پوست رباتیک منعطف برای تسهیل مراقبت‌های درمانی | اتاق خبر
کد خبر: 324083
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 19:56
محققان دانشگاه کورنل موفق به طراحی نوعی پوست منعطف برای استفاده در ربات ها شده‌اند که رنگ و میزان نور تابیده شده از آن هم قابل تغییر است.

اتاق خبر: میزان انعطاف پوست یاد شده تا بدان حد زیاد است که تا شش برابر میزان اولیه هم بزرگتر می‌شود. پوست نرم یاد شده منجر به پیشرفت های خارق العاده در زمینه مراقبت های درمانی، حمل و نقل، ارتباطات و .... نیز خواهد شد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ این پوست منعطف را می توان بر روی بدن یک ربات کشید و ظاهری انسانی به آن بخشید. راب شفرد استاد دانشکده مهندسی هوا-فضا و مکانیک دانشگاه کورنل در این مورد گفته است: این پوست هم تغییر رنگ ربات ها را ممکن می کند و هم نمایش تغییر ظاهری را در آنها ممکن می‌‌کند.

این پوست منعطف که HLEC نام گرفته نسبت به نمونه های مشابه ساخته شده تا دو برابر بیشتر منعطف است و دارای لایه های متنوعی از الکترودهای هیدروژل شفاف است که در لابلای ورقه های عایق آلومینیومی قرار گرفته اند.

پلمیر لاستیکی الاستومر موجود در این پوست برای ذخیره سازی تغییرات الکتریکی در زمان کش آمدن، پیچ خوردن یا لوله کردن پوست مذکور قابل استفاده است و حتی روشن کردن آن قابل استفاده است.

محققان دانشگاه کورنل با استفاده از شش HLEC رباتی منعطف طراحی کرده اند که با افزایش و کاهش میزان هوای موجود در محیط قادر به حرکت بوده است.

از این ربات می توان برای مراقبت های درمانی  خاص استفاده کرد تا رنگ آن بر مبنای شرایط پزشکی بیمار یا نیازهای وی تغییر کند. این ربات می تواند علائم حیاتی بیمار را هم با تغییر رنگ نمایش دهد تا خوب و بد بودن وضعیت وی مشخص شود. پیش بینی می شود تا سال 2020 از هر ده خانوار آمریکایی یکی در منزلش از ربات استفاده کند و این ربات ها هم می توانند برای انجام امور مختلف به کار گرفته شوند.

 

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید