مذاکرات تهران و دهلی‌نو برای تاسیس شعب بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 322878
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 18:38
مقامات هندی با اشاره به مذاکره تهران و دهلی‌نو برای تاسیس شعب بانکی در کشورهای یکدیگر و احیای اتحادیه پایاپای آسیایی به علت عدم امکان مبادله با دلار از شکایت تجار هندی از عدم برقراری سوئیفت بانک‌های بزرگ ایرانی خبر دادند.

اتاق خبر: درحالی‌که صادرکنندگان همچنان با مشکلات پرداخت مواجه هستند، با توجه به لغو تحریم‌های تجاری ایران، مذاکرات میان هند و ایران برای گشایش شعباتی در کشورهای یکدیگر پیشرفت‌هایی داشته است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ یک مقام ارشد هندی حاضر در این مذاکرات گفت اخیرا، هیئتی از بانک مرکزی ایران به هند سفر کرده‌اند. آنها در جریان ملاقات با وزیر دارایی هند، درخواست‌هایی برای گشایش 3 شعبه بانکی در هند ارائه دادند. وزارت دارایی در حال تصویب این درخواست‌هاست.

این مقام هندی گفت هر دو طرف مذاکراتی در مورد احیای سیستم اتحادیه پایاپای آسیایی برای تسهیل روند پرداخت‌ها میان نهادها و صادرکنندگان میان 2 کشور برگزار کردند.

این مذاکرات به این دلیل صورت گرفت که هرچند تحریم‌های تجاری ایران لغو شده است اما تحریم‌های ثانویه آمریکا همچنان پابرجاست. در نتیجه، گزینه انجام تراکنش‌ها به دلار هنوز برای تاجران فراهم نیست.

این مقام هندی افزود: «این امر نه تنها مشکلاتی برای بانک‌ها ایجاد کرده بلکه برای شرکت‌های بیمه نیز مشکل ایجاد کرده است چراکه عامل ریسک در آن دخیل است. حتی شرکت‌های بیمه بین‌المللی در این مورد نگران هستند. از اینرو، مذاکرات برای احیای اتحادیه پایاپای آسیایی در جریان است.»

مقر اصلی اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران واقع شده است و این اتحادیه توسط ایران به منظور یکپارچه کردن تراکنش‌های تجاری میان کشورهای عضو تاسیس شد. این اتحادیه توسط کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه در سازمان ملل تایید شد.

در عین حال، بانک مرکزی هند هنوز به تمامی بانک‌ها اعلام نکرده است که پرداخت‌ها به ایران می‌تواند از طریق ارزهایی نظیر یورو و نه فقط روپیه انجام شود.

وزارت تجارت هند به بانک مرکزی این کشور اعلام کرده است تا مقاماتی به بانک‌ها اعزام کند و آنها نسبت به اینکه پرداخت‌ها به ایران می‌تواند به ارزهای خارجی صورت بگیرد، مطلع سازد.

مقام آگاه دیگری در این‌باره گفت : «وزارت تجارت اکنون با بانک مرکزی این کشور در این مورد در ارتباط است. انتظار می‌رود که در اسرع وقت به تمامی بانک‌ها اطلاع داده شود و در نتیجه پرداخت‌ها به جریان می‌افتد.»

به نوشته این گزارش، صادرکنندگان هندی از عدم راه افتادن سوئیفت در تمامی بانک‌های ایران که این امر پرداخت‌ها را دشوار می‌سازد، شکایت می‌کنند.

آجای ساهای مدیرعامل فدراسیون سازمان‌های صادراتی هند در این‌باره گفت: «برای بانک‌هایی که متصل بودند، سوئیفت دوباره شروع به کار کرده است اما برای دیگر بانک‌های ایرانی شامل برخی از بانک‌های بزرگ ایران، این تسهیلات هنوز در دسترس نیست که مشکلاتی ایجاد می‌کند.»

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید