امکان ازسرگیری واردات نفت از ایران از مسیر خشکی | اتاق خبر
کد خبر: 323857
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 10:22
یک مقام آگاه پاکستانی از امکان ازسرگیری واردات نفت از ایران از طریق خشکی خبر داد که طی 6 سال گذشته متوقف بوده است.

اتاق خبر: پاکستان پس از لغو تحریم‌های ایران، در حال بررسی واردات نفت از ایران از مسیر خشکی است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ به گفته یک مقام آگاه پاکستانی، بحث و گفتگو در این زمینه در دولت پاکستان در جریان است. پاکستان نزدیک به 6 سال پیش، واردات نفت از طریق خشکی از ایران را متوقف کرد و اکنون باتوجه به لغو تحریم‌های ایران، ممکن است این واردات را از سربگیرد.

این مقام پاکستانی گفت: «این طرح به ازسرگیری واردات نفت از ایران که از سال 2010 متوقف شده‌ است، منجر خواهد شد.» در این صورت، قاچاق نفت از ایران پایان می‌یابد و راه‌های قانونی باز خواهد شد.

بر اساس این گزارش، ایران توانایی صادرات نفت خام در حجم‌های بزرگ به جای نفت پالایش شده را داراست. پالایشگاه‌های پاکستان و بوسیکور، 2 پالایشگاه پاکستان تا سال 2010 نفت ایران را وارد می کردند اما پس از اینکه بانک‌ها به علت تحریم‌ها از گشایش اعتبارات اسنادی برای خرید نفت خودداری کردند، این واردات قطع شد.

نهادهای اجرایی پاکستان در تلاش برای کنترل قاچاق کالا به ویژه محصولات نفتی، کمربند 500 کیلومتری در سراسر مرز با ایران از طریق حفر خندق و نصب سیم خاردار ایجاد کرده‌اند. با این حال و علی‌رغم این اقدامات، قاچاقچیان هنوز راهی برای دور زدن ایستگاه‌های بازرسی می‌یابند.

در میان کالاهای قاچاقی از ایران، چندین دهه است که نفت جایگاه برجسته‌ای دارد. به جز دیگر ابزارهای حمل و نقل، از قاطر برای حمل بشکه‌های نفت در طرف دیگر مرز استفاده می‌شود.

 

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید