نفع بردن اقتصادی ترکیه از قدرت گرفتن سیاسی حسن روحانی و اصلاح طلب‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 323996
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 13:43
رویترز گزارش داد
یک خبرگزاری انگلیسی در گزارشی با اشاره به عمده اختلاف ایران و ترکیه در سیاست خارجی که موضوع سوریه است، از اقبال انکارا برای بهره جویی از پیروزی اصلاح طلبان در ایران و سیاست‌های اقتصادی حسن روحانی پرداخت.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در مطلبی با اشاره به سفر  نخست وزیر ترکیه به ایران نوشت: اولین دیدار نخست وزیر ترکیه به ایران در دو سال گذشته احتمالا اختلاف‌های عمیق موجود درباره سوریه را حل نمی‌کند اما همزمان با رفع تحریم‌ها و قدرت‌گیری سیاسی اصلاح طلبان این موضوع  می‌تواند افزایش روابط دو طرفه را موجب شود.

رویترز در تحلیلی نوشت: ترکیه یکی از قدرت‌های اقتصادی منطقه، می‌تواند با توجه به این که قدرت «حسن روحانی» رییس جمهور با پیروزی اصلاح طلب‌ها در انتخابات افزایش یافته  و وی در پی برنامه‌هایی برای تقویت بخش خصوصی و بکارگیری سرمایه‌های خارجی است ، از این امر سود ببرد.

این منبع خبری به عمده اختلاف تهران و آنکارا یعنی موضع سوریه اشاره کرد و نوشت: ایران شیعه حامی «بشار اسد» رییس جمهور سوریه است در حالی‌که ترکیه حامی مخالفان سنی سوریه است و  در دستور کار سفر نخست وزیر ترکیه به ایران رسیدگی به این موضع  قرار داشته است. ایران همچنین نگران افزایش روابط ریاض با ترکیه  به ویژه در برهه‌ای است که خود روابط دیپلماتیکش را با عربستان سعودی قطع کرده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید