بررسی زمینه های توسعه مناسبات اقتصادی بین ایران و پاکستان | اتاق خبر
کد خبر: 322253
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 20:53
در دیدار معاون اتاق بازرگانی و صنایع لاهور با مدیر کل آسیا – اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران که عصر روز شنبه هشتم اسنفد ماه سال جاری در محل اتاق ایران برگزار شد، زمینه های توسعه مناسبات اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

اتاق خبر: علی اصغر فرشچی مدیر کل آسیا اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی، قومی، مذهبی و تاریخی ایران و پاکستان اظهار داشت: دو کشور دارای موقعیت بسیار مناسب برای توسعه روابط همه جانبه بخصوص در زمینه های اقتصادی، فنی و تجاری هستند.

بنا بر این گزارش به نقل از اتاق بازرگانی؛ فرشچی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در توسعه مناسبات خارجی خود برای کشورهای همسایه و مسلمان جایگاه و موقعیت ویژه ای قایل شده و جمهوری اسلامی پاکستان را که یکی از مهمترین همسایگان ماست همواره به عنوان شریکی قابل اتکاء و مهم تلقی کرده است.

مدیر کل آسیا اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران تصریح کرد: ایران و پاکستان با جمعیتی مشترک به میزان بیش از 270 میلیون نفر و مرز مشترک 909 کیلومتری، جمعیت جوان و تحصیلکرده، نیروی کار ماهر و ارزان، منابع عظیم طبیعی، اقتصادی که تا حدودی مکمل یکدیگر است و بسیاری از مزایای دیگر از قابلیت ها و ظرفیت های زیادی برای همکاری های مشترک برخوردار هستند. اما متاسفانه از این ظرفیت ها به نحو مطلوب و شایسته استفاده نشده است. علیرغم تمامی این مشترکات، حجم روابط تجاری بین دو کشور و مبادلات مالی و سرمایه گذاری شایسته ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور نیست.

وی با اشاره به حجم 900 میلیون دلاری تجارت ایران و پاکستان گفت: طی دو سال گذشته هیات‌های مهمی در سطح سیاسی و اقتصادی بین طرفین مبادله شده و تفاهمات سازنده ای صورت گرفته است که امیدواریم باعث توسعه هرچه بیشتر روابط و افزایش حجم مبادلات اقتصادی شود.
در ادامه این نشست، الماس حیدر معاون اتاق بازرگانی و صنایع لاهور اظهار داشت: برای افزایش روابط تجاری با ایران به تهران آمده ایم.

الماس حیدر با بیان اینکه اتاق لاهور بزرگ ترین اتاق پاکستان است، گفت: این اتاق در سال 1923 تاسیس شده و اکنون 18 هزار و 500 عضو دارد.

معاون اتاق بازرگانی لاهور در ادامه با تشریح وضعیت سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی پاکستان اعلام کرد: کشور ما در زمینه منسوجات، مهندسی سبک، صنایع بزرگ، پلاستیک و چرم، مواد غذایی و دارو و همچنین، میوه، خشکبار و جواهرات فعالیت دارد.

وی با اشاره به زمینه های همکاری دو کشور توضیح داد: ایران و پاکستان می توانند در زمینه انرژی های جدید، تجدید پذیر، خودرو و ماشین آلات با یکدیگر همکاری داشته باشند.

معاون اتاق بازرگانی و صنایع لاهور با اشاره به سرمایه گذاری چین در کریدور پاکستان و چین پیشنهاد کرد: ایران نیز به این کریدور بپیوندد تا این سه کشور بتوانند بر بحران انرژی فائق آیند.

الماس حیدر ادامه داد: حدود 800 کیلومتر از این کریدور ساخته شده و در مجموع به 2600 کیلومتر خواهد رسید. ما باید نسبت به تجارت منطقه ای تمرکز کنیم.

معاون اتاق بازرگانی و صنایع لاهور، از برگزاری نمایشگاهی در ماه آوریل در ایران خبر داد و گفت: مایل هستیم محصولات خود را در این نمایشگاه به ایرانیان معرفی کنیم.

وی همچنین از تمایل خود برای ایجاد گروه کاری میان اتاق ایران و اتاق لاهور سخن گفت.

بعد از معرفی و ابراز علاقمندی اعضای هیئت پاکستانی، الماس حیدر ادامه داد: زمینه های بسیاری برای همکاری‌های فیمابین وجود دارد.

یکی از این حوزه ها که باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد، بخش انرژی است. پروژه خط لوله از سال 2010 در دستور کار دو کشور قرار گرفت که هنوز به اتمام نرسیده است ولی ما می توانیم به سهم خود در تسریع انجام آن کمک کنیم.

وی افزود: انتقال برق از ایران به پاکستان در جریان است اما با توجه به نیاز دوستان پاکستانی و همچنین توانمندی های بخش خصوصی ایران در این زمینه امکان همکاری های بیشتری وجود دارد.

معاون اتاق بازرگانی لاهور عنوان کرد: مشکل حمل و نقل و ارتباطات نیز از جمله موضوعات مهم در روابط فیمابین است. ایجاد خطوط پروازی، برقراری خطوط حمل و نقل دریایی، احداث و بهسازی مسیرهای ریلی و جاده‌ای می‌تواند باعث تسهیل و افزایش حجم روابط شود.

در انتهای این نشست، فرشچی با بیان اینکه تسهیل مبادلات مالی، بانکی و پولی بین دو کشور به افزایش همکاری‌های تجاری و بازرگانی کمک می کند، گفت: تحریم های ناعادلانه بین المللی باعث رکود در روابط بانکی ناخواسته فیمابین شد که مانع بزرگی برای توسعه روابط تجاری بود.

وی افزود: با رفع تحریم ها این مانع بزرگ برطرف شده و طرفین می بایست به سرعت نسبت به جبران خسارات گذشته اقدام کنند که در هیات پاکستانی تعدادی از نمایندگان بانک های مختلف حضور دارند.

مدیرکل آسیا - اقیانوسیه معاونت بین الملل اتاق ایران، پیشنهاد کرد: تشکیل بانک مشترک و تاسیس شعب بانک ها در هر دو کشور می تواند راهگشا باشد. همکاری‌های صنعتی، تجاری، معدن، کشاورزی، بهداشتی، گردشگری و غیره از اهمیت بالایی در روابط دو کشور برخوردار است که بخصوص در بخش های کشاورزی، بهداشتی و دام تعامل بیشتر طرفین باعث پیدا شدن راهکارهای مناسب در این زمینه خواهد شد.

فرشچی با اشاره به سفر آتی ریاست محترم جمهور ایران و هیئت همراه به پاکستان گفت: امیدواریم در فضای پساتحریم شاهد توسعه مناسبات اقتصادی ایران و پاکستان باشیم و بتوانیم سطح مبادلات تجاری دو کشور را به سقف 5 میلیارد دلار برسانیم.همانطور که ذکر شد از نظر ما رسیدن به این سقف با وجود تمامی امکانات موجود در دو کشور دور از دسترس نیست و با شناخت و توانایی های موجود و تلاش مضاعف می توان به این هدف رسید.

وی ادامه داد: یکی از عمده مشکلات روابط، عدم شناخت یا محدود بودن اطلاعات تجاری و اقتصادی فیمابین است که بایستی برای رفع آن تلاش کرد و یکی از راه های برطرف کردن آن تبادل هیات های تجاری برگزاری نمایشگاه های عمومی و تخصصی، برپایی سمینارها و همایش های تجاری و اقتصادی است. اتاق بازرگانی ایران به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی کشور آمادگی کامل خود را برای انجام اقدامات فوق اعلام می دارد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید