مزایای طرح فریز نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 321431
تاریخ انتشار: 9 اسفند 1394 - 14:04
مشاور سازمان توسعه تجارت در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
مشاور سازمان توسعه تجارت در مورد طرح ارائه شده از سوی چند کشور نفتی برای توقف افزایش تولید نفت( طرح فریز)، این طرح را از جهاتی برای بازار نفت سودمند دانست.

اتاق خبر- مشاور سازمان توسعه تجارت در مورد طرح ارائه شده از سوی چند کشور نفتی برای توقف افزایش تولید نفت( طرح فریز)، این طرح را از جهاتی برای بازار نفت سودمند دانست.
حسن مرادی مشاور سازمان توسعه تجارت و کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با اتاق خبر، با بیان اینکه این طرح از جهاتی می تواند برای بازار نفت مفید باشد گفت: ما از اصل این طرح استقبال می کنیم. در صورتی که کشور ها مازاد تولید خود را صادر نکنند این کار می تواند باعث افزایش قیمت نفت و بازگشت رونق به بازار نفت شود.
مشاور سازمان توسعه تجارت با تاکید بر این نکته که ایران در این میان استثنا محسوب می شود ادامه داد: در این میان مسئله ایران با سایر کشور ها تفاوت دارد زیرا ایران به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای از بازار جهانی دور بوده و باید میزان تولید این کشور به قبل از تحریم ها افزایش پیدا کند.
این کارشناس حوزه انرژی در مورد پس دادن سهمیه ایران از سوی کشورهایی مانند عراق که در سال های تحریم سهمیه تولید نفت ایران را تصاحب کرده بودند گفت: این تا حدودی یک موضوع اخلاقی است. این کشورها باید با رعایت اخلاق سهمیه ایران را پس دهند تا ایران بتواند بر مشکلات اقتصادی خود در پسا تحریم غلبه کند.
مرادی راهکار صنعت نفت ایران را برای افزایش درآمد های نفتی خود پیدا کردن مشتریان جدید دانست و ادامه داد: در صورتی که ایران بتواند مشتریان جدیدی را در بازار نفت پیدا کند می تواند بعد از رسیدن به سقف معینی از افزایش تولید نفت خودداری کند تا قیمت نفت روند صعودی داشته باشد.
مشاور سازمان توسعه تجارت درباره پیشبینی خود در مورد بازار نفت در سال آینده گفت: بالا رفتن قیمت نفت بستگی به اتحاد کشورهای تولید کننده نفت دارد. با توجه به نیاز روز افزون به نفت به نظر می رسد قیمت نفت روندی افزایشی را خواهد داشت هرچند این افزایش چندان بالا نخواهد بود و کاهش قیمت بیشتر نفت نیز دور از انتظار است.
این کارشناس حوزه انرژی با خودداری از بیان عدد برای قیمت نفت در سال آینده اظهار داشت : برخلاف برخی از کارشناسان که قیمت نفت را برای سال آینده در حد 20 دلار می دانند، اعتقاد من بر این است که با توجه هزینه های تولید نفت در جهان بالا رفته است و به جز برخی از کشور ها مانند ایران، تولید نفت هزینه بالایی دارد. بنابراین امکان ندارد که قیمت نفت به 20 دلار برسد.

94105 ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید