پرداخت وام دلاری در قرقیزستان ممنوع شد | اتاق خبر
کد خبر: 322928
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 22:24
بانک مرکزی قرقیزستان اعلام کرد از این پس پرداخت دلاری در قالب اعطای وام بانکی ممنوع خواهد بود.

اتاق خبر: قانون ممنوعیت وام با دلار در قرقیزستان اجرایی شد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ بر اساس برنامه‌ جدید توسعه‌ای که در ماه ژانویه توسط پارلمان قرقیزستان ارائه شد، از امروز قطعنامه بانک مرکزی جمهوری قرقیزستان در مورد ممنوعیت استفاده از دلار در پرداخت وام اجرایی می‌شود.

این در حالی است که در 10 فوریه سال جاری، هیئت مدیره بانک مرکزی اصلاحات مربوط به مقررات بانکی در رابطه با ممنوعیت صدور وام مسکن و متقاضیان وام به افراد با ارز خارجی را صادر کرده بود.

این تصمیم در حالی بود که دولت این کشور بتازگی یک برنامه توسعه‌ای ارائه کرده که در چارچوب این برنامه استفاده از ارز خارجی ممنوع شده است.

چندی قبل با توجه به نوسانات نرخ دلار، «نظر مالایف» دبیر مطبوعاتی وزارت اقتصاد قرقیزستان در جلسه پارلمان این کشور از تدوین بودجه سال آینده دولت براساس هر دلار معادل 64 صوم (واحد پول قرقیزستان) خبر داد.

به گفته وی، اقتصاد قرقیزستان وابستگی زیادی به دلار ندارد اما دولت برای پرداخت وام‌های خارجی که قبلا گرفته شده باید مبالغ‌ بیشتری را پرداخت کند که حکومت برای انجام چنین فرآیندی سالانه 100- 120 میلیون دلار اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری، نرخ دلار نسبت به صوم رسما به میزان 15 درصد رشد کرده و اگر در ابتدای ژانویه سال جاری نرخ دلار 58 صوم بود، امروز هر دلار آمریکا به 74 صوم رسیده است ضمن آنکه در حال حاضر در دفاتر مبادله ارز، دلار با نرخ 76 صوم خرید و فروش می‌شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید