استفاده از ابزارهای مالی در توسعه کشاورزی قراردادی | اتاق خبر
کد خبر: 32263
تاریخ انتشار: 2 آبان 1391 - 11:48

اتاق نیوز- کشاورزی قراردادی که پیش از این در چندین نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفته و حتی در مورد محصولاتی چون پنبه به مرحله مذاکره و تدوین قرارداد بین پنبه‌کاران و صاحبان صنایع نساجی هم رسیده بود، مجددا در نشست اخیر کمیسیون مطرح شد و این بار به عنوان دستورجلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست هم چنین به اشارات زیادی به لزوم تدوین نظام جامع کشاورزی کشور شد و نمایندگان وزارت جهادکشاورزی و کارشناسان کمیسیون کشاورزی اتاق تهران را بهترین مرجع برای تدوین و تنظیم سند توسعه کشاورزی دانستند.

در ابتدای نشست رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران به نشست مشترک این کمیسیون با کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با حضور هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اشاره کرد. شاهرخ ظهیری هم چنین به طور مختصر به مباحثی هم چون بازسازی باغات زیتون و متوقف شدن کشت باغات بدون طرح و برنامه که در این نشست مشترک مطرح شده بود پرداخت. ظهیری هم چنین از تاسیس شرکت بیمه کشاورزی در آینده نزدیک خبر داد که با سرمایه 400 میلیارد ریالی هیات موسس و با ارزش هر سهم 1000 ریال کار خود را آغاز خواهد کرد.

لزوم تدوین طرح نظام جامع کشاورزی کشور

شاهرخ ظهیری با تاکید بر این که باید طرح نظام جامع کشاورزی در کشور تدوین شود به خروج این طرح از مساله تئوریک و نظرخواهی و قدم گذاشتن به مرحله عملی خبر داد. ظهیری با اشاره به این که باید کشاورزی قراردادی در کشور صورت بگیرد از تخصیص بهینه منابع در این نوع کشاورزی گفت و از کارشناسان و اعضای کمیسیون خواست تا در مورد دستورجلسه این نشست انتقادات و پیشنهادات خود را بیان کنند.

نگارش این طرح باید در اختیار اتاق بازرگانی باشد

حسین مهدی‌دوست که به نمایندگی از سازمان مرکزی تعاونی روستایی در کمیسیون حضور پیدا می‌کند در ابتدا به سابقه محدود این نوع کشاورزی در تولید محصولاتی چون چغندرقند و نیشکر اشاره کرد و خواستار پیگیری اتاق برای تدوین طرح جامع و اولیه کشاورزی قراردادی شد. مهدی‌دوست گفت: «ما می‌خواهیم اتاق تهران به عنوان خانه کشاورزان و صنعتگران یک طرح ابتدایی و جامع برای کشاورزی قراردادی بنویسد. وزارت جهاد کشاورزی هم برای اجرای این کار آماده است.»

حسین مهدی‌دوست افزود: «می‌توان این کار را به صورت پایلوت روی دانه‌های روغنی انجام داد و بعد به سایر محصولات کشاورزی گسترش داد.»

کمیسیون کشاورزی اتاق تهران بهترین مرجع است

علی خسروی هم با تایید اجرای محدود کشاورزی قراردادی در کشور از نگرش جدید به این مساله در دنیا خبر داد و گفت: «کشاورزی قراردادی باید به صورت سیاستی در نگرش‌ها و رویکردهای کلی دیده شود. ما به دنبال مرجعی هستیم که این کار را انجام دهد چون بهتر است دولت وارد این کار نشود.»

نماینده دفتر نظام‌های بهره‌برداری وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: «ما کمیسیون کشاورزی اتاق تهران را بهترین مرجع برای این کار می‌دانیم. کار مطالعاتی و تطبیقی آن و حتی اجرای پایلوت آن را نیز نهادهای مربوط به اتاق تهران انجام دهند.» خسروی تاکیدکرد که اگر نظام‌نامه این کار را کمیسیون کشاورزی اتاق تهران انجام دهد تا این کار از حالت دولتی خارج شود می‌تواند بهتر باشد.

 

تجربه کشاورزی قراردادی را به صورت محدود داریم

رضا ارجمندی کارشناس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران با ابراز امیدواری به دستیابی به این آرزوها، کار انجام شده در مورد چغندرقند و نیشکر را دولتی دانست و به تجربه کشورهای هند و پاکستان اشاره کرد. ارجمندی گفت: «از نظر من مسایل در حال حاضر نسبت به سالهای قبل بسیار روشن‌تر است. چرا که ابزار لازم و هم تجربیات کافی در این مورد در اختیار همه قرار گرفته است. در کشاورزی قراردادی نقش اتحادیه‌ها بسیار مهم است چون صنعتگر نمی‌تواند با تک تک کشاورزان خرد وارد مذاکره شود.»

این کارشناس کمیسیون با اشاره به تجربه امضای قرارداد بین اتحادیه تولیدکنندگان گوجه‌فرنگی با اتحادیه تولیدکنندگان رب گوجه‌فرنگی در ایتالیا گفت: «به هر حال این کار سال‌هاست که صورت می‌گیرد و بحث قیمتی آن هم شناور است تا هیچ کسی متضرر نشود.» رضا ارجمندی در پایان گفته‌هایش به این نکته اشاره کرد که دولت نباید وارد این کار شود و این کار باید به صورت تفاهمی بین اتحادیه‌ها و تشکل‌ها انجام شود.

ابزارهای مالی بورس کالا در اختیار کشاورزی قراردادی

عباس بنازاده بهترین ضمانت اجرای طرح کشاورزی قراردادی را استفاده از ابزارهای مالی عنوان کرد. مدیر توسعه شرکت بازار بورس کالا با اشاره به معاملات نقدی، قسطی، سلف و یا ترکیب این نوع معاملات در بازارهای بزرگ دنیا گفت: « این ابزارهای مالی در سراسر دنیا در بازارهای خرید و فروش محصولات کشاورزی انجام می شود و ما هم می توانیم با استفاده از این قراردادها تولید داخلی کشور را سامان ببخشیم.

در ادامه نشست علیرضا ناصرپور از بورس کالا با ارائه اطلاعاتی در مورد بازار ذرت در بورس کالای دنیا به روند خرید و فروش این محصول از سوی صنعتگران و کشاورزان اشاره کرد و نشان داد که چگونه با انعقاد قراردادهای آتی در بازار بورس بین اتحادیه ها و افراد می توان برای تولید و مصرف یک محصول برنامه ریزی کرد و قیمت را به گونه ای تعیین کرد که هم کشاورز و هم صنعتگر از خرید و فروش منتفع شوند. این کارشناس بازار با توضیحات کامل پیرامون بازار ذرت در ایالات متحده به عنوان بزرگترین تولیدکننده، صادرکننده و مصرف کننده به روند قیمت گذاری و ثبت قراردادها و حتی میزان وجه ضمانت طرفین قرارداد نیز پرداخت و از اجرایی بودن راه اندازی این مکانیسم در کشور سخن گفت. ناصرپور توضیح داد: «در این قبیل قراردادها نوع دقیق دارایی پایه، اندازه قرارداد، سررسید قرارداد و مکانیسم تحویل محصول کاملا مشخص است. حتی برای قیمت هم نوسان در نظر گرفته می شود.»

رضا ناصرپور با تاکید بر این مساله که بحث تضمین در این قراردادها بسیار با اهمیت است آپدیت شدن وجه تضمین براساس قیمت روزانه را از ابزار لازم این کار عنوان کرد.

در پایان این توضیحات عباس بنازاده با تاکید بر این که راه اندازی کشاورزی قراردادی و استفاده از قراردادهای آتی باعث رونق کشاورزی خواهد شد، از استقبال کشاورزان و اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها ابراز اطمینان کرد و گفت: «این مساله در قراردادهای آتی سکه هم اثبات شد. همان افرادی که در سبزه‌میدان چهارپایه می‌گذاشتند و سکه خرید و فروش می‌کردند با راه افتادن بازار آتی به بورس آمدند و انجا به خرید و فروش سکه پرداختند».

در پایان این نشست قرار شد تا هم‌چنان ارائه نظرات و پیشنهادات درمورد کشاورزی قراردادی برای تدوین نظام جامع کشاورزی کشور اخذ شود و مورد استفاده قرار گیرد. کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران نظام جامع کشاورزی کشور را با کمک تشکل‌ها و کارشناسان این حوزه تهیه و تدوین خواهد کرد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید