هیچ تصمیمی برای حذف عرضه بنزین با کارت سوخت گرفته نشده است | اتاق خبر
کد خبر: 324537
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 04:41
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:
سایت صدای اقتصاد نوشت: سیدناصر سجادی به میزان مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و آماری از میزان مصرف سوخت در کشور ارائه داد.

اتاق خبر - امروز نشست خبری سیدناصر سجادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در شرکت ملی پخش فراورده های ملی برگزار شد. او در این نشست خبری به میزان مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و یکسری آمار و ارقام ارائه داد.

1. کارت هوشمند سوخت در مصرف گازوئیل مورد استفاده قرار می گیرد.

2. هیچ تصمیمی برای حذف عرضه بنزین با کارت سوخت گرفته نشده است.

3. در یازدهمین ماه گذشته در سال جاری مصرف بنزین در کشور در حدود 70 میلیون لیتر بوده است.

4. مصرف بنزین در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد رشد داشته است.

5. اگر شاهد رشد فزاینده مصرف بنزین در کشور نیستیم علتش تک نرخی بودن قیمت بنزین در کشور است زیرا مردم دیگر التهاب افزایش سوخت‌گیری همانند دوره‌ا‌ی که بنزین سهمیه‌ای وجود داشت، ندارند.

6. در یازدهمین ماه گذشته مصرف نفت گاز 18 درصد و مصرف نفت سفید 10 درصد کاهش یافته و همچنین مصرف نفت کوره با کاهش 36 درصدی روبرو بوده است. به عنوان مثال در مصرف نفت گاز که سال گذشته بیش از 100 میلیون لیتر مصرف می‌شد امسال مصرف در این فراورده به 82 و نیم میلیون لیتر رسیده است.

7. امسال به طور متوسط روزانه 5 میلیون لیتر گازوئیل صادر کردیم.

8. یکی از برنامه‌های ما در سال 95 افزایش صادرات گازونیل و نفت کوره است.

9. پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه دوم سال 95 به بهره‌برداری خواهد رسید.

10. با بهره‌برداری از این پالایشگاه حداقل تا 10 سال صادرکننده بنزین خواهیم بود.

11. به طور متوسط روزانه9 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد شده است.

12. سال گذشته حجم واردات ما 4 و نیم میلیون لیتر بوده که افزایش واردات به دلیل ذخیره‌ سازی فراورده استراتژیک است.

13. در زمینه سوخت هواپیما به طور متوسط 15 هزار تن از این سوخت به کشور افغانستان صادر شده است و در زمینه سوخت‌رسانی به کشتی‌ها نیز توانستیم در 11 ماه نخست سال جاری بیش از 10 میلیون لیتر نفت کوره به کشتی‌هایی که برای سوخت‌گیری به آب‌های ایران می‌آمدند سوخت دهیم.

14. برای جلوگیری از قاچاق سوخت سعی کردیم در سال جاری عرضه سوخت را در نقاط مرزی افزایش دهیم و در سال 95 نیز سعی داریم این برنامه را ادامه داده و حتی جایگاه‌های مرزی را افزایش دهیم.

15. به طور متوسط روزانه 21 میلیون متر مکعب سی ان جی در کشور مصرف شده است که نسبت به سال گذشته 5 درصد رشد داشت.

16. ما با راه‌اندازی این سامانه در سال 86 جلوی افزایش مصرف بنزین را گرفتیم و حتی توانستیم مصرف بنزین را کنترل کنیم،اما امروز نیازمند استفاده این سامانه در بخش نفت گاز هستیم که بتوانیم جلوی افزایش قاچاق نفت گاز را گرفته و قیمت آن را اصلاح کنیم.

17. ما تابع دولتیم و هنوز هیچ درخواستی مبنی بر عدم استفاده از کارت سوخت در عرضه بنزین به ما ابلاغ نشده است. بنابراین سوخت‌رسانی با کارت ادامه می‌یابد.

18. سیاست‌های قیمتی یکی از راهکارهای کنترل مصرف است و اگر در طولانی‌مدت قیمت بنزین ثابت بماند احتمال افزایش مصرف و قاچاق وجود دارد به همین دلیل ممکن است با تغییر قیمت جهانی نفت و یا تغییرات تورم که هر سال شاهدش هستیم قیمت بنزین افزایش پیدا کند اما در این خصوص نیز هنوز تصمیمی گرفته نشده . بنابراین قیمت بنزین در سال آینده نیز مانند امسال همان هزار تومان در نظر گرفته شده است.

19. اگر قیمت نفت و یا حتی قیمت دلار افزایش یابد، در این صورت حتی استفاده از کارت سوخت نیز ممکن است از سر گرفته شود.

20. پروژه ملی عرضه نفتگاز براساس پیمایش است.

21. با آغاز این پروژه در مهرماه مصرف نفتگاز در بخش حمل و نقل حدود 8 میلیون لیتر کاهش یافت که البته این کار نیز در بستر سامانه هوشمند سوخت صورت گرفت.

22. دولت مصوبه‌ای دارد که به خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث سوخت ندهد.

23. براساس مذاکراتی که با شرکت بیمه کرده‌ایم هم اکنون 100 هزار خودرو فاقد بیمه شخص ثالث استکه در اولین قدم مهلت یک ماهه‌ای به این خودروها داده می‌شود که خودروی خود را بیمه کنند و اگر این کار صورت نگرفت محدودیت‌های سوخت‌گیری برای این خودروها در نظر گرفته خواهد  شد.

24. در سال آینده اولین کار ما بحث برندسازی جایگاه های سوخت است که کارهایی در این زمینه آغاز شده است و در اصفهان نیز قرار است هفته آینده 20 جایگاه که برای یک برند خاص است افتتاح شود.

25. از کارهای دیگر که در سال 95 انجام می شود تبدیل سوخت مایع مصرف کنندگان بزرگ به گاز طبیعی است که از کنار این تغییرات صادرات فراورده های نفتی افزایش می یابد.

26. اما کار دیگر افزایش جایگاه‌های مرزی عرضه سوخت است که این کاز می تواند مانع از قاچاق سوخت شود.

27. عرضه سوخت به ایرلاین‌ها به صورت نقدی انجام می‌گیرد .

28.  برخی ایرلاین‌ها وثیقه‌هایی را گذاشته‌اند تا فروش اعتباری یک ماهه سوخت برای آنها انجام شود اما یک سری که بدحساب بودند فقط می‌توانند نقدی اقدام به خرید سوخت کنند و برای بدهی‌های معوق ایرلاین‌ها تقسیط انجام شده اما چک برخی از این شرکت‌های هواپیمایی برگشت شده که در این زمینه در حال مذاکره هستیم.

29. کارمزد جایگاه‌های عرضه بنزین در سال جاری 35 درصد افزایش داشته و از ابتدای اسفند پرداخت معوقات این جایگاه‌ها آغاز شده و تا هفته گذشته 60 تا 70 درصد این معوقات پرداخت شده و پرداخت ادامه آن در حال انجام است.

30. در حال حاضر قیمت جهانی بنزین حدود 1200 تومان است .

31. اگر قیمت نفت و قیمت دلار افزایش پیدا کند مجدداً قیمت فعلی بنزین کارایی خود را در کنترل مصرف از دست می‌دهد و ما توصیه‌مان این است که قیمت بنزین را ثابت نگه نداریم و متناسب با تورمی که در جامعه وجود دارد این قیمت افزایش یابد.

32. در خصوص افزایش 5 درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی که گویا در مجلس مورد طرح قرار گرفته من نیز از روزنامه‌ها مطلع شدم و تا زمانی که ابلاغی در این خصوص صورت نگیرد قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید