بنایی همدوره با سر در باغ ملی تهران | اتاق خبر
کد خبر: 324330
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 16:26
با توجه به نمونه ای که در تهران ساخته شد در بسیاری از شهرهای ایران نیز مکانی به نام باغ ملی ساخته شد یکی از این شهرها کرمان میباشد که باغ ملی دارد و در مقابل باغ ملی ساختمانی که به کتابخانه ملی معروف است .

به گزارش اتاق خبر و به نقل از کجارو، پس از تغییر سلطنت و سکنی گزیدن رضاشاه در کاخ مرمر که در کنار چهارراه سپه واقع بود این خیابان آباد گردید.به علت نبود قوانین بلدی و شهرسازی در طول خیابان و حول و حوش میدان مشق دکانها و اماکن مختلفی ساخته شد که هیچ تناسبی با محیط زیست و چهره شهر نداشت . به همین جهت در همین دوران بود که قوانین بلدی و شهرسازی گذاشته شد و در اکثر شهر های ایران خیابان کشی هایی که به خیابان کشی های رضا شاهی معروف بود کشیده شد به طور مثال میدان مشق که  اندک‌اندک با قرار گرفتن در مرکز شهر دیگر از تیر و توپ در کردن خبری نبود. در اواسط حکومت رضاشاه پهلوی بخشی از قسمت غربی این میدان به باغ عمومی تبدیل شد؛ این همان باغ ملی معروف است .

 

کتابخانه ملی کرمان (کارخانه ریسندگی خورشید) مربوط به دوره پهلوی اول است و در کرمان، خیابان شهیدرجائی، خورشید واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید .

 این ساختمان زیبای یک طبقه ی آجری که در خیابان خورشید واقع شده است دارای محوطه ای زییایی است که خود بنا در وسط آن واقع شده در داخل محوطه درختهای سرو و نیز حوض آب و آبنمایی قرار دارد که زیبایی صد چندانی  به خود ساختمان داده است و نوع در ها و پنجره هایی که هنوز سبک و سیاق اصلی خود را حفظ کرده است .و تزئینات آجرکاری آن بسیاز زیبا و نفیس است .این بنا علا وه بر کاشیهای معرق دارای آجرتراشهایی است که بافت بسیار زیبایی را در نمایآن ایجاد کرده است ورودی این ساختمان دارای تشخص و هویتی است که آن نیز علاوه بر فضای ورودی دارای تزئینات نام برده میباشد .

  

تاریخچه و معمار بنا 

بنای کتابخانه به سال ۱۳۰۸ خورشیدی باز می‌گردد ،معمار آن محمدعلی راوری این بنا را به سفارش جمعی از سرمایه‌داران کرمان، رفسنجان و یزد احداث کرد تا کارخانه ریسندگی و بافندگی خورشید در آن فعالیت خود را شروع نماید.

این کارخانه مدتی فعال بود تا این که به دلیل وجود وقایع سیاسی ورود مسئولین این کارخانه به فعالیتهای سیاسی و فراز و فرودهای ناشی از آن و  که به محدوده کارگری و فضای اقتصادی اجتماعی نیز کشیده شد، توان ادامه کار نیافت و تعطیل شد. پس از انقلاب، ادارات مختلفی چون سازمان آب و شهرداری هر یک قسمت هایی از سالن را در اختیار گرفتند. تعدادی از سقف ها هم در زمین لرزه های دهه۱۳۶۰ فروریخت، تا این که سرانجام مقرر شد تا سالن بازسازی و مورد استفاده فرهنگی قرار گیرد. این اقدام صورت گرفت و نخستین نمایشگاه با نام «میثاق» و به عنوان ارائه تصویری از فعالیت های اولین دهه انقلاب در آن برپا شد.

در سال ۱۳۶۸  این ساختمان از وجود دستگاه ها خالی و بازسازی شده، مدتی با نام مرکز کرمان شناسی شروع به فعالیت کرد و دو سال بعد، همزمان با کنگره جهانی خواجوی کرمانی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی به کتابخانه ملی تبدیل شد.

  

تعداد کتابهای موجود در کتابخانه ۱۲۱ هزار جلد می باشد و بیش از ۳۰ نفر کتابدار در این کتابخانه فعالیت می کنندکتابخانه مرکزی کرمان در حال حاضر، با دارا بودن بخش های گوناگونی مانند پذیرش، خدمات فنی، امانت، مرجع، نسخه های خطی و چاپ سنگی، منابع دیداری- شنیداری، کرمان شناسی، نمایشگاه تازه های کتاب، کتابخانه نابینایان، کتابخانه کودک، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، بخش جستجوی کتاب و سالن های مطالعه، جهت ارائه خدمات به همشهریان و مراجعان محترم می کوشد.

 

آنچه که د رنگاه اول توجه هر شخصی را به خود جلب میکند شباهت سر در این بنا به سر در موزه صنعتی  کرمان و نیزبیمارستان نوریه کرمان میباشد .و از اینرو دو بنایی که تقریبا همزمان ساخته شده اند با شباهتهای زیادی در نوع مصالح ساختمانی و تزئینات وابسته به آن دیده میشود . در هر صورت این بنا یکی از زیباترین بناهای تاریخی کرمان است که هر بیننده ای را به خود جلب میکند . 

94104

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید