دولت با جدیت بهبود مدیریت مصرف آب را پیگیری می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 322887
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 19:17
رئیس جمهور در پیامی به مناسبت روز ملی آب اعلام کرد: که دولت در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری با جدیت بهبود مدیریت مصرف آب را در دستور کار خود دارد که تشکیل کمیته نجات دریاچه ارومیه و فعال‌سازی شورای عالی آب از جمله آن است.

اتاق خبر: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز پیامی را به مناسبت روز ملی آب صادر کرد که در همایش روز ملی آب که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد این پیام قرائت شد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ متن پیام به شرح زیر است:

در آستانه فرا رسیدن بهار طرح تحول و شکوفایی زیبایی‌های بی‌بدیل طبیعت، بزرگداشت روز ملی آب، با حضور متخصصان این حوزه، تلاشی ارزنده و فرصتی مغتنم برای پرداختن به یکی از چالش‌های اساسی در سطح ملی است.

آب؛ آبروی زمین و جان‌مایه حیات است. به تعبیر دقیق و روشن کلام وحی «وجعلنا من الماء کل شیء حی»، و در کارگاه خلقت، آب بن‌مایه آفرینش انسان و دیگر مخلوقات است.

بحران آب واقعیتی است که زندگی انسان معاصر را به ویژه در خاورمیانه و از جمله ایران تحت تأثیر قرار داده است. بشر امروز در مواجه با این عنصر حیات‌بخش، راه افراط پیموده و با نگرش‌های سطحی و خودخواهانه در این عرصه نگرانی‌هایی جدی به وجود آورده است.

دولت تدبیر و امید برای مدیریت این بحران از ابتدا فعالیت‌های عملی خود را، از جمله با تشکیل کمیته نجات دریاچه ارومیه آغاز کرد و سپس با فعال‌سازی شورای عالی آب تصمیم‌های اساسی برای حل مشکل آب‌های زیرزمینی و رفع کم‌آبی برخی از رودخانه‌های کشور از جمله زاینده‌رود اتخاذ کرد.

ورود دولت به مسائلی همچون حفظ حقوق بین‌المللی آبی کشور و سرمایه‌گذاری در مأموریت فراموش شده مهار آب‌های مرزی از نتایج ملموس توجه به امر مهار، ذخیره و مصرف آب به خصوص برای مناطق دورافتاده و کمتر توسعه‌یافته کشور است.

در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، دولت همچنان با جدیت بهبود مدیریت مصرف آب در کشور را در دستور کار خود دارد. و این اراده در مفاد لایحه برنامه ششم توسعه و اقدامات جاری دولت متجلی است.

بر این باورم که تحقق برنامه‌های دولت برای مدیریت بحران آب به علت فرابخشی و فرازمانی بودن آن و نیز آثاری که بر پیکره اقتصاد، اجتماع و محیط زیست و حتی امنیت کشور دارد، بدون مشارکت مؤثر همه بحث‌ها نتیجه‌بخش و منشأ اثر نخواهد بود.

انتظار دارم همه دستگاه‌های مسئول و بخش خصوصی ایده‌ها و راهکارهای خود را برای اجرای مناسب و موفق طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی و ارتقاء بهره‌وری آب ارائه کنند. دولت نیز با تمام توان آماده حمایت و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در این امر مهم است.

در پایان از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این نشست ارزشمند تقدیر و تشکر می‌کنم و امیدوارم حاصل آن شکل‌گیری گفتمانی مؤثر حول بحران فراگیر آب و اهتمام بیشتر همگان در کاستن از دامنه این بحران بزرگ باشد.

حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید