پورمحمدی: تجلیل از شهدا یعنی تجلیل از مقام انسانیت و دفاع از حقوق ملت‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 324182
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 02:26
در سومین کنگره بین‌المللی شهدای جهان اسلام
سومین کنگره بین‌المللی شهدای جهان اسلام در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در این مراسم اظهار کرد: تجلیل از شهیدان یعنی تجلیل از حقیقت، انسانیت و مقاومت و دفاع از حقوق ملت‌ها و دفاع از حق مظلوم.

او افزود: خوشبختانه ملت ما در همه عرصه‌ها پیش‌تاز بوده، هم در راه جهاد و هم در راه مقاومت و هم در دفاع از حقوق خود ایستادگی کرده‌ و همیشه علیه استکبار مبارزه کرده‌ و در تجلیل از شهدا پیش قدم بوده‌ است. در طول 37 سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد ما همیشه شهدا اعم از شهدای جنگ را عزیز دانسته‌ایم چرا که مقام شهدا جایگاه والایی پیش خدا دارد.

وزیر دادگستری ادامه داد: مظلوم‌ترین شهدا کودکان شهیدند و ما هر روز شاهد پر پر شدن کودکان در جهان اسلام در پی ظلم‌های مستمر به آن‌ها هستیم و هر روز در سوریه و یمن و ... شاهد این جنایات هستیم و فرزندان ما قربانی این ظلمند.

پورمحمدی تاکید کرد: ما باید پیام این شهدا را بشنویم و بلندگوی پیام مظلومیت آن‌ها باشیم تا ظالمان سر جای‌شان بنشینند. در واقع کار شما انجام حمایت و پیام‌رسانی است.

وی یادآور شد: ملت ما در 22 بهمن و هم‌چنین در انتخابات حماسه آفریدند و این‌گونه مراسم‌ها حکایت از بزرگی روح ملت مسلمان ما دارد.

در ادامه این مراسم، محمود عباسی، معاون بین‌الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری گفت: سخن گفتن در مقام شهیدان و اجر و منزلتی که این عزیزان در جامعه دارند بسیار دشوار است. بیش از 80 درصد قربانیان کودکان فلسطینی هستند که کشته شده‌اند که این‌ها نکات مهمی است که اهمیت به‌سزایی دارد.

معاون بین‌الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری افزود: اقدامات منحوس رژیم صهیونیستی در حوزه نقض حقوق بشر و در حوزه بین‌الملل باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. این رژیم با جنگ‌افروزی‌های متعدد و با برخورداری از قدرت‌های غربی این فجایع را رقم زده که در تاریخ بی‌سابقه است.

عباسی یادآور شد: دبیرکل سازمان ملل در یکی از سخنانش گفته که هیچ چیز شرم‌آورتر از حمله به کودکانی که در خواب هستند نیست، هم‌چنین رژیم فرانسه که از حامیان رژیم صهیونیستی است گفته که کشتار اسراییل در نوار غزه به ویژه کودکان، قتل عام محسوب می‌شود. هم‌چنین طی آماری از سوی یونیسف حدود دو میلیون نفر در اثر جنگ کشته می‌شوند و سه برابر بیش‌تر از این در اثر جراحت‌های وارده می‌میرند و یک میلیون نفر خانواده خود را از دست می‌دهند. هم‌چنین 300 هزار کودک در اثر جنگ کشته که بیش‌تر آن‌ها زیر 18 سال بوده‌اند.

او گفت: کودکان نباید در جنگ به کار گرفته شوند بلکه باید مورد حمایت قرار گیرند و از منظر حقوق بشردوستانه باید شرایطی فراهم شود تا آن‌ها از آسیب در امان باشند. در واقع حفظ کودکان در برابر زیان روحی و جسمی بسیار مهم است.

معاون بین‌الملل و حقوق بشر وزارت دادگستری یادآور شد: ‌در جنگ‌های منطقه ما شاهد نقض موازین حقوق بین‌الملل به ویژه در سوریه، لبنان، عربستان و ... هستیم.

در ادامه این مراسم سیدحسن موذنی، معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید انقلاب اسلامی و امور ایثارگران، گفت: 22 اسفند ماه را شورای عالی انقلاب فرهنگی روز شهدا اعلام کرده یعنی نشان می‌دهد که همت مردم در همه مسائل جریان دارد و امروز هر جا که می‌رویم سخن از شهیدان و شهداست و به طور کلی فرهنگ شهادت و شهید در جامعه نهادینه شده و می‌تواند امنیت ملی را تضمین کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید انقلاب اسلامی و امور ایثارگران افزود: 220 هزار شهید کشور در دفاع مقدس مسیری را انتخاب کردند که امام حسین (ع) آن مسیر را انتخاب کرد. امروز جهان بشریت و دنیا به این رسیده که اگر می‌خواهند زیر یوغ استعمارگران نباشند باید راهی را بروند که انقلاب اسلامی و شهدای جهان اسلام و کودکان غزه، فلسطین، یمن و لبنان رفته‌اند.

موذنی تاکید کرد: امروز ایران اسلامی به عنوان هسته‌ی مرکزی در تاریخ حرف اول را می‌زند و اگر امنیتی در کشور است مدیون همین شهیدان است. باید از آرمان آن‌ها دفاع کنیم چرا که نسل‌کشی، زن‌کشی و کودک‌کشی در سراسر جهان وجود دارد و ما باید از آن پیشگیری کنیم.

وی افزود: اگر می‌خواهیم این انقلاب را به پیروزی برسانیم تنها راه مسیری است که حسین بن علی (ع) رفتند.

در ادامه ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران، گفت: هدف اساسی شهادت در اسلام، ایجاد عدالت و صلح برای بشریت و جلوگیری از فساد است. ما به وسیله برگزاری این‌گونه همایش‌ها می‌توانیم جنایات رژیم صهیونیستی را رسوا کنیم.

در پایان این مراسم از خانواده شهدای اسلام به ویژه شهدای جنگ غزه توسط وزیر دادگستری تقدیر به عمل آمد و لوح تقدیر به آن‌ها داده شد.

هم‌چنین نمایشگاه کتابی در زمینه حقوق کودک در کنار این مراسم دایر شده بود.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید