ایران و اندونزی یادداشت تفاهم همکاری در بخش انرژی امضا کردند | اتاق خبر
کد خبر: 321400
تاریخ انتشار: 8 اسفند 1394 - 17:28
مقام های بلندپایه وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی برای توسعه همکاری های دوجانبه در دوران پساتحریم، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

اتاق خبر: این یاداشت تفاهم همکاری همزمان با سفر هیاتی از وزارت نفت کشورمان به اندونزی به منظور برگزاری نخستین نشست کمیته مشترک ایران و اندونزی در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی و بررسی توسعه روابط فیمابین در این حوزه ها امضا شد.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ هیات ایرانی از روز سه شنبه گذشته در شهر 'بوگور' با فاصله 60 کیلومتری از جنوب جاکارتا پایتخت اندونزی مذاکرات خود را با مقامات این کشور جنوب شرق آسیا آغاز کرد و این یاداشت تفاهم روز چهارشنبه امضا شد.
یادداشت تفاهم همکاری تهران – جاکارتا در حوزه انرژی در حضور 'سودیرمان سعید' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی و 'ولی الله محمدی نصرآبادی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا به امضای 'مرضیه ریاحی' مدیر کل آسیا و اقیانوسیه معاونت امور بین الملل وزارت نفت کشورمان و 'ویراتماجا پوجا' مدیرکل نفت و گاز وزارت انرژی اندونزی رسید.
دو طرف در این یاداشت تفاهم ضمن تاکید بر خواست مشترک برای توسعه روابط فیمابین توافق کردند در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشگاه همکاری و مشارکت کنند.
وزیر انرژی اندونزی پس از این نشست بار دیگر تاکید کرد که این کشور تصمیم به از سرگیری همکاری های دوجانبه با ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در بخش انرژی و نفت و گاز در دوران پساتحریم دارد.
'سودیرمان' گفت که چند بخش اقتصادی شامل نفت خام و واردات نفت، میعانات و واردات گاز و ساخت یک کارخانه کود شیمیایی در ایران و بخش برق آبی فرصت های خوبی برای همکاری دو جانبه است.
'ویراتماجا پوجا' مدیرکل بخش نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی نیز از توافق با ایران برای همکاری در بخش بالادستی نفت و گاز و تبادل داده ها و فناوری خبر داد و گفت که در نشست با هیات ایرانی عرضه نفت خام، میعانات و گاز مایع و همچنین توسعه پالایشگاه در اندونزی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
اندونزی در حال حاضر حدود 817 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند و نیازمند واردات همین میزان نفت است.
براساس پیش بینی ها، تولید نفت اندونزی به کاهش خود طی پنجسال آینده ادامه خواهد داد . تولید نفت این کشور در سال 2010 میلادی حدود 942 هزار بشکه در روز بود. پیش بینی تولید برای سال جاری 835 هزار بشکه بوده که تا سال 2020 میلادی تنها به 550 هزار بشکه می رسد.
'حمید شریف رازی' مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز اخیرا اعلام کرد مذاکراتی با اندونزی و مالزی برای مشارکت در ساخت و خرید سهام پالایشگاه های نفت خام در حال انجام است.
ایران قرار است در 40 درصد سهام یک پالایشگاه 300 هزار بشکه ای در اندونزی مشارکت داشته باشد.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید