سخنگوی مرکز مبادلات ارزی:تامین کنندگان ارز سهم خود را پرداخت کنند | اتاق خبر
کد خبر: 32414
تاریخ انتشار: 6 آبان 1391 - 14:18

 

 

 

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی اعلام کرد که هم اکنون این مرکز با کف منابع خود فعالیت می‌کند.

اتاق نیوز- صمد کریمی با بیان این‌که منابع این مرکز قرار است توسط چند مرجع تامین شود گفت: صندوق توسعه ملی، پتروشیمی‌ها و شرکت نفت ارز حاصل از صادرات جزو منابع این مرکز است.

او ادامه داد:با ورود عرضه صندوق توسعه ملی، پتروشیمی و عرضه حاصل از صادرات غیرنفتی به مرکز مبادلات رزی کشور، جانب عرضه در بازار تقویت شده و منجر به افزایش درجه پوشش تقاضاها در کشور خواهد شد.

کریمی بروز برخی مشکلات در تخصیص ارز به واردکنندگان را ناشی از همین موضوع دانست وافزود: امیدوارم با رفع مشکل در تامین منابع واردکنندگان نیز بتوانند به طور لازم و کافی ارز خود را دریافت کنند.

رییس کنفدراسیون صادرات پیش از این با اشاره به جلسه روز چهارشنبه گذشته صادرکنندگان با معاون اول رییس‌جمهوری به ایسنا گفته بود: در این جلسه موضوع اظهار ارز صادرکنندگان در مقابل واردکنندگان کالا مورد بررسی قرار گرفت، اما به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم.

رضی میری با اشاره به این‌که در این جلسه به جمع‌بندی نهایی در مورد موضوع اختصاص ارز حاصل از صادرات به واردات کالا نرسیدیم، افزود: جلسه‌ی دیگری نیز قرار است در این باره تشکیل شود که البته جزئیات زمان و مکان آن هنوز مشخص نشده است.

وی گفت:صادرکنندگان مخالف دادن ارز خود برای واردات اساسی نیستند، اما باید ساز و کار اختصاص ارز صادراتی به واردات به طور دقیق مشخص شود تا هم صادرکننده و هم واردکننده درگیر دیوان‌سالاری پیچیده نشوند، زیرا در تجارت وقت بسیار مهم است.

رییس کنفدراسیون صادرات اضافه کرد: در مرکز مبادلات ارزی بسیاری از واردکنندگان برای دریافت ارز موردنیاز خود معطل شده‌اند که همین کار هزینه‌های آنها را بالا می‌برد.

میری با تاکید بر این‌که فروش ارز حاصل از صادرات با نرخ مبادله‌ای هیچ صرفه اقتصادی برای صادرکنندگان ندارد، گفت: چطور می‌شود تولید بر پایه ارز سه هزار تومانی انجام شود، اما ما ارز صادراتی خود را با نرخ مبادله‌ای بفروشیم؟

او با اشاره به حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه روز چهارشنبه در دفتر معاون اول رییس‌جمهوری توضیح داد: ما قصد داریم با دولت در این باره به توافق برسیم، اما در عین حال نباید کاری انجام شود که صادرکننده ضرر کند.

به گزارش ایسنا پیشتر معاون اول رییس‌جمهوری در روز ملی صادرات از برگزاری جلسه با صادرکنندگان درباره موضوع اختصاص ارز صادراتی به واردات کالا خبر داده بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت هم تاکید کرده بود که اگر ارز صادراتی در خدمت تولید قرار نگیرد، عملا باعث می‌شود تحریم‌ها اثر منفی خود را بر اقتصاد کشور بگذارد.

منبع:ایسنا

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید