نهاوندیان: در ۲ سال گذشته رکود را متوقف کردیم | اتاق خبر
کد خبر: 323799
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 18:20
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه در دو سال گذشته رکود را متوقف کردیم، گفت: رشد اقتصادی در سال آینده حداقل ۶ درصد خواهد بود.

اتاق خبر: محمد نهاوندیان صبح امروز در دومین همایش تجاری بانکی ایران و اروپا اظهار داشت: تاکید دولت تقویت بخش خصوصی است و تلاش می‌کنیم شرکتهای خارجی به سمت همکاری با بخش خصوصی ایران هدایت شوند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: باید تصدیگری از دولت به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در تقویت این بخش جدی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: رویکرد دولت تعامل سازنده با جهان است که نخستین بار توسط رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های کلی اقتصادی اعلام شد و این رویکرد به دنبال تقابل با جهان نیست.

نهاوندیان با بیان اینکه حاضر به همکاری سازنده با دولت‌هایی هستیم که دست دوستی به سوی ایران دراز می‌کنند، بیان کرد: این رویکرد بر دروزایی و برونگرایی تاکید دارد و زمانی که تعامل سازنده به عنوان یکی از محورهای پیشنهادی رئیس جمهور مطرح شد مردم از آن حمایت کردند.

وی ادامه داد: توانستیم در موضوع هسته‌ای به یک وضعیت برد - برد دست یابیم و در انتخابات اخیر مجلس مردم در حمایت از رویکرد تعامل سازنده با جهان تاکید مجدد کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: این مسیر یک نتیجه برد- برد در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و... دارد که به آن دست خواهیم یافت.

نهاوندیان تقویت بخش خصوصی را رویکرد دوم دولت عنوان و اظهار کرد: باید تصدیگری را به بخش خصوصی واگذار کرد و از دولت‌سالاری فاصله گرفت.

وی در ادامه گفت: بهبود محیط فضای کسب و کار رویکرد دیگر دولت است زیرا ما بوروکراسی متراکمی در محیط اقتصاد ایران را شاهد هستیم و عزم دولت این است که موانع فعالیت‌های اقتصادی را برطرف کند و اصل شفافیت و رقابت مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: دولت شفافیت را از خود آغاز کرده و تلاش می‌شود بخش خصوصی اصل و اساس را بر رقابت قرار دهد و به دنبال تقویت انحصار و رانت نرود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه دولت وظیفه دارد فضای رقابتی را ایجاد کرده و از آن حراست کند، اظهار داشت: حمایت‌ها باید به صورت هدفمند باشد و شفافیت بر پرداخت‌های مالی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گشایشی در مراودات اقتصادی با فضای بین‌الملل ایجاد شده است گفت دولت تاکید دارد که نباید هیچ پرداختی غیرشفاف انجام شود و پرداخت‌های کمیسیون‌ها غیرشفاف و غیرقانونی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی از برنامه‌های دولت است و در دو سال و نیم گذشته گام نخست برای سرمایه‌گذاری خارجی که کاهش ریسک اقتصادی است را دنبال کرد.

نهاوندیان با اشاره به وجود رکود تورمی تصریح کرد: زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نرخ تورم بالای 40 درصد، رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد بود و در دو سال گذشته توانستیم نرخ تورم را به حدود 13 کاهش دهیم و رکود را متوقف کنیم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال آینده حداقل 6 درصد است، اظهار داشت: در دو سال و نیم گذشته با ثبات‌ترین شرایط را در بازار ارز داشتیم در حالی که برخی کشورهای منطقه پس از شوک نفتی با مشکلات ارزی مواجه شدند ولی بازار ارز ایران در این دوران ثبات لازم را داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: در دو سال گذشته نشان دادیم که می‌توان با تدبیر اقتصاد را حتی در شرایط تحریم مدیریت کرد و آن را به ثبات رساند. البته گام دوم دولت برای کاهش ریسک مربوط به کاهش ریسک سیاسی بود و موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و برجام سبب شد پیچیده‌ترین موضوعات سیاسی از طریق گفت‌وگو به نتیجه برسد.

نهاوندیان در پایان بیان کرد: انتخابات اخیر در ایران باعث کاهش ریسک سیاسی شده است و در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه ناامن هستند ایران از نظر امنیت داخلی شرایط بسیار ویژه‌ای دارد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید