جذب سرمایه گذاری خارجی در سایه دیپلماسی کارآمد | اتاق خبر
کد خبر: 322601
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 14:21
در دوازدهمین جلسه اتاق بازرگانی تهران مطرح شد:
جذب سرمایه گذاری خارجی در سایه دیپلماسی کارآمد صورت می گیرد و این مهم اهرمی است برای حرکت اقتصاد به سمت توسعه و اشتغال.

اتاق خبر- دوازدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که آخرین جلسه این اتاق در سال جاری بود به ریاست مسعود خوانساری در محل اتاق تهران برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران گفت: با توجه به اینکه این جلسه آخرین نشست اعضای هیأت نمایندگان اتاق تهران است، لازم دانستنم از حضور منظم تمامی اعضا در جلسات اتاق، برگزاری مرتب کمیسیون ها و تشکل ها و همچنین همکاری کامل خبرنگاران در جلسات اتاق تشکر نمایم.
خوانساری با بیان اینکه سال 94 با رکود آغاز شد  و سالی پر از مشکلات برای فعالان اقتصادی بود، ادامه داد: در این دوره بسیاری از بنگاه های تولیدی کشور با مشکلات و سختی های زیادی روبه رو شدند. با این حال برگزاری انتخابات 7 اسفند نشان گر برتری خرد جمعی بر افراط گرایی بود.
رئیس اتاق تهران ادامه داد: امیدواریم این انتخابات و توافق هسته ای در سال 95 به نتیجه برسد و در نهایت باعث شکستن یخ رکود در اقتصاد کشور شود. وی تصریح کرد: براساس برآورد های موسسات بین المللی و فعالان اقتصادی کشور تحقق رشد 4 تا 5 درصدی برای اقتصاد کشور پیش بینی می شود.
وی به سفر اخیر رئیس جمهور به فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و گفت: ارزیابی ما از این سفر مثبت و با دستاورد های خوبی همراه بوده است. قرار است که رئیس جمهور به همراه تعدادی از فعالان اقتصادی در ابتدای فروردین ماه سال آینده به کشورهایی همچون عراق، پاکستان و اتریش سفر کند و این نشان از تدبیر درست دولت در ارتباط با مسائل اقتصادی است.
خوانساری به سفر اخیر خود به کشور آلمان اشاره ای کرد و گفت: این سفر با همراهی یک گروه 70نفری انجام شد و آلمانی ها استقبال خوبی از ما انجام دادند و آمادگی خود را برای سرمایه گذاری اعلام کردند. امید می رود با روی کار آمدن مجلس اعتدالی، برجام 2 نیز با همدلی قوای 3گانه اجرایی شود.
رئیس اتاق تهران گفت: کوچک سازی دولت، اصلاح نظام بانکی، شفافیت و مبارزه با فساد اقتصادی، تقویت بخش خصوصی توسط رقابتی کردن بازار، تسهیل فضای ورود سرمایه گذاران خارجی، واقعی کردن نرخ ارز و همچنین اصلاح نظام یارانه ای از جمله درخواست های اتاق از دولت برای سال آتی است.

در ادامه این نشست فریال مستوفی، عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط فعلی اقتصاد، نقش سرمایه گذاری خارجی برای توسعه اقتصادی پوشیده نیست که در این راستا باید اعتمادسازی شود تا شاهد رونق و کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی باشیم.

 وی کشورهای جهان را از لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی به سه گروه طبقه بندی و اظهار کرد: دسته اول کشورهایی هستند که فراتر از ظرفیت خود و دسته دوم مطابق با انتظار، سرمایه خارجی جذب می کنند.

مستوفی تصریح کرد: گروه سوم کشورهایی هستند که پایین تر از ظرفیت خود سرمایه خارجی جذب می کنند که متاسفانه ایران در این ردیف قرار دارد. متاسفانه ایران علی رغم پتانسیل بالا، در این زمینه فعال نیست و در این راستا به پیش نیازهایی احتیاج داریم که بخشی نیاز به اصلاح و بخشی نیاز به تقویت دارد.

وی گفت: جذب سرمایه گذاری خارجی در سایه دیپلماسی کارآمد صورت می گیرد و این مهم اهرمی است برای حرکت اقتصاد به سمت توسعه و اشتغال.

مستوفی عنوان کرد: در دوره پسابرجام کشورهای بسیاری به منظور شناسایی و ارزیابی بازار ایران به کشور وارد شدند که جهت عملیاتی شدن، نیاز به تامین زیرساخت و اعتمادسازی است.

وی تاکید کرد: در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی، مرکز مشاوره و خدمات سرمایه گذاری در اتاق تهران با هدف ارائه مشاوره و خدمات فنی مهندسی، معرفی ظرفیت های همکاری، شناسایی شرکای مناسب خارجی و... تشکیل شده است.

همچنین محمد لاهوتی دیگر عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران گفت: در دولت تدبیر و امید، هر روز عقلانیت بر تصمیمات احساسی حاکم شده است.

وی تصریح کرد: مهمترین عامل در خروج از رکود و رونق تولید، مقوله صادرات است که حتی در فروش اقساطی کالا نتوانستیم تقاضا را در داخل تحریک کنیم لذا اهمیت به صادرات از جمله اقداماتی است که باید در اولویت قرار گیرد.

لاهوتی عنوان کرد: نکته اصلی و حائز اهمیت در مقوله صادرات نرخ ارز است که وضعیت آن مشخص نیست و این امر سبب می شود که سرمایه گذار نتواند برای آینده بلندمدت خود برنامه ریزی کند.

لاهوتی تاکید کرد: در حال حاضر در شرایط کم نظیری قرار داریم که اگر به بهترین نحو از آن بهره نبریم مشکلات عدیده ای به وجود می آید. دولت در رابطه با نرخ ارز نباید سیاست شکست خورده دولت سابق را دنبال کند.

94106 ت 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید