با انتقال سازمان یافته افراد به شهرهای دیگر برای رای دادن برخورد می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 321074
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394 - 13:55
مقیمی:
معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات کل کشور گفت: در این دور از انتخابات نسبت به دوره های قبلی میزان تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی کاهش یافته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرآنلاین، محمد حسین مقیمی در نشست خبری خود که یک روز پیش از برگزاری دو انتخابات خبرگان پنجم و مجلس دهم برگزار شد در پاسخ به سوال خبرآنلاین مبنی بر اینکه آیا ستادهای تبلیغاتی موظف به اعلام هزینه‌های خود هستند و آیا مشخص است گروه ها چه میزان و از چه محلی هزینه کرده‌اند، اظهار داشت: چون هیچ قانونی در این زمینه نداشتیم ، نمی‌توانم پاسخی دهم. اما آنچه از ظاهر کار بر می‌آید این است که نسبت به دوره های قبل هزینه های انجام شده محدودتر بوده است. حتی در بعضی از حوزه ها تبلیغات زیاد نبوده و شور زیادی نداشته و یکباره در این دو روز آخر شور و هیجان تبلیغاتی در این مراکز پیدا شد. اما به هر حال چون مبنای قانونی برای رصد هزینه های انتخابات نداشتیم نمی توانم به این سوال دقیق پاسخ دهم. 

مقیمی در پاسخ به سوالی در رابطه با احتمال انتقال افراد برای رای دادن به شهرهای دیگر هم گفت: این انتقال در صورتی که سازمان یافته باشد اشکال قانونی دارد. فرد خودش می تواند به هر حوزه ای خواست مراجعه کند و رای دهد. اما اگر این موضوع سازمان یافته باشد تخلف قانونی است و ما این موضوع را به فرمانداری ها اعلام کرده ایم. که اگر قرار باشد برای این کار خودروهایی تدارک ببینند و یا اقداماتی از این دست صورت بگیرد با آن برخورد کنند.

وی در خصوص تخلفات انتخاباتی نیز گفت: در رابطه با تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری طبق گزارش 31 استان، براساس ضوابط انجام شده و کوچکترین تخلفی هم نداشتیم. در ارتباط با انتخابات مجلس شورای اسلامی شور و هیحان خوبی برقرار بود و در مواردی هم رفتارهایی را داشتیم که اگر چه در شرایط عادی رفتار صحیحی نیست اما در شرایط انتخابات عادی است. در مقایسه با انتخابات قبلی وضعیت مناسبی داریم. گزارش نگران کننده ای نداریم. مواردی هم که گزارش شده به مراجع قانونی معرفی شده اند. بهترین برخوردهای تبلیغاتی و کمترین تخلفات را در این دور از انتخابات شاهد بوده ایم.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید:

** (در چه صورتی انتخابات به دور دوم می رود؟): اگر در حوزه ای فقط باید یک نفر انتخاب شود و آن فرد 25 درصد به اضافه یک رای نیاورده باشد، انتخابات به دور دوم می رود.

**(چه تعداد تعرفه برای انتخابات مجلس در نظر گرفته شده؟) : تعداد تعرفه ها به حدی است که برای دو انتخابات کفایت خواهد کرد. حدود 130 میلیون تعرفه در اختیار استان ها قرار گرفته است. تعرفه های اضافه باید صورت جلسه شده و بازگردانده شوند. این ها به عنوان اوراق دولتی حفظ شده و در جای دیگری قابل استفاده نیستند.

**ساعت انتخابات حداقل ده ساعت است و از 8 صبح تا 6 بعدازظهر خواهد بود. اگر مواردی نیاز به تمدید باشد با نظر وزیر کشور انچام می شود. هر شعبه ای به مجرد اینکه کار رای گیری تمام شود هیات اجرایی شروع به شمارش ارا می کند و مراحل شمارش با حضور هیات های نظارت انجام می شود تا آرا کلیه شعب تجمیع و به استانداری ها منتقل و اعلام شوند.

** (در پاسخ به تدابیری برای رای گیری از محصورین): ما حتما برای همه کسانی که می توانند رای بدهند امکانات را فراهم می کنیم تا موفق به رای دادن بشند.

**موارد تخلف مشخص است. برخی از اموال عمومی که در اختیارشان قرار دارد تبلیغ له و علیه داوطلبان را داشتند. قبل از اینکه ورود به بخش تبلیغات کنیم مدیران رسانه ها را دعوت و مواردی که باید رعایت می شد را به آنها اعلام کردیم که خوشبختانه خیلی ها رعایت کردند اما برخی هم رعایت نکردند. پرونده تخلف آنهایی که رعایت نکردند را به دادگاه ارجاع دادیم.

** در رابطه با لغو برخی جلسات انتخاباتی و تهدید برخی کاندیداها : فقط تعداد بسیار معدودی به دلایل مختلف برگزار نشده و تعداد آنها بسیار اندک بوده است. اما نسبت به جلسات برگزار شده به شورای تامین استان ها دستور لازم برای رسیدگی را داده ایم.

** در پاسخ به اینکه نتایج در تهران چه زمانی اعلام می شود: در تهران کار بسیار سنگین است و نمی‌توان گفت چه زمانی اعلام خواهد شد. دو توصیه می توانم داشته باشم. چون در تهران 30 + 16 نفر را باید رای دهند، رای دهندگان لیستی را تهیه کنند و بعد از منزل خارج شوند تا در حوزه دیگر وقتی را صرف پیدا کردن اسامی نکنند. دومین توصیه هم این است که از همان ساعت 8 صبح افراد پای صندوق بیایند. چون در تهران سوابق نشان می دهد از ساعت 4 بعدازظهر تازه شعب اخذ رای شلوغ می شود. اما این بار دو انتخابات است و وقت گیر خواهد بود بنابراین همه از ساعات اولیه مراجعه کنند.

**افراد برای رای دادن هم شناسنامه و هم شماره ملی خود را به همراه داشته باشند.

**انتخابات را حتما به گونه ای برگزار خواهیم کرد که 7 خرداد مجلس کار خود را آغاز کند.

**آمادگی کامل در نقاط مرزی و کوهستانی و روستایی و عشایری و مناطق شهری برای اینکه همه واجدین شرایط رای دادن بتوانند رای خودشان بدهند فراهم است.

**در این انتخابات 12هزار و 67 نفر ثبت نام کرده اند که تعداد ثبت نام کننده ها بسیار خوب و استقبال بسیار خوبی نشان دادند. به خصوص جوانترها با علاقه مندی ورود پیدا کردند. در مجلس هفتم بیشترین ثبت نام را داشتیم که این دور 50 درصد بیشتر بود و نسبت به دور قبل هم 126 درصد افزایش ثبت نام را داشتیم که این نشان می دهد مردم انتخابات را حق خودشان می دانند. از این تعداد 6 هزار و 350 نفر تایید شدند که بعد از انصراف تعدادی در نهایت 4 هزار و 844 نفر در حال حاضر در کل کشور در حال رقابت با یکدیگر هستند.

** برای مجلس خبرگان 61 حوزه انتخابی و 1062 حوزه اصلی و فرعی داریم. 31 حوزه اصلی و 1031 حوزه هم حوزه فرعی هستند. در ارتباط با مجلس شورا 207 حوزه اصلی داریم. از نظر امکانات و صندوق اخذ رای و تعرفه ها و مهر و همه نیازمندی ها به استان ها و شهرستان ها انتقال یافته و توزیع شده است. همه شعب اخذ رای در حال حاضر هیچ کمبودی ندارند.

** وزارت کشور و وزیر کشور برای اجرای بهتر قانون انتخابات می تواند بازرسینی را در سراسر کشور به حوزه ها بفرستد و از نحوه عملکرد شعب انتخاباتی گزارش بدهند. امر نظارت هم بر عهده ناظرین شورای نگهبان است و همه داوطلبان هم می توانند پای صندوق های رای نماینده داشته باشند. نمایندگان داوطلبان می‌توانند تا پایان رای گیری حضور داشته باشند اما حق هیچ دخالتی را ندارند.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید