پیش نیاز تاسیس بورس ارز تک نرخی شدن ارز است | اتاق خبر
کد خبر: 323858
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1394 - 15:37
عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با اتاق خبر
به نظر می رسد که نرخ ارز در سال آینده تک نرخی شده و این موضوع زمینه ساز راه اندازی بورس ارز خواهد شد.

اتاق خبر- عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و استاد دانشگاه در مورد راه اندازی بورس ارز و تاثیر آن بر اقتصاد ایران و قیمت ارز را منوط به کاهش دخالت دولت و بانک مرکزی در بازار ارز دانست.
جمشید عدالتیان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تجربه بورس در ایران ناموق بوده است، ادامه داد: متاسفانه تجربه نشان داده که بورس در ایران با توجه به شرایط اقتصادی چندان موفق نبود. با این حال امیدوار هسیتم که راه اندازی بورس ارز در جهت کمک به اقتصاد کشور باشد.
عدالتیان در توضیح درباره بورس ارز و سازوکار آن گفت: در بورس های جهانی خرید و فروش ارز در بورس انجام می شود. در حقیقت سوداگری در این زمینه انجام می شود اما سازوکار آن نسبت به بازار های دیگر مانند خودرو قابل کنترل تر است و از ظهور ارزفروشان غیرقانونمند در سطح شهر جلوگیری می شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در مورد حال و هوای بورس ارز در جهان با کم نوسان توصیف کردن این بورس، افزود: در این نوع  بورس قیمت ارز با نوسانات بسیار پایینی و در حد صدم درصد روبه رو هستند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر تک نرخی شدن ارز، این کار را برای راه اندازی بورس ارز ضروری دانست و ادامه داد: با توجه به گفته ها به نظر می رسد که ارز در سال آینده تک نرخی خواهد شد و با این شرایط راه اندازی بورس ارز نیز بعد از این کار اجتناب ناپذیر باشد.
عدالتیان در باره نوسانات ارزی و بورس ارز ادامه داد: در صورتی که ارز با نوسانات زیادی همراه باشد باعث تعطیلی بورس و ضربه خوردن اقتصاد کار خواهد شد. بنابراین برای راه اندازی بورس ارز علاوه بر ارز تک نرخی نیازمند قوانین منسجم و ذخیره ارزی مناسب است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران وضعیت کنونی اقتصاد کشور را برای راه اندازی بورس ارز نامناسب توصیف کرد و گفت: در حال حاضر شرایط برای راه اندازی بورس ارز نامناسب است زیرا وضعیت تک نرخی شدن ارز و ذخیره ارزی کشور مشخص نیست و به نظر می رسد که در حال حاضر این ایده اجرایی نیست.
وی در مورد نوسانات نرخ ارز در سال آینده و پیشبینی قیمت آن گفت: نرخ ارز در ایران دستوری است ولی به نظر نمی رسد که سال آینده نرخ ارز با نوسانات شدید همانند آنچه که در سال 90 یا 91 شاهد بودیم رو به رو شود. در مورد بورس ارز نیز به نظر می رسد که در صورت فراهم شدن مقدمات آن مانند تک نرخی شدن ارز، راه اندازی بورس ارز به دولت آینده موکول شود.
عدالتیان یکی از مزایای بورس ارز را بالا رفتن ارزش پول ملی کشور دانست و گفت: با وجود بورس ارز، این امکان برای افراد ایجاد می شود که ریال ایران قابل معامله کردن در سراسر جهان باشد زیرا در شرایط کنونی ریال ایران تنها در کشور قابل معامله و تعویض با سایر ارز ها می باشد.

94105ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید