اعتراض اصلاح‌طلبان شورا به ندادن فرصت‌ برای تشکر از شرکت مردم در انتخابات | اتاق خبر
کد خبر: 323618
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 09:33
سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران نسبت به اتفاقات جلسه هفته گذشته شورای شهر و عدم فرصت‌دهی به اصلاح‌طلبان شورا برای تشکر از مردم پایتخت و اعتراض به کوفی‌خواندن مردم پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان ظهر امروز در نشست خبری که با تعداد محدودی از خبرنگاران برگزار شد، درخصوص حواشی ایجاد شده در جلسه پیش شورای شهر تهران که عدم وقت‌دهی به مسجدجامعی برای تشکر از مردم تهران بابت حضور در انتخابات هفتم اسفندماه حاشیه‌هایی به همراه داشت، گفت: من به عنوان سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران موضوعاتی را در این نشست مطرح می‌کنم، چراکه در جلسه روز سه‌شنبه گذشته تمامی اعضای اصلاح‌طلب وقت صحبت گرفته بودند تا از مردم بابت حضورشان در انتخابات هفتم اسفندماه تشکر کنند، اما اتفاق دیگری رخ داد و به نوعی جلسه مهندسی شده بود.

وی با بیان اینکه دعوت از وزیر جهاد کشاورزی فرصت صحبت کردن در این خصوص را کاهش داد، گفت: مدل اعتراض مسجدجامعی به ریاست شورا را همگان ملاحظه کردند و همان روز جلسه‌ای با حضور اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا تشکیل شد و رسما موضع این فراکسیون در رسانه‌ها اعلام و منتشر شد.

نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان اینکه تصورمان بر این بود که در جلسه روز سه‌شنبه اجازه صحبت کردن و تشکر از مردم را می‌یابیم و دیگر نیازی به بیانیه و مصاحبه نیست، تصریح کرد: اما از آنجایی که اتفاقات روز سه‌شنبه رخ داد، باید مواضع فراکسیون مشخص می‌شد و باید از مردم تشکر می‌کردیم.

تندگویان با بیان اینکه در شورای شهر درخصوص اتفاقات بسیار کوچک صحبت می‌شود و از مردم تقدیر و تشکر می‌شد، گفت: اما موضوع 7 اسفندماه در شورای شهر مظلومانه و در سکوت بود که این مدل قشنگی نیست که جناحی که حداقل در تهران موفق نبوده، حاضر نشود از مردم تشکر کنیم و این مدل زیبایی نیست چراکه اصل انتخابات فارغ از مسائل سیاسی، حرکت اجتماعی و فرهنگی است و ما حداقل انتظار داشتیم ریاست شورا و مابقی اعضا از مردم بابت حضور چشمگیرشان تشکر خشک و خالی داشته باشند که به زعم ما این حرکت با امری روبه‌رو شد و با سکوت در این زمینه جلسه هفته پیش در حالی که تمامی اصلاح‌طلبان برای تشکر وقت گرفته بودند، برگزار شد.

تندگویان که به عنوان سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران صحبت می‌کرد، با بیان اینکه پس از سخنان وزیر جهاد کشاورزی فضای مناسبی برای تشکر اعضای اصلاح‌طلب شورا بود، گفت: پس از پایان صحبت‌های حجتی نیز ریاست شورا به یکدفعه وارد دستور جلسه شد و به نظر می‌رسد این موضوع طراحی شده‌ بود که فضا برای اصلاح طلبان ایجاد نشود.

وی افزود: اعتراض اصلاح‌طلبان این است که در شورای شهر برای موضوعات کوچک‌تر از مردم تشکر می‌شود و حداقل ریاست شورا می‌توانست در این زمینه از مردم تشکر کند.

نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چمران در جلسه غیرعلنی یکشنبه هفته پیش و در هنگام تورق تاریخ به انتخابات 7 اسفند اشاراتی داشته است، گفت: جلسه روز یکشنبه غیرعلنی است و این در حالی است که در روز یکشنبه هنوز نتایج انتخابات قطعی نشده بود و روز دوشنبه نتایج قطعی در تهران مشخص شد و باید روز سه‌شنبه به این موضوع اشاره می‌شد و ما به عنوان اعضای شورای شهر از عملکرد مردم تقدیر می‌کردیم.

تندگویان با بیان اینکه ما به عنوان اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا از مردم به دلیل حضورشان در انتخابات 7 اسفندماه تشکر می‌کنیم، گفت: انتخابات امری آگاهانه است و مردم آنقدر به آگاهی رسیدند که خودشان جناح مورد نظر را انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه انتخابات 7 اسفند و نتایج آن برای هر دو جناح هشداردهنده است، گفت: هشدار انتخابات 7 اسفندماه برای جناحی که رأی نیاوردند این است که مروری تاریخی بر عملکرد خود داشته باشند و دلایل عدم رأی آوردن‌شان را بررسی کنند و همچنین برای اصلاح‌طلبان هشدار است که مردم می‌توانند یک بار دیگر نظر خود را تغییر داده و اگر اصلاح‌طلبان عملکرد مناسبی نداشته باشند به راحتی جریان دیگری را انتخاب کنند.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با اشاره به بیانات حضرت امام خمینی (ره) درباره اینکه مردم ولی‌ نعمت هستند، گفت: نباید مردم را خطاکار، اهل کوفه، کم‌سواد، شهر دارای فساد و دارای معضلات اقتصادی و یا انگلیسی خطاب کرد؛ چراکه مردم ولی نعمت هستند و انتخاب آنها هشداری برای هر دو جناح است.

تندگویان با بیان اینکه از مردم به دلیل حضورشان در انتخابات تشکر می‌کنیم، گفت: نگاه ما به انتخابات به دلیل موفقیت یک لیست نیست.

وی با بیان اینکه اگر رد صلاحیت‌ها با این حجم انجام نمی‌گرفت، موضوع شاید تلطیف‌تر شده و نسبت در رأی آوردن شهر تهران متفاوت‌تر می‌شد، گفت: مردم احساس کردند در ردصلاحیت‌ها عدالت جامع و کامل رعایت نشده و برخی که لیاقت داشتند در لیست باشند، حذف شده و حتی جایگاه مناسب و خوبی برای دفاع نداشتند و این مدل اعتراض را در صندوق‌ها نشان دادند و این هشدار است که نهادهای بالادستی نیز باید به آن دقت کنند که مردم می‌توانند موضوعات را برهم زده و این همان مردمانی هستند که هنگامی که انگلیس و آمریکا تبلیغ می‌کنند که در راهپیمایی‌ها حضور نیابند، در 22 بهمن‌ماه کار دیگری انجام می‌دهند و هر سال نه تنها میزان مشارکتشان افزایش می‌یابد بلکه مدل و تیپ‌های حضور در انتخابات نیز تغییر می‌کند و این همان مردم هستند و زشت است که وقتی انتخابشان به مواضع ما نزدیک نیست، آنها را مدل دیگری خطاب کنیم.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با بیان اینکه مردم از ادبیات بد سیاسی، از تنش، از درگیری و از مدام زیر سوال بردن دولت و اهداف خسته شده‌اند، گفت: مردم به عنوان اتفاق دیگر، امید و روشنایی جدید هستند و حالا هر طیفی که وارد مجلس شده، اگر بخواهد از این خواسته مردم عدول کند، موفق نمی شود چراکه مردم از ادبیات زشت خسته شدند و اگر هر طیفی به صحنه سیاسی وارد شود و بخواهد به غیر از این درخواست مردم عمل کند، ناموفق است.

تندگویان افزود: موضوع این است که مردم با وجود همه ردصلاحیت‌ها در کلانشهر تهران کار خود را انجام دادند و با همه اتفاقات به لیست مورد نظر خود رأی دادند و اگر کسی بخواهد با ادبیات گذشته وارد شود، به حذف خود از صحنه سیاست کمک کرده است، چراکه مردم می‌خواهند این ادبیات حذف شود.

وی افزود: باید ادبیات و مدل امید و گفتمان جدیدی با دنیا جاری شود والا شکست می‌خوریم.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران درخصوص عملکرد اصلاح‌طلبان کردن شورا نیز با بیان اینکه اگر این روحیه و مدلی که در انتخابات مجلس شکل گرفته، برای انتخابات شورای شهر نیز اتفاق افتد، اوضاع بهتر می‌شود، گفت: اینکه ما در شورای شهر دارای رأی اکثریت نیستیم را نمی‌شود کتمان کرد و از همان روز اول و در مدل انتخاب شهردار نیز اگر رأی داشتیم، شاید مدل عملکرد شهرداری و تعاملات شورا با شهرداری تغییر می‌کرد.

تندگویان با بیان اینکه عملکرد شورا جدا از موضوعات سیاسی نسبت به سنوات گذشته قابل مقایسه نیست، گفت: از لحاظ حجم خبرسازی این دوره با کل شوراهای قبل متفاوت است چراکه سعی کردیم حداقل آگاهی مردم از شهر و مطالباتشان از شهرداری و شورا را افزایش دهیم و سعی کردیم دقیق عملکرد شهرداری را بررسی کرده و نسبت به آن اطلاع‌رسانی کنیم.

وی با بیان اینکه اعضای اصلاح‌طلب شورا عملیاتی وارد شده و سعی کردند حداقل در زمینه آگاهی‌رسانی موفق باشند، گفت: مدل مصوبات این شورا علمی، کارشناسی و عمیق‌تر است و اقداماتی که طی سه سال اخیر در شورای شهر انجام گرفت، قابل مقایسه نیست و عمده مصوبات از فراکسیون و کمیته‌هایی است که اصلاح‌طلبان در آن کار می‌کنند همچون کمیسیون شهرسازی و عمران که عمدتا در دست اصلاح‌طلبان است و کمتر از طیف روبه‌رو مصوبات پخته می‌بینید.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران افزود: از طیف مخالف تذکر به شهردار و سوال بیشتر است اما عمدتا کار تبلیغاتی است، چراکه عمدتا پیگیری نداشته‌ایم و عملیاتی که در راستای مصلحت و ساماندهی شهرداری باشد، کمتر از طیف مقابل است.

تندگویان افزود: برخی از اصولگرایان هر هفته به شهردار تذکر می‌دهند اما نتیجه و برآیند آن مشخص نیست وگرنه هر روز می‌توانیم تذکر بدهیم بدون آنکه اتفاق خوبی رخ دهد و تنها تبلیغاتی است.

وی با بیان اینکه اوایل کار با تذکر و سوال از شهرداری پیش رفتیم، گفت: نتیجه نشان داد که در پی تذکرات، پروژه‌های شهر گران‌تر تمام شد و همان کاری که می‌خواستند پیش رفت و کار به نتیجه‌ای نرسید و برهمین اساس سیاست ما این شد که به سمت تدوین طرح و لایحه‌ای پیش برویم که به مردم کمک می‌کند، همچن کمیته باغات که به سمت اتوماسیونی شدن و شفاف‌سازی نرخ‌ها رفت و درخصوص نماهای ساختمانی نیز کمیته نما در مناطق تشکیل دادیم و تاییدیه نما در هنگام صدور پایان کار مهم شد. در حوزه حمل و نقل نیز بارها دیده‌اید که سرخو درخصوص شفاف‌سازی هزینه‌ها و همچنین پیگیری مطالبات ایستاده است و بارها اعلام کرده که در حوزه ساخت مترو عقب هستیم و قصه مدیریت جهادی با عملکرد فعلی نمی‌خواند چراکه شهرداری بارها عنوان کرده که اولویت اول مترو است اما هنوز از برنامه عقب است.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر مجلس آینده کمک کند و تعاملات اعضای شورای شهر بیشتر شود، می‌توان مواضع بهتری نسبت به شهر اتخاذ کرد، گفت: ما در جلسات متعددی که با سیدمحمد خاتمی داشته‌ایم، مکررا وی اعلام کرده و صراحتا به اصلاح‌طلبان عنوان کرده‌اند که مصلحت شهر، در حزب ترجیح داده شود و در شورا کار جناحی و حزبی صورت نگیرد.

تندگویان با بیان اینکه تعداد رأی اصلاح‌طلبان در عملیات قرار دارد، گفت: شاید نتوانیم در حوزه تغییر ریاست شورای شهر ورود خوبی داشته باشیم اما می‌توان در لوایح و مصوبات اقدام موثری داشته باشیم.

وی درخصوص تغییر گرایش برخی از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر نیز گفت: به نظر می‌رسد با اتفاقی که در مجلس رخ داد و پیام انتخابات 7 اسفندماه، برخی از اعضای شورای شهر که شما مدعی تغییر گرایش‌شان هستید، در مواضع خود محکم‌تر بایستند چراکه مردم تشخیص می‌دهند که چه کسی از مواضع خود عدول کرده است و اعضا نیز هشدار مردم نسبت به اینکه می‌توانند به راحتی در تصمیم‌گیری و انتخاب خود تغییر رویه دهند که دریافت کرده‌اند.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با بیان اینکه 7 اسفندماه پیام خوبی به مردم داده و هر دو جناح هشدار مردم را دریافت کرده‌اند، درخصوص برخی تغییر مواضع اعضای شورای شهر تصریح کرد: برخی موضوعات اخلاقی است. وقتی یک عضو با یک لیستی وارد می‌شود و افرادی از این لیست حمایت می‌کنند و مردم نیز به این لیست اعتماد کرده و به آن رای می‌دهند، اگر فردی از مواضع لیست و جریان عدول کند و خیانت کند، مردم آن را متوجه می‌شوند و برخورد با آدمی که خیانت کرده است مشخص است و مردم موضوع خیانت را خوب متوجه می‌شوند و فردی که خیانت کرده است نیز شخصیت سیاسی خود را زیر سوال می‌برد، چراکه تا ابد در عرصه سیاسی و اجتماعی از این فرد به عنوان فردی که به حزب و ایده خود خیانت کرده، یاد می‌شود.

تندگویان با بیان اینکه تا دقیقه 90 نمی‌توان تفکر افراد را حدس زد، گفت: ما در انتخابات شورای شهر در حالی لیست مورد نظر را تهیه کردیم که در فضای کاملا ناامیدانه‌ای قرار داشتیم و مجموع افراد ثبت‌نام کننده از جمله خود بنده رد صلاحیت شدیم.

سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با بیان اینکه در لیست اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران افرادی چون ابتکار وجود داشت، گفت: شخصیت‌های مطرح نیز ردصلاحیت شده بودند و جو انتخابات آن زمان نیز به مانند الان نبود و فکر می‌کردیم دولت آن زمان اجازه حضور اصلاح‌طلبان را نخواهد داد و هیچ امیدی نداشتیم و مدل تبلیغات ما نیز براساس شک، گمان و حدس بود و ممکن است در مورد انتخاب افراد و ورود افراد به لیست خطا کرده و یا نتوانیم تشخیص مناسبی بدهیم اما قبول کنید که آن افرادی که امروزه با ورود به شورای شهر از این ایده‌های خود عدول کردند قسم خوردند و امیدواریم در مجلس آینده چنین اتفاقی تکرار نشود و سرنوشت اعضای فعلی شورای شهر که از ایده‌های خود عدول کردند، عبرت خوبی برای آنها باشند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید