گرانی قیمت بنزین همزمان با افزایش نرخ دلار و تورم | اتاق خبر
کد خبر: 324395
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 15:00
یک مقام مسئول بابیان اینکه همزمان با افزایش قیمت دلار و تورم باید قیمت بنزین سالانه افزایش یابد، گفت: سال آینده با هماهنگی بیمه‌ها،سهمیه گازوئیل ۱۰۰هزار خودروی فاقد بیمه شخص ثالث قطع می‌شود.

اتاق خبر: سید ناصر سجادی امروز در نشست خبری با بیان اینکه با هماهنگی بیمه مرکزی، شناسایی خودروهای گازوئیلی فاقد بیمه شخص ثالث در حال انجام است، گفت: براساس برآوردهای اولیه، هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی گازوئیل‌سوز فاقد بیمه شخص ثالث در کشور تردد می‌کنند که قصد داریم سهمیه گازوئیل این خودروها را سال آینده قطع کنیم.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه پیش از قطع سهمیه گازوئیل خودروها، به رانندگان این دسته از خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد، تصریح کرد: براساس برآوردهای اولیه، پیش‌بینی می‌شود با قطع سهمیه این دسته از خودروها، روزانه حدود دو میلیون لیتر در مصرف گاز کشور صرفه‌جویی حاصل شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در طول پنج ماه نخست اجرای طرح عرضه گازوئیل براساس پیمایش به طور متوسط روزانه حدود ۷.۸ میلیون لیتر در مصرف این فرآورده‌ نفتی صرفه‌جویی حاصل شده است، اظهار داشت: از مهر ماه سال‌جاری تا پایان بهمن ماه در مجموع مصرف گازوئیل در حوزه حمل و نقل بیش از ۱۵ درصد کاهش یافته است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه در مدت زمان مشابه سال گذشته متوسط مصرف روزانه گازوئیل در بخش حمل و نقل حدود ۵۰ میلیون لیتر بوده است، تاکید کرد: این در حالی است که در پنج ماهه نخست اجرای طرح عرضه گازوئیل بر اساس پیمایش، مصرف سوخت در این حوزه به حدود ۱۴.۴ میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

گرانی بنزین همزمان با افزایش نرخ دلار

سجادی در خصوص سیاست افزایش قیمت بنزین در سال ۹۵ توضیح داد: تاکنون هیچ مصوبه‌ای در هیات دولت به منظور افزایش قیمت بنزین و گازوئیل برای سال ۹۵ تصویب و ابلاغ نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه ثابت نگه داشتن قیمت بنزین منجر به جهش مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی خواهد شد، گفت: بر این اساس در سال‌هایی که افزایش قیمت بنزین در داخل کشور اعمال شده، عملاً رشد مصرف این فرآورده نفتی یا متوقف شده و یا منفی بوده است.

وی با یادآوری اینکه بر این اساس پیشنهاد می‌شود مطابق با رشد نرخ تورم و افزایش قیمت دلار، قیمت بنزین افزایش یابد، تاکید کرد: به عبارت دیگر، چنانچه قیمت دلار در کشور افزایش یابد، باید قیمت بنزین را هم گران کنیم تا از رشد افسارگسیخته مصرف این فرآورده نفتی جلوگیری شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم‌اکنون با توجه به سقوط قیمت جهانی نفت، هزینه تمام شده برای واردات یک لیتر بنزین با احتساب مالیات و هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره‌سازی حدود ۱۲۰۰ تومان است، تاکید کرد: با توجه به قیمت‌های فعلی، دلار و بهای جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی، عملاً قاچاق بنزین از صرفه اقتصادی نبوده و متوقف شده است.

سال آینده واردات بنزین متوقف می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه در تشریح آخرین وضعیت مصرف انواع فرآورده های نفتی در طول ۱۱ ماهه نخست سال جاری، گفت: در این مدت روزانه ٧٠,٦ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته (٦٩.٢ میلیون لیتر) تنها دو درصد رشد داشته است.

سجادی، یکی از دلایل اصلی مهار مصرف بنزین در کشور را تک نرخی شدن این حامل انرژی از ابتدای خرداد ماه اعلام کرد و افزود: امسال در دیگر فرآورده‌های نفتی با توجه به اجرای سیاست توسعه گازرسانی در وزارت نفت روند کاهشی را شاهد بوده ایم به طوری که مصرف نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره در ١١ماه امسال به ترتیب ١٠، ١٨ و ٣٦ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه مصرف گازوئیل کشور امسال نسبت به ١١ماه سال گذشته ٦,٧ میلیارد لیتر کاهش داشته است، بیان کرد: در مجموع در ١١ ماهه نخست امسال ٩٣ روزانه ١٦٠ میلیون لیتر سوخت مایع (نفت کوره، گازوئیل و نفت سفید) مصرف شده در حالی که امسال با توسعه شبکه گازرسانی کشور ١٢٦,٥ میلیون لیتر مصرف شده که این امر حاکی از صرفه جویی حدود ١٢ میلیارد لیتر سوخت مایع در کشور است.

وی با اشاره به صادرات روزانه پنج میلیون لیتر فرآورده نفتی به کشورهای همسایه، گفت: در بیش از ١١ ماه امسال در مجموع دو میلیارد لیتر صادرات فرآورده نفتی انجام شده و برای سالهای آینده این برنامه ادامه خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا مهرماه سال آینده، تاکید کرد: با راه اندازی این پالایشگاه، ایران دیگر واردات بنزین نخواهد داشت و به صادرکننده آن تبدیل می شود.

سجادی با بیان اینکه امسال در مجموع ١١٧ هزار تن گاز مایع به خارج از کشور صادر شده در حالی که این میزان سال گذشته ٢٤ هزار تن بوده است در خصوص میزان بانکرینگ صورت گرفته در کشور هم توضیح داد: سال گذشته در این حوزه روزانه ١٠,٣ میلیون لیتر نفت کوره بانکرینگ شده که امسال با رشدی ٢٥ درصدی به ١٣ میلیون لیتر رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: در بیش از ١١ ماه سال گذشته در مجموع ٤٣٥ هزار لیتر گازوئیل بانکرینگ شده که به ٧٩٠ هزار لیتر در مدت مشابه امسال رسیده است.

وی، افزایش فروش مرزی فرآورده های نفتی همچون گازوئیل را یکی از سیاست‌های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای جلوگیری از قاچاق سوخت دانست و خاطرنشان کرد: در ١١ ماه سال گذشته فروش مرزی در مجموع ١٧٠ میلیون لیتر بوده که این رقم امسال به ٤١٦ میلیون لیتر رسیده است.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید