ایران با تجزیه عراق و سوریه مخالف است | اتاق خبر
کد خبر: 321606
تاریخ انتشار: 8 اسفند 1394 - 23:36
لاریجانی:
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران با تجزیه کشورها از جمله عراق و سوریه مخالف است گفت: ما دنبال رقابت‌های کودکانه در منطقه نیستیم.

اتاق خبر - علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار جمعی از نمایندگان پارلمان عراق با اشاره به روابط دو کشور ایران و عراق، گفت: دولت عراق، دولت دوست و برادر ما بوده و تلاش ایران همواره برای بهبود شرایط دو کشور بوده است.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر گروه‌های تروریستی مشکلات امنیتی بسیاری را برای برخی کشورهای منطقه از جمله عراق ایجاد کرده‌اند که با تلاش و همت گروه‌های عراقی پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

رئیس قوه‌ مقننه با اشاره به اهمیت مذاکرات و گفت‌وگوهای سیاسی در عراق، گفت: این اقدامات در صحنه داخلی عراق مؤثر است. همچنین برای ایران وجود یک عراق امن و دموکراتیک دارای اهمیت است.

لاریجانی افزود: سیاست کلی جمهوری اسلامی، حمایت از دموکراسی در تمام کشورها بوده البته ما با تجزیه کشورها از جمله عراق و سوریه مخالف هستیم و این مسئله یک فتنه برای منطقه است.

وی تصریح کرد: ایران به هیچ‌وجه در کشورها از جمله عراق به دنبال طایفه‌گری نیست و این مسائلی است که دشمنان عراق به آن دامن می‌زنند.

رئیس مجلس ادامه داد: مسئله مهم در شرایط کنونی برای منطقه این است که همه ما در جهت دور کردن بحران‌های تروریستی از امت اسلامی تلاش کنیم و برای ایران وحدت امت اسلامی دارای ارزش و اهمیت است.

لاریجانی اضافه کرد: به هم ریختگی در منطقه، به‌ویژه در عراق و سوریه تنها به نفع دشمنان اسلام و رژیم صهیونیستی است، ما به دنبال رقابت‌های خرد و کوچک کودکانه در منطقه نیستیم، بلکه استراتژی جمهوری اسلامی از نخست اتحاد استراتژیک امت اسلامی بوده است.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان پارلمان عراق، گفت: ایران آماده همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله موضوع آب حوزه رودخانه اروند و لایروبی آن در چارچوب قرارداد 1975، مسئله حقوق زنان و موضوعاتی دیگر است.

همچنین در این دیدار نمایندگان پارلمان عراق مطالبی را درباره موضوعات منطقه‌ای، داخلی، بین‌المللی و مسائل مرتبط بین دو کشور مطرح کردند.

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید