تورم در عربستان به بالاترین رقم در ۳ سال گذشته رسید | اتاق خبر
کد خبر: 321897
تاریخ انتشار: 9 اسفند 1394 - 15:48
نرخ تورم در عربستان طی ماه ژانویه به ۴.۳ درصد رسید که بالاترین رقم در بیش از ۳ سال گذشته است.

اتاق خبر: پس از آنکه دولت عربستان اقدام به کاهش یارانه ها در بخش حمل و نقل و کالا کرد، نرخ تورم در این کشور در ماه ژانویه به بالاترین رقم در بیش از 3 سال گذشته رسید.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ بر اساس آمارهای اداره کل آمار عربستان، قیمت مصرف کننده در ماه ژانویه 4.3 رشد داشت، در حالی که این رقم در ماه دسامبر 2.3 درصد بود. این بیشترین نرخ تورم از اکتبر 2012 تاکنون است. قیمت مصرف کننده در طی یک ماه 1.9 درصد رشد داشته است.

جیسون تووی، اقتصاددان موسسه کپیتال اکونومیکس در لندن گفت: «تقریبا کل افزایش نرخ تورم در عربستان به 4.3 درصد در ماه ژاویه، ناشی از کاهش یارانه هایی بوده که در کنار بودجه این کشور اعلام شده است.»

عربستان در ماه ژانویه و پس از سقوط قیمت نفت که موجب افت شدید درآمدهای دولت این کشور شد، یارانه انرژی را کاهش داد. دولت عربستان همچنین برای تامین کسری بودجه خود ناگزیر شده از ذخایر ارزی خود برداشت کند و برای اولین بار در حدود یک دهه گذشته اقدام به انتشار اوراق قرضه نماید. یک ماه پیش، عربستان اعلام کرد که قیمت سوخت، برق و آب در قالب طرح 5 ساله تجدید ساختار یارانه ها افزایش خواهد یافت.

هزینه های حمل و نقل در ماه ژانویه 12.6 درصد نسبت به یک سال قبل بالا رفته و هزینه مسکن، آب، سوخت و برق هم 8.3 درصد رشد داشته است. هزینه درمان نیز 5.5 درصد رشد را شاهد بوده است.

ریاض در تلاش برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی به دنبال پایان دادن به وابستگی جمعیت خود به کمک های دولتی است. تحلیلگران سیاسی معتقدند با توجه به انقلاب های رخ داده در کشورهای منطقه در سال 2011، این اقدامات اصلاحی می تواند برای آل سعود ریسک برانگیز باشد.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید