خاتمی: عده‌ای پادرمیانی کنند تا کدورت‌ها به آشتی تبدیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 323385
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1394 - 21:23
ایسنا نوشت: امام جمعه موقت تهران مشارکت مردم در انتخابات هفتم اسفندماه را یک جشن سیاسی توصیف کرد و گفت: به جای راه انداختن جشن پیروزی، دل‌ها را به هم نزدیک کنیم.

اتاق خبر - آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران بر لزوم رعایت تقوا پس از انتخابات تاکید کرد و گفت: باید بعد از انتخابات کدورت‌ها را کنار بگذاریم. ما در هفتم اسفند سی و ششمین انتخابات بعد از انقلاب را پشت سر گذاشتیم که یک جشن سیاسی است و خوب نیست کدورت‌ها، این جشن سیاسی را تلخ کند؛ بنابراین امیدواریم با کنار گذاشتن کدورت‌ها جامعه ما به یک جامعه بهشتی تبدیل شود.

او افزود: تلاش کنیم دل‌ها را به هم نزدیک کنیم. به هر حال انتخابات فضای مخصوص خود را دارد. صابون انتخابات به تن من هم خورده است اما اکنون کار بزرگ اخلاق‌مدارانه این است که عده‌ای پادرمیانی کنند و کدورت‌ها را تبدیل به صفا و آشتی کنند و به جای راه‌انداختن جشن پیروزی دل‌ها را به هم نزدیک کنیم. حتی به آن‌هایی که رای نیاوردند بگوییم دستتان درد نکند که باعث شور انتخابات شدید.

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر ضرورت پرهیز از تضعیف نظام اسلامی تاکید کرد: کسی که حکومت دینی را تقویت کند فرهنگ اطاعت از خدا را در جامعه تقویت کرده است. امروز چنین نظامی بر ما حاکم است اگر من رای نیاوردم حق قانونی‌ام است که اگر تخلفی وجود دارد اعتراض کنم اما حق زیر سوال بردن شورای نگهبان و وزارت کشور را ندارم زیرا این‌ها نهادهای قانونی هستند. البته اعتراض تضعیف نیست اما تضعیف نهادهای اجرایی انتخابات با تقوا در تعارض است.

خاتمی با بیان اینکه راه نیافتگان به مجلس باید به کاندیداهای منتخب تبریک بگویند و برنامه‌هایشان را در اختیار آن‌ها بگذارند، ادامه داد: در آتش اختلاف و تفرقه ندمید. هم قبل، هم حین و هم بعد از برگزاری انتخابات دشمن به دنبال چند قطبی کردن جامعه بوده، هست و خواهد بود. لذا دشمن را ناکام بگذارید. ایجاد اختلاف و تفرقه مصداق گناه است.

وی دامن زدن به شایعات را حرام دانست و اظهار کرد: پخش شایعات همیشه گناه و معصیت است به خصوص بعد از انتخابات دشمن می‌خواهد شیرینی این جشن بزرگ را با پراکندن اختلافات از کام مردم بگیرد. من امیدوارم با رعایت این نکات حماسه بزرگ مردم مایه انسجام، استحکام و تقویت نظام اسلامی شود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به درگذشت آیت الله واعظ طبسی نیز گفت: ‌صبح امروز فقیه وارسته و مجاهد آیت الله واعظ طبسی به دیدار خدا رفت. ایشان با عمر ۸۰ ساله‌شان کوله بار ارزشمندی از خدمات را نزد خدا برد. من از سال ۵۴ تا آخر عمر ایشان افتخار آشنایی و ارادت به این بزرگوار را داشتم که فقیهی مبارز، مجاهد و زندان کشیده قبل از انقلاب بود. ا و را فقیهی ولایی دیدم و معتقدم اگر بخواهند خدمات ایشان را در آستان قدس به قلم بکشند کتابی قطور خواهد بود آخرین عمل صالحشان نیز رای دادن به انتخابات هفتم اسفند بود.

خاتمی با تسلیت درگذشت فرج الله سلحشور نیز یادآور شد: این هنرمند دینی و اخلاقی فیلم نامه حضرت یوسف (ع) را از دولت سحر وام گرفت و در سحر این اثر جاوید با عشق می‌نوشد و آن را به یادگار گذاشت. هم‌چنین مشغول نوشتن فیلم نامه حضرت موسی (ع) بود که اجل به او مهلت نداد و ما امیدواریم این آثار توشه ارزشمندی برای او باشد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انتخابات هفتم اسفند جمهوری اسلامی ایران و مردم را در کانون توجه دنیا قرار داد، افزود: همیشه بعد از انتخابات صحبت از این می‌شود که کدام جناح برنده و کدام جناح بازنده است اما حقیقت این است که پیروز انتخابات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شما مردم هستید. این سی و ششمین حضور شما مردم در انتخابات مجلس خبرگان رهبری است و هر رای که در صندوق انداخته شد، آری مجدد به نظام اسلامی بود که این طور مظلومانه آماج حملات رسانه‌ای ناجوانمردانه دنیای غرب است.

این عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری انتخابات را میدان آزمونی بزرگ دانست و اضافه کرد: این آزمونی برای مردم، مجریان، ناظران، رای آوردگان و کسانی که رای نیاوردند. کسانی که رای نیاوردند نباید با نظام و مردم قهر کنند و به تضعیف نهادهای نظام بپردازند چرا که در این صورت مردود و رفوزه مضاعف هستند. لذا توصیه ما به همه آنهایی که رای آورده و نیاورده‌اند این است که اگر برای تکلیف آمده بودند خدایی عمل کنند تا ان‌شاءالله در این انتخابات سربلند بیرون بیاییم.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز از پرداختن به حاشیه‌ها یادآور شد: کشور نیاز به کار مضاعف دارد. کیست که گرانی را ببیند و در رنج نباشد؟ البته مسئولین هم کار و تلاش می‌کنند اما وقتی هر بشکه نفت ۲۰، ۲۵ و ۳۰ دلار می‌شود قلک ما کم می‌آورد. لازم است مجلس و مردم با هم همکاری کنند و مشکل اشتغال، اعتیاد و معیشت را حل کنند. اینکه بگوییم مجلس وکیل الدوله یا ضد الدوله شده حرف نادرستی است. بلکه نمایندگان وکلای ملت هستند و باید حل مشکلات مردم را وظیفه خود بدانند.

سید احمد خاتمی تاکید کرد: به عنوان عضو هیأت رئیسه فعلی خبرگان که مورد اقبال مردم کرمان قرار گرفتم می‌گویم به حمدلله خبرگان پنجم خبرگانی کاملا ولایی است و به صراحت می‌گویم اگر نیروهایی که رای آوردند از ۴ دوره گذاشته ولایی‌تر نباشند کمتر نیستند و از این جهت به مردم اطمینان می‌دهم که خبرگان پنجم هم در جهت تقویت رهبری خواهد بود.
94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید