اسلواکی نفت ایران را می‌خواهد | اتاق خبر
کد خبر: 324309
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 14:59
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از علاقمندی اسلواکی به خرید نفت خام از ایران خبر داد و گفت: پالایشگاه‌های ایران برای نوسازی به یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارند.

اتاق خبر: امیرحسین زمانی نیا پس از دیدار با واسیل هوداک، وزیر اقتصاد اسلواکی با اشاره به این که پس از لغو تحریمها زمینه همکاری با کشورهای مختلف به وجود آمده است، درباره زمینه همکاری با اسلواکی اظهار کرد: خرید نفت ایران، سرمایه گذاری در بخش پالایشگاهی، ال ان جی از مسائل مورد علاقه اسلواکی برای حضور در ایران است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان این که بخش پالایشگاهی ایران برای نوسازی به یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت: شرکتهای اسلواکی می توانند در این بخش حضور یابند، همچنین صنعت نفت ایران در طول برنامه ششم به حدود ١٨٥ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که این کشور در این زمینه نیز می تواند اقدام کند.

معاون وزیر نفت همچنین ازمعرفی پروژه های صنعت نفت ایران در قالب قراردادهای IPC در مه ٢٠١٦ (اردیبهشت- خرداد٩٥) خبر داد و افزود: شرکتهای اسلواکی می تواند در سمیناری که به این منظور برگزار می شود، شرکت کنند.

وی افزود: میدانهای مشترک و ازدیاد برداشت در پروژه هایی که در قالب IPC برگزار می شود در اولویت است.

معاون وزیرنفت همچنین با بیان این که ایران در تامین و امنیت انرژی در دنیا نقش عمده ای خواهد داشت، به علاقمندی اسلواکی در بحث ال ان جی اشاره کرد و گفت: ایران چهار تا پنج سال آینده در موقعیتی قرار خواهد گرفت که روی صادرات گاز به اروپا فکر کند.

زمانی نیا با اشاره به این که این کشور در زمینه صنعتی کشور موفقی است، تصریح کرد: اسلواکی همچنین برای همکاری در زمینه ذخیره سازی گاز در ایران اعلام آمادگی کرد.

به گزارش وزارت نفت، اسلواکی که از سال ١٩٩٣ از چک جدا شده، تا کنون از ایران نفت وارد نکرده است، این کشور هم اکنون نیازهای انرژی خود را از روسیه دریافت می کند، این کشور در تلاش است تا وابستگی خود را به انرژی هسته ای کاهش دهد. اسلواکی هم اکنون سالانه ٣٠ میلیون بشکه نفت و ٦,٤ میلیارد متر مکعب گاز مصرف می کنند و انرژی هسته ای و تجدید پذیر سهمی بسزا در تامین انرژی ان کشور دارد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید