پای‌بندی شبکه بانکی به نرخ‌ مصوب سود بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 323589
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 00:03
معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان این که یک هول و ولایی در بین موسسات غیر مجاز پدید آمده است، گفت: شبکه بانکی به نرخ‌ مصوب سود بانکی پای بند است.

اتاق خبر: حمید تهرانفر امروز در حاشیه دومین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا در تهران و در جمع خبرنگاران در باره اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی موسسات غیر مجاز و برنامه این بانک برای این موسسات در سال آینده اظهار داشت: تعریف و نقش موسسات هم‌اکنون تغییر کرده، زیرا این موسسات دیگر همانند گذشته اثرگذار نیستند.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی افزود: با هماهنگی جدی بین دستگاه‌های مختلف یک تسلط موثر روی موسسات غیر مجاز بوجود آمده و فشار حاکمیت به آنها موجب حرکت غیر مجازها به سمت بهبود رفتارها شده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: چند موسسه در حال دریافت مجوز هستند که آنها را از فیلترهای نظارتی مناسبی خارج خواهیم کرد تا بعدها اگر مجوز گرفتند، بتوانند به کشور خدمت کنند.

به گفته وی سایر موسساتی که فکر می‌کنند بانک مرکزی کاری با آنها ندارد و در سایه بنشینند و فکر کنند از این ستون تا آن ستون فرج است، بدانند که این گونه نیست و به همین دلیل هم یک هول و ولایی در بین موسسات غیر مجاز بوجود آمده است.

تهرانفر با اشاره به همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه گفت: خوشبختانه این دو نهاد با منطق و جدیت کار را دنبال می‌کنند و اقداماتی که این چند وقت انجام شد، این هماهنگی مناسب را نشان داد.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون تسلط حاکمیت بر موسسات غیرمجاز بسیار خوب است و در همینجا اعلام می‌کنم، کسانی که تاکنون برای دریافت مجوز مراجعه نکرده‌اند، مراجعه کنند و موقعیت خودشان را به خطر نیندازند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی با تخلفات موسسات غیر مجاز برخورد می‌کند، گفت: بانک مرکزی با موسساتی برخورد می‌کند که مجوز داشته باشند و ورود بازرسان به موسسات غیرمجاز معنا ندارد زیرا آنها باید در گام اول مجوز بگیرند.

تهرانفر در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا شما همچنان معاون نظارتی بانک مرکزی می‌مانید یا خیر، گفت: به هر حال معاونت نظارت بانک مرکزی سخت‌ترین و پر مشغله‌ترین حوزه بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: این معاونت مانند دوی امدادی است و یک زمانی قبل از ما کسانی در این سمت بودند و حالا هم بعد از ما کسانی دیگری خواهند آمد.

وی تاکید کرد: این اتفاق حتماً دیر یا زود خواهد افتاد و تاکنون با چند نفر صحبت شده و هرکدام از آنها نهایی شود به عنوان نظارت بانک مرکزی تعیین خواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در مورد نظارت بر اعمال نرخ‌های سود بانک‌ها گفت: در باره نرخ سود خیلی انرژی صرف کردیم و برای نظارت بر اعمال آن از بانک‌های دیگر همکاری گرفتیم، به همین دلیل هم‌اکنون نظارت کافی بر روند نرخ‌های سود وجود دارد.

تهرانفر اضافه کرد: نظام بانکی بسیار گسترده است، به طوری که برخی بانک‌ها آن قدر بزرگ هستند که حتی مدیرعامل بانک‌‌ هم نمی‌تواند همه جزئیات را کنترل کند. ممکن است یک شعبه‌ای برای جذب سپرده و خود شیرینی نرخ سود بیشتری به مشتری پیشنهاد کند، ولی به طور کلی از اول اسفند به بعد نرخ‌های جدید در شبکه بانکی اعمال شده است.

وی افزود: تنها برخی اشکالات در عدم تعدیل نرخ سپرده‌های کوتاه مدت وجود دارد که پیگیر حل آن هستیم.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا در این مدت با بانک متخلفی برخورد شده است، گفت: از اول اسفند به بعد خیر، زیرا بانک‌ها خودشان به دنبال کاهش نرخ سود هستند، اما در دوره قبل 9 بانک در مورد نرخ سود تخلف کردند که پرونده آنها در هیأت انتظامی بانک‌ها است.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید