كه بخشي از بال و بدنه هواپيماي ايرباس توسط ايران ساخته شود. شرق امروز اقتصاد نوظهور و غرب اقتصاد ديروز است. ايران است كه اقتصاد ديروز و فردا را با صنعت هوايي و با فضاي خود متصل خواهد كرد.»
  جلوگيري از خروج 5ميليارد دلار در سال
عباس آخوندي وزير راه‌وشهرسازي كه از قضا اقتصاددان است، از ديگر شركت‌كنندگان در اين مراسم بود و در سخنراني خود، به بيان تاثيرات مثبت خريد هواپيماهاي نو بر اقتصاد كشور و معيشت مردم پرداخت. آخوندي ضمن خير‌مقدم خطاب به رييس‌جمهور گفت: «حضور شما در مراسم سالگرد تاسيس شركت هواپيمايي هما نشانه عزم راسخ دولت براي بازسازي ساختاري صنعت هوانوردي در دوران نوسازي اقتصاد ايران است. صنعت هوانوردي ايران در دوران تحريم روزگار سختي را پشت‌سر گذاشت و اين روزگار سخت همچنان ادامه دارد كه اميدواريم با اراده رييس‌جمهور از اين وضعيت خارج ‌شود.»آخوندي استفاده بهينه از تمام فرودگاه‌هاي كشور و به‌دست آوردن سهم ايران از صنعت هوانوردي جهان را دو رويكرد وزارت راه‌وشهرسازي در صنعت حمل‌ونقل هوايي عنوان كرد و ادامه داد: «اقدامي كه ما در پي آن هستيم هم از حيث توسعه پروازهاي داخلي و هم در جهت به‌دست آوردن سهم ايران از صنعت هوانوردي دنياست. متاسفانه طي سال‌هاي۹۰ تا ۹۳ حدود ۱۲ميليارد دلار از پول ايرانيان براي خريد بليت از ايرلاين‌‌هاي منطقه پرداخت شده است. اين رقم براي سال جاري حدود ۴تا۵ميليارد دلار برآورد مي‌شود در‌حالي كه اگر ناوگان هوايي ايران نوسازي شود اين پول به جاي پرداخت به ايرلاين‌هاي خارجي در صنعت هوانوردي ايران هزينه مي‌شود.»وي همچنين گفت: «شركت هواپيمايي هما از حيث آموزش، مديريت و بازرگاني بايد به يك شركت بين‌المللي در سطح جهاني ارتقا يابد و در اين راستا بايد به يك شركت سهامي عام تبديل و بخشي از سهام آن نيز در بازار جهاني عرضه شود؛ چراكه مفهوم خصوصي‌سازي اين است كه بتوانيم سطحي از بازار جهاني را داشته باشيم.»وزير راه‌و‌شهرسازي درباره مساله فساد و شفافيت اقتصادي تاكيد كرد: از روزي كه موضوع خريد هواپيما مطرح شد به تمام طرف‌هاي مورد مذاكره اعلام كرديم كه از هر‌گونه واسطه امتناع مي‌كنيم و به شركت‌هاي فروشنده اعلام كرديم حتي يك ريال و يك سنت در فرآيند مذاكره بين افراد واسط ردوبدل نشود كه اين يكي از افتخارات دولت است چون اين يك معامله شفاف بر مبناي استانداردهاي بين‌المللي و ضدفساد است. آخوندي همچنين گفت: «با ورود هر فروند هواپيما به ناوگان هوايي كشور حجم قابل‌توجهي از خدمات و اشتغال از صنعت هوانوردي در بخش‌هاي مختلف پروازي تعمير و نگهداري و پشتيباني ايجاد خواهد شد و در همين راستا از مديرعامل شركت هواپيمايي هما درخواست كردم تا گزارشي از ميزان ايجاد اشتغال با ورود ۱۳۸فروند هواپيما به كشور ارائه دهد كه نتيجه آن دراختيار عموم مردم و ملت ايران قرار مي‌گيرد.»
  هواپيما طلا و جواهر نيست
فرهاد پرورش مديرعامل هما، از ديگر سخنرانان مراسم بود كه به تاكيد بر اهميت حمل‌ونقل هوايي در توسعه اقتصادي كشور پرداخت. پرورش بااشاره به نقش دولت يازدهم در ايجاد امكان خريد هواپيماهاي نو براي هما گفت: «از روز نخست دولت تدبير و اميد نوع نگاه‌ها به صنعت هوانوردي متفاوت شد و وزير راه‌وشهرسازي براي حل مشكلات صنعت هوانوردي كشور و هما كمر همت بست. شروع اين همت با شروع مذاكرات هسته‌يي منطبق شد و با عنايت مذاكره‌كنندگان سوژه تحريم‌هاي هوايي در شمار موضوعات جدي مورد بحث گنجانده شد و به حق شايسته دست‌مريزاد بود.»مديرعامل شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران درباره حواشي ايجاد شده پيرامون خريد هواپيماهاي نو گفت: «تفاهم اوليه هما با ايرباس كه البته در پي بيش از يك‌سال مذاكره جدي، مديريت شد تمام صنعت از آن بهره‌مند شدند، تفاهمي كه گرچه با موج حملات منتقدان مواجه شد اما به‌شدت در گردوغبار مرافعات سياسي و بعضا نيمه‌حرفه‌يي مظلوم واقع شد. البته قرارداد اخير پايان كار توسعه صنعت هوانوردي نيست بلكه مقدمه‌يي بر انقلاب جدي در صنعت است. اقتصاد هواپيماي نو با اقتصاد هواپيماهاي پيشين متفاوت است عنصر زمان در تداوم بهره‌وري، حياتي و مدل اقتصادي برگزيده ‌شده براي اين تفاهمنامه از جنس كار، فعاليت و هوشمندي است. هواپيما طلا و جواهر نيست كه آن را در صندوقچه دارايي خود ذخيره كنيم و به داشتن آن بباليم بنابراين از ساعت نخست ورود اعتبار آن به بهره‌وري آن‌ است. هيچ شركت هواپيمايي دنيا، به تعداد هواپيماهاي خود به صورت مجرد افتخار نمي‌كند، بلكه تعداد مسافر حمل شده و درآمد حاصل، عملكرد سالانه آن را مشخص خواهد كرد. مقام عالي وزارت راه‌وشهرسازي به نيكي به اين مهم واقف است و از اين رو موضوع تغيير ساختار «هما» در صدر اهداف وزارتخانه قرار گرفته است؛ اگر چنين نكنيم اين افتخار امروز به اسباب خجالت و شرمساري فرداي‌مان خواهد انجاميد.»

94111

نظرات
ADS
ADS
پربازدید