جلوگیری از رنگ‌آمیزی نارنگی‌های نوبرانه | اتاق خبر
کد خبر: 32400
تاریخ انتشار: 6 آبان 1391 - 12:24

اتاق نیوز-رییس اتحادیه مرکب‌کاران از جلوگیری رنگ کردن نارنگی‌های نوبرانه خبرداد و گفت: با توجه به اینکه این اقدام از سوی سودجویان صورت می‌گرفت و به ضرر تولیدکننده بود با توجیه و آموزش به باغداران از چیدن نارنگی‌های نارس و رنگ آمیزی آن کاسته شده است.

عنایت‌الله بیابانی نایب‌رییس خانه کشاورز اظهار کرد: برای بهره‌گیری از بازار نوبرانه محصولات کشاورزی، نارنگی را به صورت نارس می‌چینند و پس از رنگ‌کردن در بازار عرضه می‌کنند که اخیرا از این اقدام جلوگیری شده و میزان عرضه‌ی نارنگی‌های رنگ‌شده در بازار کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: با توجه به این‌که عمل‌آوری محصول با رنگ‌کردن، کیفیت میوه را از بین می‌برد و هم‌چنین سلامت آن را به مخاطره می‌اندازد با آموزش‌های انجام شده به باغداران از این اقدام جلوگیری شده است.

بیابانی گفت: چیدن میوه‌های نارس و رنگ‌آوری محصول نوبرانه قبلا اپیدمی شده بود و سوداگران از این اقدام سود خوبی می‌بردند که به زیان تولیدکننده و مصرف‌کننده بود لذا با آموزش‌های انجام شده اغلب تولیدکنندگان توجیه شده‌اند و برداشت میوه نارس و به تبع آن رنگ‌ کردن آن برای عرضه در بازار مصرف کاهش یافته است اما هنوز هم تعدادی از سودجویان این اقدام را انجام می‌دهند.

به گفته‌ رییس اتحادیه مرکب‌کاران میوه‌های رنگ‌شده از میوه‌های طبیعی برای عموم مردم چندان قابل تشخیص نیست.

نایب رییس خانه کشاورز خاطر نشان کرد: چیدن نارنگی از نیمه‌ی آبان‌ماه آغاز می‌شود و سردخانه‌ها نیز برای این دوره زمانی آماده تحویل محصول هستند.

وی گفت: اکنون نارنگی شرق مازندران رسیده و برداشت آن آغاز شده است.

چندی پیش رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از توزیع‌ نارنگی‌های رنگ‌آمیزی شده در بازار خبرداده و گفته بود: نارنگی از اوایل مهر ماه به عنوان نوبرانه در بازار توزیع شده باید سبز باشد اما متاسفانه برخی افراد آنها را با گاز اتیلن رنگ می‌کنند.

به گفته مهاجران نارنگی‌هایی که در بازار رنگ‌آمیزی شده‌اند، طعم ترشی دارد و فروشندگان با ظاهر این میوه خریداران را فریب می‌دهند.

منبع:افکار نیوز

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید