همکاری برای حفظ سرمایه‌های طبیعی | اتاق خبر
کد خبر: 322279
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 22:48
رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بعد از توجه به مباحث پایان‌پذیر بودن منابع سوخت بحث در معرض تخریب محیط زیست و ضرورت تعریف مکانیسمی برای مقابله با آن روشن شد تا سرمایه محیط زیست در کنار توسعه و رشد اقتصادی حفظ شود و شاهد تخریب آن نباشیم.

اتاق خبر: ولی‌الله سیف امروز در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست گفت: در مقاطعی حساسیت‌هایی نسبت به حفظ و حراست محیط زیست به وجود آمد مواقعی که با رشد صنعتی و جمعیت مواجه بودیم.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان این‌که در مقاطعی متوجه شدیم به موازات رشد صنعتی محیط زیست نیز آسیب می‌بیند، اظهار کرد: بعد از توجه به مباحث پایان‌پذیر بودن منابع سوخت بحث در معرض تخریب محیط زیست و ضرورت تعریف مکانیسمی برای مقابله با آن روشن شد تا سرمایه محیط زیست در کنار توسعه و رشد اقتصادی حفظ شود و شاهد تخریب آن نباشیم. این تفکر زمینه‌ای را ایجاد کرد تا ارزش‌گذاری برای این سرمایه ملی صورت گیرد و در محاسبات ملی به آن توجه شود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این‌که این بحث در ابتدا از سوی خانم ابتکار در دولت مطرح شد، ادامه داد: حساب‌های ملی و تولید ناخالص ملی داخلی کشور موضوعاتی برای تعیین میزان رشد اقتصادی کشورهای مختلف است. همچنین استهلاکات مربوط به دارایی‌های به کار گرفته شده نیز منظور می‌شود.

سیف اضافه کرد: خلأ و کمبود این مساله عدم توجه به آثار جانبی فعالیت‌های اقتصادی از جمله تخریب محیط زیست در تولید خالص داخلی بوده است که با ورود این پارامتر در تولید خالص داخلی تولید خالص سبز و تولید حساب ملی سبز را خواهیم داشت.

به گفته وی با توجه به این پارامتر دارایی‌ها و نیروی انسانی به کار گرفته شده برای تولید محاسبه می‌شود همچنین با احتساب استهلاک و ماشین‌آلات به کار گرفته برای تولید و تفاوت میزان درآمد حاصل از فروش محصولات سود به دست می‌آید و آنچه مورد غفلت قرار گرفته محیط زیست است، بنابراین یکی از کارهای اساسی توجه به این موضوع است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این‌که از خانم ابتکار به خاطر پافشاری بر روی این ایده تشکر می‌کنیم، اظهار کرد: این ایده به تدریج جای خود را در دولت باز می‌کند و اعضای دولت متوجه می‌شوند که سود اقتصادی به تنهایی ما را به هدف نمی‌رساند. براساس این منطق و ضرورت صیانت از این دارایی مهم ارزش‌گذاری آن صورت گرفته است.

به گفته سیف این پارامتر مزایای مهمی در اقتصاد دارد که از جمله آن شناسایی ارزش سرمایه‌های طبیعی و احساس مسوولیت نسبت به آن، استمرار در داشتن این دارایی، تامین پایدار جمعیت در حال رشد، کاهش روند تخریب منابع آب، محوریت در فقرزدایی، اشتغالزایی، افزایش بهره‌وری در انرژی، توسعه گردشگری، جلوگیری از اتلاف انرژی، توسعه صنایع بازیافت است.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین موضوعات اقتصاد سبز توجه به آثار جانبی و هزینه‌های خارجی هر فعالیت اقتصادی و ارزش‌گذاری اقتصادی منابع محیط زیستی است، همچنین تعیین هزینه‌های ناشی از تخریب محیط زیست، به‌کارگیری اهرم‌های مختلف برای کاهش آلودگی، مالیات سبز نیز از مهم‌ترین موضوعات اقتصاد سبز است.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: همه اینها ضرورت ایجاد و بنیان‌گذاری حسابداری ملی را نشان می‌دهد که در قانون برنامه ششم نیز به آن توجه شده است. امیدواریم با همت سازمان محیط زیست و همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها بتوانیم این مکانیسم را در حساب‌های کشور پی‌ریزی کنیم تا ضمانت اجرایی برای حفظ سرمایه‌های طبیعی باشد تا از آثار آن نسل‌های آینده برخوردار باشند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید